Jiří Drahoš byl konfrontován přímo při volební kampani. Kvůli dotačnímu podvodu. A jeho obrana? Útok na Zemana

17.09.2018 15:51 | Zprávy

Neúspěšný kandidát na prezidenta Jiří Drahoš se nyní uchází o místo v horní parlamentní komoře, tedy v Senátu. Proslul například sporem se svou sokyní z akademického prostředí Evou Sykovou. Ale objevilo se další podezření. Že jeho patent na recyklaci PET lahví z doby, kdy působil v Ústavu chemických procesů AV ČR, byl použit k dotačnímu podvodu. Píše o tom v rozsáhlé reportáži magazín Reportér. Drahoš od toho dává ruce pryč, ačkoliv se ještě loni svým vynálezem chlubil. A není to jediná pochybnost, která o vědecké činnosti Jiřího Drahoše panuje...

Jiří Drahoš byl konfrontován přímo při volební kampani. Kvůli dotačnímu podvodu. A jeho obrana? Útok na Zemana
Foto: Daniela Černá
Popisek: Profesor Jiří Drahoš

Líčení pochybností o Drahošových patentech začíná líčením o malém městečku na hranicích Polska s Českou republikou, které se jmenuje Mezilesí. V tomto malebném městečku, které však trpělo velkou nezaměstnaností, měla podle informací Reportéra stát již tři roky fabrika na totální recyklaci PET lahví. Kamion měl přijet, vyložit PET lahve a jiný měl naložit čisté suroviny, ze kterých by se daly vyrobit další. Zázračným strojem, který by toto umožňoval, měl být vynález české Akademie věd, pod kterým byl mimo jiné podepsaný i Jiří Drahoš.

Jak situace vypadá ve skutečnosti? Po oslovení městského úřadu v Mezilesí se novináři z Reportéra dozvěděli, že „budynek jest pusty“, tedy že budova je prázdná. Po ohledání na místě bylo zjištěno, že budova chátrá a schránka je plná nevybrané pošty. „Postavený závod NRT Polska stojí prázdný už od začátku roku 2017,“ říká Dariusz Kosacz, referent technické a hospodářské infrastruktury města a oblasti Mezilesí.

NRT Polska je dle Reportéra dceřiná firma české společnosti s ručením omezeným, Noen Recycling & Technologies. Jednatel polské pobočky se jmenuje Karel Trávníček a on je podepsán pod koupí českého vynálezu a pod dotační smlouvou v Polsku na jeho uplatnění, uvádí magazín. Reportér též tvrdí, že podle dokumentů šlo od začátku právě o získání dotace. NRT Polska získala patent, vyvíjený v Čechách za peníze daňových poplatníků už v roce 2012, ještě dříve, než byla zapsána v polském obchodním rejstříku.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Slíbil, neudělal. „Podtrhlo mu to nohy.“ Znalec k odstřelu Součka. V pozadí Moravec

8:35 Slíbil, neudělal. „Podtrhlo mu to nohy.“ Znalec k odstřelu Součka. V pozadí Moravec

TÝDEN V MÉDIÍCH Ve skutečnosti nejde o Jana Součka, ale o Václava Moravce. Petr Žantovský popisuje d…