„Obě strany respektují cesty rozvoje zvolené s ohledem na situaci v obou zemích a jejich vnitřní a zahraniční politiku. Znovu potvrdily dodržování zásady nevměšování se do vnitřních záležitostí tak, jak je vyjádřeno v Chartě OSN... Česká strana respektuje suverenitu a územní celistvost Čínské lidové republiky, je si plně vědoma důležitosti a citlivosti otázky Tibetu, znovu potvrdila dodržování své politiky jedné Číny i to, že Tibet je neoddělitelnou součástí čínského území. Česká republika v této souvislosti nepodporuje samostatnost Tibetu v jakékoliv formě,“ uvádí prohlášení.
Ministr pro lidská práva mlčí
V dokumentu se také objevuje věta: „Obě strany znovu potvrdily úsilí ve věci podpory a ochrany lidských práv na základě rovnocennosti a vzájemného respektu.“
Zaorálkův postoj se nelíbí poslankyni TOP 09 Markétě Adamové. „Pan Zaorálek rozhodně nemůže tvrdit, že v otázce Tibetu hovoří za všechny občany České republiky. Spousta obecních radnic i jednotlivých občanů vyvěšuje pravidelně 10. března vlajku pro Tibet a hlásí se tím k ochraně lidských práv v této oblasti. Všechny tyto občany musí dnes postoj vlády nesmírně pobuřovat, což naprosto chápu a cítím stejně. Jen pár měsíců po nástupu nové vlády tak oficiálně Česká republika mění kurz z tak významné pozice, jakou měla dlouhodobě vybudovanou v oblasti lidských práv na mezinárodní úrovni a servilně se podbízí Čínské lidové republice vedené komunistickou stranou. Docela by mě zajímal názor pana ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera, který v souvislosti s tím zarytě mlčí. Proč asi?!“ uvedla pro ParlamentníListy.cz poslankyně.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík