Jiří Dienstbier odmítá, že by se mstil Zemanovi za prohrané volby

03.06.2015 21:11

Ministr pro lidská práva a předseda Legislativní rady vlády Jiří Dienstbier (ČSSD) ve vyjádření pro server Aktuálně.cz důrazně odmítá, že by navrhovaná změna Ústavy ČR ve vztahu k pravomocem prezidenta republiky byla namířena proti současné hlavě státu Miloši Zemanovi.

Jiří Dienstbier odmítá, že by se mstil Zemanovi za prohrané volby
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dienstbier, ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu

„Má-li být zachována parlamentní forma republiky, pak je jednotlivé složky třeba vyvažovat. Pokud některé přidáte – například tím, že odvozuje mandát od přímé volby, tak to musíte vyvážit někde jinde,“ popisuje důvody, proč je novela potřeba. Připomíná navíc, že jakékoli ústavní změny se dotknou až prezidenta, který bude zvolen po skončení prvního funkčního období Miloše Zemana. Ten si tak bude i nadále moci jmenovat členy Bankovní rady ČNB podle vlastního uvážení. V dalším volebním období už by se tak ale mělo dít jen se souhlasem Senátu.

Dienstbier si je podle vlastních slov vědom, že ústavní změny je třeba prosazovat na základě co nejširší politické shody, takže bude s opozicí i dál diskutovat o jejich návrzích. Mohlo by tak dojít na prodloužení funkčního období ústavních soudců na 12 let, ale bez možnosti opakování. Stejně tak je prý možné diskutovat o otázkách střetu zájmů, byť úpravu této problematiky nepovažuje za nezbytnou.

Diskutovat se prý bude také o zavedení klouzavého mandátu, díky němuž by na místo ministra působícího ve vládě nastoupil poslanecký náhradník a plnil roli poslance, dokud by člověk, jehož zastupuje, zůstával ministrem. V této věci se ale stále vedou rozpory.

reklama

autor: mp

Ing. Petr Bendl byl položen dotaz

Diskuze

Dobrý den, pane Bendle. Hned na začátku říkám, že podle mě nemají zemědělci k demonstracím důvod. Vždyť jejich zisky rostou, tak na co si stěžují? Ale proč vás oslovuji je kvůli vašemu komentáři. Tvrdíte, že protest pokus nelegitimních osob o destabilizaci. Proč myslíte, že by se o to někdo snažil? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kostlivec Vondry? „Úplatky v Promopro. Věděl o nich. Možná si sám odnesl igelitku.“ Zasvěcený promluvil

22:35 Kostlivec Vondry? „Úplatky v Promopro. Věděl o nich. Možná si sám odnesl igelitku.“ Zasvěcený promluvil

Česká vláda, jedna z nejmilitantnějších vlád na světě, vsadila vše na strašení válkou, a vychází jí …