Jestli chce Šimon Pánek skutečně zlepšení, ať... Bohuslav Chalupa přichází s výzvou k inventuře neziskovek

28. 12. 2019 22:03

Exposlanec za hnutí ANO Bohuslav Chalupa se rozepsal pro ParlamentníListy.cz o slovech ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka. Ten měl dle jeho slov hovořit o tom, že má obavy o Polsko a Maďarsko. Svoboda je tam podle něj pod tlakem.

Jestli chce Šimon Pánek skutečně zlepšení, ať... Bohuslav Chalupa přichází s výzvou k inventuře neziskovek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec Bohuslav Chalupa
reklama

„Souhlasím s panem Pánkem v tom, že mnoho občanů ČR výročí ‚sametu‘ přijímá jako zdroj energie, něco, k čemu se hodnotově mohou vrátit. Za sebe mohu bohužel konstatovat, že výročí ‚sametu‘ vnímám zároveň jako zmarněnou příležitost nás všech, příležitost k pokračování toho, co dnes nazýváme jako ‚Pražské jaro‘, společenské procesy, které nabývaly na síle například i v USA – odpor proti válce ve Vietnamu, ‚děti květin‘ atd. … světu v těchto letech ‚hrozilo‘, že bude lepší… díky dohodě velmocí se tak bohužel nestalo – ani u nás (v Evropě), ani v USA…“ poznamenal.

Anketa

Prospěl spolek Milion chvilek pro demokracii České republice?

7%
93%
hlasovalo: 62766 lidí

„Pan Pánek má ‚určitou obavu‘ o střední Evropu: ‚Vidíme to na příkladu Maďarska a Polska, kde je svoboda pod tlakem. Veřejnoprávní média tam prakticky nefungují, stát má tendenci zavést autoritativní vládnutí a kontrolovat občanskou společnost. V tomto smyslu je strašně důležité, co u nás dělá Milion chvilek pro demokracii,‘ uvedl. ANO – svoboda národních států a jejich demokraticky zvolených představitelů je pod nesmírným tlakem – jakým právem? ANO – veřejnoprávní média prakticky nefungují – nebo lépe řečeno fungují naprosto jednostranně ve prospěch jedné politické skupiny, jednoho vidění světa – jakým právem? ANO – je zde zcela patrná tendence zavést autoritativní vládnutí a kontrolovat občanskou společnost – jakým právem?“ zmínil. 

Pánek se podle Chalupy velmi mýlí v tom, kdo je nositel těchto ambic. „Nejsou to národní státy EU, které mají tuto protidemokratickou snahu – je to Evropská unie ve své současné choré podobě, je to nevolená Evropská komise a její komisaři, nerespektující vůli a historické zkušenosti občanů národních států, komisaři, kteří se netají svou snahou omezit svobodu slova, práva na ‚vyjadřování‘… svým způsobem je to logické – slovo (logos) stálo na počátku všeho, slovo je svobodou, slovo je silnější než jakákoliv zbraň – proto ten strach těch, kteří se skutečné svobody bojí jako čert kříže a vidí v ní zásadní překážku své mocichtivosti…“ sdělil Chalupa.

Ing. Bohuslav Chalupa

  • BPP
  • kanidát do Senátu ve volebním obvodě č.60 Brno-město
  • kontrolní výbor

Poté hovořil o neziskovém sektoru, k němuž zaujal negativní postoj. „A důvodů pro to mám dost – a pan Pánek by se měl ptát, proč tomu tak je. Dlouhodobě, od roku 2015 (jako poslanec), požaduji provedení hloubkové inventury činnosti všech neziskových organizací za posledních deset let – s tím, že podle platné legislativy budou souzeni všichni ti, kteří se eventuálně dopustili krádeží, podvodů a obelhávání státu,“ dodal Chalupa.

„Od roku 2015 požaduji, aby na základě takové inventury byla posouzena účelnost podpory té které neziskové organizace s podmínkou, že zároveň bude posouzena i efektivita státních organizací ve stejných oblastech aktivit. Pokud tedy pan Pánek chce přispět k nápravě, opravdu napravit všechen ten nahromaděný nepořádek, odstranění populismu atd. – měl být první z těch, kteří měli volat po tomtéž, kteří se aktivně do takové ‚inventury‘ zapojí a očistí dobré jméno těch, kteří si podporu ze strany daňového poplatníka zaslouží plným právem. Pan Pánek se pustil do kritiky ‚protievropských názorů‘ některých politiků… jen nevím, kde pan Pánek, při vší úctě, bere jistotu ohledně svého tvrzení, že ČR má jedinou šanci na stabilní a dobrou budoucnost, jen pokud budeme součástí aktuálně integrované Evropy. Namítám, že možná ano – ale rozhodně ne v té choré Evropské unii, jejíž fungování jsem popsal v předchozích řádcích,“ uvedl Chalupa.

„Pan Pánek pohovořil i k projektu společnosti Člověk v tísni, věnujícímu se mediálnímu vzdělávání na školách. Souhlasím s tím, že ‚pokud má země dobře fungovat, potřebuje vzdělané, ale kriticky přemýšlející lidi, kteří sebou nenechají manipulovat ze strany politiků nebo byznysu‘… – a neziskových organizací – to pan Pánek zapomněl dodat. Základní vzdělávací systém je věcí státu, respektive je věcí demokracie a demokraticky zvolených zástupců lidu – občanů. Nikoliv nevolených zástupců neziskových organizací, osobujících si právo zasahovat do státem vytvořených vzdělávacích osnov! Ale ano – pokud se rodiče rozhodnou svěřit své děti v mimoškolní době do péče pana Pánka, pana Rozoumka, neziskových organizací, prosazujících určité politické vidění světa (aniž víme přesně, kdo za nimi a proč skutečně stojí), pak nelze nic namítat – ale zásadně ne ve školách, které si platí občan ČR ze svých daní!“ uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Šílený Moravec. Snad na to nekoukáte?“ Babiš s radostí vytáhl fakta

18:36 „Šílený Moravec. Snad na to nekoukáte?“ Babiš s radostí vytáhl fakta

Andrej Babiš v tradičním nedělním „Čau lidi“ vyprávěl jeden hodně smutný příběh. „Myslete na covid, …