Jihočeský starosta: Jestliže zvítězí populismus nových stran, tak nám pomoz pánbůh

24.10.2013 15:30

Za sebe je přesvědčen, že daleko výhodnější je postupně vylepšovat stav parlamentní demokracie na bázi zavedených a čitelných stran, které jsou schopny nabídnout určitou stabilitu. Je také třeba si uvědomit, že demokracie u nás je, jen jsme se ji ještě nenaučili správně používat a je nezbytné stanovit jasná pravidla. Proč se ale rozhodl on sám stát politikem? V rozhovoru, který poskytl starosta Jindřichova Hradce Jindřich Mrvka (ČSSD) našim stránkám, se rozpovídal také o pravomocích prezidenta, ale i o řadě otázek, které aktuálně trápí obyvatele kraje a především města.

Jihočeský starosta: Jestliže zvítězí populismus nových stran, tak nám pomoz pánbůh
Foto: archiv starosty
Popisek: starosta Jindřichova Hradce Ing. Stanislav Mrvka (ČSSD)

Pane starosto, Vy osobně sdílíte znechucení mnohých obyvatel nad současnou vrcholnou politikou. Již zítra nás ale čekají předčasné volby. Co od nich Vy osobně očekáváte? A jakou šanci dáváte novým stranám, které v poslední době rostou jak houby po dešti?

Pevně věřím, že lidé mají dostatek zdravého rozumu a že se již poučili o tom, že jednoduchá řešení a populistická hesla jsou jen vějičkou a snahou některých osob se dostat k nějaké (jakékoliv) funkci. V životě to však takto nejde a všechno je třeba odpracovat. I kdybych akceptoval, že tyto populistické návrhy jsou vedeny dobrou myšlenkou, tak jsem přesvědčen, že daleko výhodnější je postupně vylepšovat stav parlamentní demokracie na bázi zavedených a čitelných stran, které jsou schopny nabídnout určitou stabilitu. Proto by si lidé měli přečíst programy stran, posoudit, zda neslibují to, co již jednou, nebo několikrát, nesplnily. Je nezbytné zdravým rozumem posoudit, zda sliby jsou reálné a zejména zda jsou ufinancovatelné.  Pokud by se svými populistickými sliby po volbách tyto strany převzaly řízení země, tak nám pomoz pánbůh. Nikdo jiný by nám asi pomoci nedokázal.

Někteří nevolají ale ani tak po volbách, jako po změně volebního systému. Jste Vy osobně zastáncem takových změn? A uvítal byste například více přímé demokracie na celostátní úrovni?

Je třeba si především uvědomit, že demokracie u nás je a buďme za to rádi. Bohužel je však mnohdy ohýbána, znásilňována a typicky českých vyčůraným způsobem upravována k osobnímu prospěchu jedinců. Ještě jsme se tu demokracii nenaučili správně používat. Podvodníkům a zlodějům je přisuzována aura Jánošíků a přitom si neuvědomujeme, že tak vlastně tyto zlořády podporujeme. Následuje nadávání na všechno u televize, nebo u piva v hospodě. Je jasné, že naše společnost musí ještě vyzrát v klasickou demokracii a já jsem optimista, že se to povede.

Co se týká otázky, zda více, nebo méně přímé demokracie, je v tomto okamžiku nepodstatné. Musíme si nejdříve jasně stanovit, jaký systém má být kostrou našeho právního systému. Zda použít systém švýcarský s maximálními prvky přímé demokracie, nebo anglosaský, nebo ten, který navazuje na systémy zavedené ve střední Evropě. Já jsem přesvědčen, že nejvýhodnější by bylo mnoho neměnit, popřípadě mírně upravit ten náš současný systém, např. zavedením přímé volby starostů a primátorů. Je také nezbytné stanovit jasná pravidla, kdy poslanec nebo zastupitel ztrácí svůj mandát, nebo může být odvolán. Je to o tom, jak definovat pojem morální kredit zástupců občanů v jednotlivých orgánech. Výchova k tomuto povědomí však musí začít už ve školách. Při těchto změnách by bylo nutné upravit zákon o obcích a některé další. Slováci to vyzkoušeli a je odkud čerpat zkušenosti. Ty dobré i ty negativní.  My máme jeden takový hloupý zvyk, že se vždy snažíme vytvořit něco nového, typicky českého, a většinou z toho vznikne kočkopes. A pokud něco dobrého vymyslíme, tak stejně první, o co se zajímáme, je finta, jak uvedenou právní normu obejít. Jistota ve spravedlivý stát je to, co občané nejvíce postrádají.

V minulosti jsme spolu také hovořili o prvním přímo zvoleném prezidentovi ČR. Jak se ale stavíte k pravomocem, které nyní má? Někteří totiž volají po jejich upravení. Souhlasíte?

Upravovat zákony v okamžiku, kdy nám něco nevyhovuje, je nesprávné a negativní dopad takovéhoto počínání je zaplevelení našeho právního systému různými záplatami a geniálními přílepky. Podle mne by bylo daleko užitečnější, pokud bychom hledali cesty, jak dodržovat současný systém. Je s podivem, jak někteří lidé mají krátkou paměť. Pokud někomu již neslouží, ať se podívá na noviny od roku 1989 anebo si některé informace najde na internetu. Oba předchozí prezidenti svým vlastním výkladem a činy vytvářeli zvyklosti. Stejné způsoby využívá současný prezident. I kdyby se mi některé jeho výklady nelíbily, musím se ptát především na to základní. Je porušován zákon? Pokud ne, tak dochází pouze k tvorbě zvyklostí, které budou využívat další generace a prezidenti. Je s podivem, že při výkonu funkcí předchozích prezidentů docházelo mnohdy k excesům až na hraně ústavního zákona. Ale protože činy předchozích prezidentů vyhovovaly vybrané elitě, která má navíc možnost ovlivňovat sdělovací prostředky, tak bylo vše v pořádku. Dějme dění volný průchod a čas ukáže, kde je pravda.

Proč jste se Vy osobně stal politikem - a neměl jste ambice kandidovat i do sněmovny? Podařilo se Vám naplnit všechny priority, s nimiž jste kandidoval? A je naopak něco, o čem 100% víte, že se nepodaří naplnit? Proč?

Já osobně jsem nikdy neměl cíl stát se politikem. Jedná se o jakési nedopatření. Co se týká ambice kandidovat do sněmovny, tak tu jsem neměl, protože jsem ve svých 60 letech příliš stranicky mlád, abych mohl být na kandidátku zařazen. Co se týká plnění priorit, se kterými jsem do funkce starosty nastupoval, tak mohu být celkem spojený. Slušnost, vstřícnost, otevřený úřad a přijetí třech základních strategických dokumentů (strategie dopravní obslužnosti, územní plán a strategický plán rozvoje města) byly priority a ty se daří plnit. Plnění jednotlivých bodů programu je rovněž slušné. Protože ve městě je sestavena koalice 5 stran, tak plnění jednotlivých programů musí být rozumným kompromisem. Jsou tak i body, které nebudou naplněny.

Infobox

starosta Jindřichova Hradce Ing. Stanislav Mrvka (ČSSD)

Ing. Stanislav Mrvka

Neuvolněný člen rady Jihočeského kraje, starosta Jindřichova Hradce, člen Krajského výkonného výboru ČSSD Jihočeského kraje.

Zdroj: http://jihocesky.cssd.cz

Osou infrastruktury kraje je dálnice D3. Jihočeský kraj je jeden z posledních, který nemá přímé dálniční spojení s Prahou. Letos byl ale na konci června otevřen pětadvacetikilometrový úsek mezi Táborem a Veselím nad Lužnicí. Rusnokova vláda také přislíbila peníze na dostavbu i v příštím roce.  Domníváte se, že se ji tak i přes komplikace, které se na některých místech vyskytují, podaří dokončit včas? Šlo jim také podle Vašeho názoru předcházet? A co si od dálnice slibujete?

Dálnice rozhodně nebude dokončena včas. Už nyní má minimálně 10 let zpoždění. Proto je pro mne úsměvné hnutí za dobudování dálnice, když představitelé strany, kteří toto hnutí zaštiťují, měli posledních 10 let ministra dopravy. Zájmy Jihočeského kraje byly dlouhodobě odsouvány a je smutné, že zatím pouze Rusnokova vláda dala jasný signál a příslib peněz. Já jsem jako technokrat zvyklý hodnotit lidi podle skutků a ne podle planých slibů. A při tomto porovnání je situace jasná.

Výstavba dálnice je pro Jihočeský kraj absolutní prioritou. Ne pro rychlý a pohodlný dojezd do Prahy, Lince, nebo Vídně, ale pro rozvoj a podporu podnikání v regionu. Pro logistické zabezpečení výroby ve firmách je využití dálnice požadavkem č. 1 a její absence diskvalifikuje jihočeské podnikatele a firmy. Komplikace při výstavbě dálnice lze odstranit dobrou přípravou, kvalitním zpracováním projektů a nezávislým posouzením nabídek firem pro realizaci stavby. To je otázka profesionality a objektivního posuzování. Pak do tohoto ještě vstupuje ta část, která dává některým účastníkům stavebního řízení takové pravomoci, že slovo veřejný zájem se stává prázdným pojmem a jsou preferovány zájmy úzké skupiny obyvatel nad tím většinovým. To jsou však dětské nemoci naší demokracie, která se musí naučit i řešení takovýchto problémů.

V nedalekých Českých Budějovicích v létě eskalovaly sociální nepokoje. Český helsinský výbor vydal před několika dny zprávu o stavu lidských práv v Česku za rok 2012. Stejně jako Amnesty International či BIS v ní upozorňuje na postavení a diskriminaci Romů. Helsinský výbor však poukazuje i na zhoršující se životní podmínky a neexistenci zákona o sociálním bydlení. V čem Vy osobně vidíte příčinu rostoucích nepokojů a do jaké míry je tento problém aktuální i v Jindřichově Hradci?

Diskriminace Romů je jedna z věcí, kdy skutečná pravda je někde v půli cesty. V některých případech k této diskriminaci určitě dochází, ale druhá strana mince ukazuje, že je to také o tom přijmout za své obecné normy chování většinové společnosti. Životní úroveň za posledních několik let klesla téměř u celé společnosti a je nezbytné přijímat opatření, která dají občanům určité záruky, když se dostanou do existenčních potíží. To se však musí týkat společnosti jako celku, nikoliv pouze její části, nebo jednoho etnika.

Zákon o sociálním bydlení je hezká myšlenka, ale tak, jak ji připravila předchozí vláda, tak to bylo jen bezduché přenesení odpovědnosti státu na obce. Přenášení odpovědnosti státu na kraje a obce bez příslušných finančních prostředků se stalo běžným nástrojem vyrovnávání deficitu minulou vládou. My jsme samozřejmě nemohli čekat, až dostaneme od vlády nějakou knížecí radu a museli jsme přijmout opatření v oblasti sociálního bydlení. V současné době máme k dispozici 240 bytů, které mají buď snížené sociální nájemné, nebo slouží jako přístřeší a část z nich je v kategorii samostatných bytů domova pro seniory.

Za stejně důležité považujeme i starost o mladé rodiny. Proto jsme navýšili počet míst ve školkách skoro o 200 míst a v současné době máme pokryty všechny požadavky na umístění dětí do našich školek.

Radnice se rozhodla vyřešit otázku parkování ve městě. Jaké hlavní změny obyvatele čekají a od kdy? Kolik také bude do projektu investovat radnice?

Parkování ve městě je součástí strategie dopravní obslužnosti. V letošním roce jsme předali řidičům již dvě parkoviště na sídlištích Hvězdárna a Vajgar, kdy došlo k navýšení parkovacích míst asi o 90 míst, připravujeme prostor pro bezplatné parkování pro dalších 160 vozidel v prostoru bývalého zahradnictví a postupně upravujeme jednotlivé ulice k navýšení počtu parkovacích míst. Součástí návrhu je však celková úprava systému placeného parkování, a to postupně v období do 3 let. Nezanedbatelným záměrem je zvýšení obrátkovosti parkování v centru města a snížení dopravní zátěže v prostorách náměstí Míru. Rychlost přijímaných opatření je samozřejmě závislá na finančních prostředcích, neboť pro některé úpravy bude nezbytné investovat. Po splnění navrhovaných opatření by se situace v parkování ve městě měla rapidně zlepšit. Stanovení ceny je v tomto okamžiku jen odhad, ale navrhovaná opatření by v rozsahu 3 let neměla překročit částku 12 milionů. To je z hlediska předpokládaného užitku velmi přijatelný náklad.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

Jak chcete přimět ANO znovu jednat o důchodech?

Váš záměr byl dobrý, ale evidentně se nepovedl. Myslíte, že jste se tedy jako moderátor osvědčil? A nemáte pocit, že je tu mezi vládou a opozicí až příliš hluboká propast, která se bohužel pro nás čím dál víc prohlubuje a vlastně je to vidět i ve společnosti, která je rozdělená.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vím, co bylo ve skladu... Kauza Vrbětice uzavřena. Pak zaznělo něco, co řečeno nebylo

17:27 Vím, co bylo ve skladu... Kauza Vrbětice uzavřena. Pak zaznělo něco, co řečeno nebylo

O tom, že ve Vrběticích rozhodně nebyla škoda za miliardu, se rozhovořil bezpečnostní analytik Jaros…