Jindřich Šídlo vzpomíná: Fischer to dělal jako teď Rusnok. A jak to dopadlo...

18.07.2013 8:46 | Zprávy

Komentátor Jindřich Šídlo v Hospodářských novinách uvažuje, jak Rusnokova vláda a její vztah k Poslanecké sněmovně zamotá předvolební situaci. Pro inspiraci se podle něj můžeme ohlédnout čtyři roky zpátky, kdy Fischerova vláda také hledala u poslanců podporu pro každý návrh zvlášť. A pak všichni zírali, co to udělalo s volebními výsledky.

Jindřich Šídlo vzpomíná: Fischer to dělal jako teď Rusnok. A jak to dopadlo...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dnes je na programu sněmovny hlasování o jejím rozpuštění

Skutečně zásadní události se podle Šídla odehrávají v intervalu čtyř let. Kromě olympiády a fotbalového mistrovství světa jsou to zejména sněmovní volby. A také politické krize zhruba rok před nimi, které situaci obvykle zamotají. V roce 2005 skandál Stanislava Grosse vynesl k moci Jiřího Paroubka, v roce 2009 pak vznikla úřednická vláda Jana Fischera.

Paralela s předcházejícím volebním obdobím je prý v tom, že zde znovu rok před volbami vznikla nepolitická vláda, která ve sněmovně nedisponuje jasnou důvěrou a není tedy jasné, kdo je koalice, a kdo opozice.

„V kulisách nesmiřitelného boje každého s každým střídaného účelovými aliancemi se země bude blížit k řádným volbám,“ odhaduje komentátor. Volič, už tak alergický na projevy parlamentní demokracie, bude přihlížet ještě méně srozumitelným pohybům, než jsou obvyklé.

„A pak přijde květen 2014 a jednu sobotu odpoledne se dozvíme výsledky voleb. Možná si ten okamžik z května 2010 ještě pamatujete: Když se ta čísla zjevila na obrazovce, nevěřil jim skoro nikdo,“ odhaduje Šídlo, v co vyústí zamotaná situace.


 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

Je podle vás správné, že třetí nejsilnější frakce nemá žádné zastoupení ve vedení EP?

Vždyť ti politici zastupují spoustu občanů, kteří jim asi z nějakého důvodu dali svůj hlas. A i když jde zjevně o kritiky toho, jak EU funguje, upřímně, není ta kritika na místě a obecně není kritika potřeba? Nemyslíte, že je třeba, aby se fungování EU změnilo? Na mě to teď působí tak, že tam rozhod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

17:40 Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová s českou nominací ministra průmyslu a obcho…