Jestli tohle je Evropa, tak radši jdu zpátky! Ošklivé záběry z povstání uprchlíků

12.08.2015 12:41

Na řeckém ostrově Kos hrozí podle tamějšího starosty krveprolití a chaos. Naposledy museli na Kosu policisté zasahovat proti 1500 uprchlíků, kteří na fotbalovém stadionu bouřlivě protestovali proti kvalitě jídla a ubytování.

Jestli tohle je Evropa, tak radši jdu zpátky! Ošklivé záběry z povstání uprchlíků
Foto: thinkstock.com
Popisek: Uprchlíci z Afriky, ilustrační foto

K incidentu došlo podle britského deníku v jihovýchodní části Kosu na fotbalovém stadionu, kde právě probíhal proces jejich registrace. „Situace se dostala naprosto mimo naši kontrolu. Existuje reálné nebezpečí, že se něco takového bude opakovat a dojde ke skutečnému krveprolití. V současné době se zde zdržuje na 7000 imigrantů, přičemž na celém ostrově žije asi 30 000 lidí,“ uvedl Jorgos Kyritsis. K ostrovu každý den připlouvají uprchlíci na gumových člunech z nedalekého tureckého pobřeží. Stovky nově příchozích včera ráno zablokovaly pobřežní silnici v hlavním městě. „Chceme naše dokumenty, chceme jíst,“ požadovali hromadně.

Někteří z protestujících jsou z nastalé situace značně rozčarováni. „Co na to mám říct? Jestli je tohle Evropa, tak potom se raději vrátím zpátky do Sýrie.“ Další z rozčílených uprchlíků uvedl konkrétní důvody, které stály za vznikem násilných protestů. „Chceme se prostě dostat pryč z tohoto ostrova. Žijeme tady v mizerných podmínkách. Nemáme k dispozici žádné koupelny, ani slušné místo ke spaní.“ Mnoho uprchlíků tak musí přespávat přímo na plážích nebo v parcích a na náměstích. Pokus přemístit je k povinné registraci na místní fotbalový stadion skončil násilnostmi. V dlouhé frontě při čekání došlo k několika vzájemným šarvátkám, které vyústily v hlasitou kritiku životních podmínek.

Celý text v angličtině máte k dispozici ZDE

Policie se pokusila rozehnat dav pomocí hasicích přístrojů i teleskopických obušků. Stovky lidí se poté rozprchly v panice do blízkého okolí. Situace je vážná i v dalších regionech a premiér Tsipras již minulý týden avizoval, že země nemá dostatek prostředků, aby se s přistěhovaleckou krizí vypořádala. Vyzval mimo jiné Evropskou unii k poskytnutí pomoci. Dle údajů OSN od začátku roku přistálo u řeckých břehů 124 000 uprchlíků. Podobné protesty se dle Daily Mail konaly v posledních týdnech také na jiných řeckých ostrovech. Konkrétně na ostrově Lesbos, kam míří většina uprchlíků. „Řecká pobřežní stráž uvedla, že u pobřeží Lesbosu a Kosu během 24 hodin zachránila 329 imigrantů,“ píše Daily Mail.

Podle řeckých úřadů představuje uvedených 124 000 uprchlíků nárůst oproti minulému roku o 750 %. Od ledna do července bylo zadrženo 156 726 uprchlíků, kteří nelegálně vstoupili na řecké území. Přitom v loňském roce to bylo za stejné období pouze 32 070. Během posledních tří dnů se podařilo při šedesáti námořních operacích zachránit 1400 uprchlíků. U pobřeží ostrova Kos v pondělí ráno přistálo dohromady 150 uprchlíků. „Někteří ze čtyřiceti Syřanů na palubě mávali a jásali nadšením. Jeden z mužů skočil do vody, aby pomohl ženám a dětem v člunu. Další muž začal pod návalem emocí vzlykat,“ komentují reportéři Daily Mail situaci. Na místě byl přítomen také somálský přistěhovalec Mukhtar, jehož loď přistála v severní části ostrova Lesbos. „Snažím se dostat do Norska, kde žije má rodina. Neviděl jsem se s nimi už dvacet let. Třikrát mě chytili a úspěšný jsem byl až na čtvrtý pokus.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lipovská promluvila pro PL o penězích v ČT. Je to vážné. Wollner křičí: Moje generace jí vybojovala svobodu...

15:49 Lipovská promluvila pro PL o penězích v ČT. Je to vážné. Wollner křičí: Moje generace jí vybojovala svobodu...

Ekonomka Hana Lipovská, členka Rady ČT a kandidátka Volného bloku Lubomíra Volného pro podzimní volb…