Jindřich Šídlo vzpomíná: Fischer to dělal jako teď Rusnok. A jak to dopadlo...

18.07.2013 8:46

Komentátor Jindřich Šídlo v Hospodářských novinách uvažuje, jak Rusnokova vláda a její vztah k Poslanecké sněmovně zamotá předvolební situaci. Pro inspiraci se podle něj můžeme ohlédnout čtyři roky zpátky, kdy Fischerova vláda také hledala u poslanců podporu pro každý návrh zvlášť. A pak všichni zírali, co to udělalo s volebními výsledky.

Jindřich Šídlo vzpomíná: Fischer to dělal jako teď Rusnok. A jak to dopadlo...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dnes je na programu sněmovny hlasování o jejím rozpuštění

Skutečně zásadní události se podle Šídla odehrávají v intervalu čtyř let. Kromě olympiády a fotbalového mistrovství světa jsou to zejména sněmovní volby. A také politické krize zhruba rok před nimi, které situaci obvykle zamotají. V roce 2005 skandál Stanislava Grosse vynesl k moci Jiřího Paroubka, v roce 2009 pak vznikla úřednická vláda Jana Fischera.

Paralela s předcházejícím volebním obdobím je prý v tom, že zde znovu rok před volbami vznikla nepolitická vláda, která ve sněmovně nedisponuje jasnou důvěrou a není tedy jasné, kdo je koalice, a kdo opozice.

„V kulisách nesmiřitelného boje každého s každým střídaného účelovými aliancemi se země bude blížit k řádným volbám,“ odhaduje komentátor. Volič, už tak alergický na projevy parlamentní demokracie, bude přihlížet ještě méně srozumitelným pohybům, než jsou obvyklé.

„A pak přijde květen 2014 a jednu sobotu odpoledne se dozvíme výsledky voleb. Možná si ten okamžik z května 2010 ještě pamatujete: Když se ta čísla zjevila na obrazovce, nevěřil jim skoro nikdo,“ odhaduje Šídlo, v co vyústí zamotaná situace.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Párování.

Probíhá párování koalice a opozice? Pokud ano, nejsou potom "obstrukce" jen divadlem pro voliče a opozice to koalici hodně usnadňuje?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zrušit Green Deal – je potřeba chtít. Odpověď smějícímu se Fialovi

6:30 Zrušit Green Deal – je potřeba chtít. Odpověď smějícímu se Fialovi

Jedním z hlavních témat voleb do Evropského parlamentu je v Česku Green Deal. Zejména z mimoparlamen…