Jiří Dolejš je zklamaný národem xenofobů. I vzdělaní lidé prý vážně mluví o vetřelcích a topení běženců

21.6.2015 9:05 odp.

Komunistický politik Jiří Dolejš se prý nestačí divit, jaké hrůzné věci se šíří Českem na adresu uprchlíků. I díky našim vlastním dějinám by se mohlo zdát, že nepodlehneme xenofobii proti lidem pronásledovaným válkami a bídou. Realita je ale jiná, jak smutně Dolejš poznamenává v komentáři pro Deník Referendum.

Jiří Dolejš je zklamaný národem xenofobů. I vzdělaní lidé prý vážně mluví o vetřelcích a topení běženců
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dolejš

„Realita je ale bohužel taková, že sociální sítě dnes v České republice přetékají xenofobní agresí a diskuse se plní čím dál tvrdšími ‚hejty‘. Zvykáme si na názory hanobící rasu, národ či náboženství, jako se před válkou stalo běžným hanobení Židů. Nejen extremisté, ale i takzvaní ‚normální občané‘ sdílejí na sítích sadisticky ujeté odkazy ze zcela nekompetentních, manipulativních a zbulvarizovaných ‚gore‘ zdrojů pro otrlé. A této virtuální realitě, líčící lidi jiného původu a náboženství v sado-maso stylu, mají ve své úzkosti tendenci nekriticky věřit,“ kroutí hlavou Dolejš.

Naštěstí na české politické scéně není žádná výrazná politická síla, která by tuto nenávist dokázala přetavit ve volební úspěch, a Dolejš důrazně varuje před tím, aby na vlnu nenávisti nenaskakovaly hlavní politické strany. Měli bychom říci jasné ne, když se někdo snaží stavět relativně chudší lidi proti ještě chudším a z této nenávisti následně těžit. Lidé, kteří se dnes bojí pomoci druhým, aby nemuseli omezovat své pohodlí, si možná neuvědomují, že časem mohou potřebovat pomoc sami.

Celý texz ZDE

Vzpomeňte si, co je to solidarita

Nenávist, jaká se dnes probouzí na sociálních sítích, se může změnit v nenávist všech proti všem. Leckdo se pak může změnit v nepřítele. „Jak jinak vysvětlíte, že nejmenovaná žena, právně vzdělaná, vysloví v médiích, že odmítá imigranty, i kdyby jí před očima měla umírat miminka? Nebo že vysoký důstojník naší armády nebo ústavní činitel opakují, že nejde o uprchlíky, ale o vetřelce, se kterými nelze mít soucit a dojímat se, že se utopí? A že bude-li třeba, musíme je i střílet?“ ptá se Dolejš.

Lidem je proto třeba věcně připomenout, že solidarita je jednou ze základních lidských hodnot. Je třeba to říci s klidem, věcně, ale zároveň s ohledem na suverenitu jednotlivých států EU.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Vaše rady nad zlato

Dobrý den, nemáte to jako politici lehké, na druhou stranu, jste za vodou, takže mimo realitu běžných lidí. Myslíte, že rady typu, více se oblečtě, méně se koupejte v teplé vodě... jsou k něčemu jinému, než že pobouří lidi? Ono to totiž vypadá, že vám úplně chybí sociální cítění nebo nevim.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jsi zmr*d.“ Je tu skutečně vážné varování mocným. Daniel Landa už vidí, co hrozí

16:05 „Jsi zmr*d.“ Je tu skutečně vážné varování mocným. Daniel Landa už vidí, co hrozí

Lidé podle Daniela Landy poslední dva roky žijí ve strachu. Strachu, co s nimi bude, protože systém …