Jiří Dienstbier odmítá, že by se mstil Zemanovi za prohrané volby

03.06.2015 21:11

Ministr pro lidská práva a předseda Legislativní rady vlády Jiří Dienstbier (ČSSD) ve vyjádření pro server Aktuálně.cz důrazně odmítá, že by navrhovaná změna Ústavy ČR ve vztahu k pravomocem prezidenta republiky byla namířena proti současné hlavě státu Miloši Zemanovi.

Jiří Dienstbier odmítá, že by se mstil Zemanovi za prohrané volby
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dienstbier, ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu
reklama

„Má-li být zachována parlamentní forma republiky, pak je jednotlivé složky třeba vyvažovat. Pokud některé přidáte – například tím, že odvozuje mandát od přímé volby, tak to musíte vyvážit někde jinde,“ popisuje důvody, proč je novela potřeba. Připomíná navíc, že jakékoli ústavní změny se dotknou až prezidenta, který bude zvolen po skončení prvního funkčního období Miloše Zemana. Ten si tak bude i nadále moci jmenovat členy Bankovní rady ČNB podle vlastního uvážení. V dalším volebním období už by se tak ale mělo dít jen se souhlasem Senátu.

Dienstbier si je podle vlastních slov vědom, že ústavní změny je třeba prosazovat na základě co nejširší politické shody, takže bude s opozicí i dál diskutovat o jejich návrzích. Mohlo by tak dojít na prodloužení funkčního období ústavních soudců na 12 let, ale bez možnosti opakování. Stejně tak je prý možné diskutovat o otázkách střetu zájmů, byť úpravu této problematiky nepovažuje za nezbytnou.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Diskutovat se prý bude také o zavedení klouzavého mandátu, díky němuž by na místo ministra působícího ve vládě nastoupil poslanecký náhradník a plnil roli poslance, dokud by člověk, jehož zastupuje, zůstával ministrem. V této věci se ale stále vedou rozpory.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdo chce zhatit volby do Rady ČT? Dětinský omyl senátora Smoljaka, lidovecké obstrukce. A jasné slovo právníka k fintě z neziskovky

18:53 Kdo chce zhatit volby do Rady ČT? Dětinský omyl senátora Smoljaka, lidovecké obstrukce. A jasné slovo právníka k fintě z neziskovky

Zhatit volbu nových členů Rady ČT se pokoušejí ti zákonodárci, jimž nynější fungování České televize…