Jindřich Šídlo vzpomíná: Fischer to dělal jako teď Rusnok. A jak to dopadlo...

18.07.2013 8:46

Komentátor Jindřich Šídlo v Hospodářských novinách uvažuje, jak Rusnokova vláda a její vztah k Poslanecké sněmovně zamotá předvolební situaci. Pro inspiraci se podle něj můžeme ohlédnout čtyři roky zpátky, kdy Fischerova vláda také hledala u poslanců podporu pro každý návrh zvlášť. A pak všichni zírali, co to udělalo s volebními výsledky.

Jindřich Šídlo vzpomíná: Fischer to dělal jako teď Rusnok. A jak to dopadlo...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dnes je na programu sněmovny hlasování o jejím rozpuštění
reklama

Skutečně zásadní události se podle Šídla odehrávají v intervalu čtyř let. Kromě olympiády a fotbalového mistrovství světa jsou to zejména sněmovní volby. A také politické krize zhruba rok před nimi, které situaci obvykle zamotají. V roce 2005 skandál Stanislava Grosse vynesl k moci Jiřího Paroubka, v roce 2009 pak vznikla úřednická vláda Jana Fischera.

Paralela s předcházejícím volebním obdobím je prý v tom, že zde znovu rok před volbami vznikla nepolitická vláda, která ve sněmovně nedisponuje jasnou důvěrou a není tedy jasné, kdo je koalice, a kdo opozice.

„V kulisách nesmiřitelného boje každého s každým střídaného účelovými aliancemi se země bude blížit k řádným volbám,“ odhaduje komentátor. Volič, už tak alergický na projevy parlamentní demokracie, bude přihlížet ještě méně srozumitelným pohybům, než jsou obvyklé.

„A pak přijde květen 2014 a jednu sobotu odpoledne se dozvíme výsledky voleb. Možná si ten okamžik z května 2010 ještě pamatujete: Když se ta čísla zjevila na obrazovce, nevěřil jim skoro nikdo,“ odhaduje Šídlo, v co vyústí zamotaná situace.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dagmar Havlová hrozí házením vajec z oken. Bude zle

18:17 Dagmar Havlová hrozí házením vajec z oken. Bude zle

Někdejší první dáma Dagmar Havlová se velmi výrazně rozčílila na svém instagramovém profilu. Důvodem…