Jestli to poslanci nechápou, tak... Arenberger v Rozhlasu odrážel kritiku opozice

13.04.2021 18:22

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl Petr Arenberger, ministr zdravotnictví (za ANO). Jak dopadlo první plošné testování žáků základních a mateřských škol? Jak bude vypadat další rozvolňování protiepidemických opatření?

Jestli to poslanci nechápou, tak... Arenberger v Rozhlasu odrážel kritiku opozice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zdravotnictví Petr Arenberger
reklama

Včera se vrátili do škol žáci prvního stupně základních škol a předškoláci do mateřských škol, podmínkou bylo testování. Kolik žáků bylo včera pozitivních? „Hned ráno jsem se zvědavě šel podívat do jedné školky tady v Praze a viděl jsem, že děti to zvládají možná ještě lépe než rodiče. Bylo to naprosto úžasné, mluvil jsem tam s jedním malým chlapečkem, který mi říkal, že je to něco mezi čištěním zubů a čištěním nosu, takže to pochopil velmi dobře, jak se to má dělat,“ začal obšírně Arenberger. Čísla sice ministerstvo dostalo, ale podle jeho slov nejsou úplně validována. Počet záchytů se podle něj pohybuje ve větších desítkách.

„Nečekal jsem, že to bude víc. My máme zkušenosti s antigenním testováním zdravých lidí, kde se ani nepředpokládá, že by měl být nějaký velký záchyt, protože vlastně nikomu nic není, tak zcela logicky by většina z těchto lidí měla být zdravá,“ podotkl. 

Co se týče kvality testů, je podle Arenbergera nutné vycházet z toho, jaké údaje udává výrobce. „Nemáme nějaké žádné zásadní pochybnosti, že by to nemělo fungovat. PCR pochopitelně jsou oproti antigenním testům přesnější, ale zase to není tak, že by člověk během dvaceti minut věděl výsledek,“ dodal Arenberger.

Rotační systém ve školách pak podle něj musí být nastavený minimálně ještě týden, aby byla k dispozici důležitá čísla – i o tom, jak se bude měnit epidemická situace. 

Anketa

Je vám líto, že Tomáš Petříček končí na ministerstvu zahraničí?

hlasovalo: 13063 lidí
Arenberger následně vysvětloval své změny v rozhodování okolo venkovního sportování, kdy v současné době může sportovat maximálně šest dvojic. Původně se však hovořilo až o dvaceti jedincích. TOP 09 dnes v této souvislosti v Poslanecké sněmovně kritizovala chaotickou komunikaci ministerstva. Bere to Arenberger jako oprávněnou kritiku? „Myslím si, že ne, bylo to upřesnění. Jestli to poslanci nechápou, tak to není problém na straně...,“ začal Arenberger, byl však přerušen moderátorem. Podle jeho slov bylo zkrátka dáno na odborníky. Sportovcům se podle svých slov omluvil, ale musí to prý každý pochopit. „Mohlo by se stát, že by se zase musely zavřít školy,“ dodal.

Arenberger v rozhovoru také vysvětloval, že situace není stabilní, je velmi nejistá. „Nesmíme si dovolit dělat nějaké velké kejkle,“ poznamenal. 

A kdy a za jakých parametrů by se opět mohlo rozvolňovat? „Základní parametry, které jsou vlastně celosvětově uznávané, tak podle nich budeme pracovat. To znamená třeba čtrnáctidenní, nebo v Evropě se používá spíše sedmidenní, incidence, tak jak je vysoká na sto tisíc obyvatel, to znamená, že bychom rádi viděli stovku na sto tisíc obyvatel, dnes jsme asi na čtyř- až pětinásobku, čili to je jeden z parametrů,“ podotkl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Reprezentuji smějící se bestie.“ Do boje o Radu ČT naskočil advokát, který si chce posvítit na hospodaření ČT. Budí hrůzu. U některých

15:27 „Reprezentuji smějící se bestie.“ Do boje o Radu ČT naskočil advokát, který si chce posvítit na hospodaření ČT. Budí hrůzu. U některých

Nic už nebrání tomu, aby Poslanecká sněmovna přistoupila k volbě čtyř nových členů Rady České televi…