Jiří Lajtoch: Václav Klaus se choval v mnoha ohledech jako monarcha

19.03.2013 10:12

S Primátorem Jiřím Lajtochem (ČSSD), který zároveň působí jako senátor, jsme rozebrali nejen ústavní žalobu na nyní již exprezidenta Václava Klause pro velezradu, nýbrž i inauguraci nového prezidenta, kterou považuje Jiří Lajtoch za důstojnou, i když se domnívá, že při tak výjimečné příležitosti měl Miloš Zeman volit jinou rétoriku a jiná témata. Co ale od nového prezidenta očekává? Nejen na to, ale i na problémy s dopravou, které sužují obyvatele města, a o kterých radnice neúspěšně vyjedná již s osmým ministrem dopravy či na dostupnost zdravotní péče v Přerově se zeptali PL.

Jiří Lajtoch: Václav Klaus se choval v mnoha ohledech jako monarcha
Foto: Archiv
Popisek: Senátor ČSSD Jiří Lajtoch

Senát na začátku března schválil ústavní žalobu na nyní již exprezidenta Václava Klause pro velezradu. Jde o první žalobu na prezidenta v historii ČR. Vy osobně jste sice žalobu nepodepsal, jak ale na čin Vašich kolegů nahlížíte? A jaký má podle vás žaloba šanci na úspěch?

Máme, coby senátoři za sociální demokracii, volnost hlasování. Což bylo koneckonců znát i ve výsledku. Já jsem pro žalobu nehlasoval, protože slovo velezrada se mi zdá příliš silné, nicméně názor mých kolegů demokraticky respektuji a zároveň i v určité míře chápu jejich důvody. Mediálně se celá tato záležitost dostala do roviny, která vytýkala Václavu Klausovi především lednovou amnestii, její rozsah a konečný dopad. Ale kolegové měli více výhrad a rozporů. Například to, že otálel s podpisem ratifikace dodatkového protokolu k Evropské sociální chartě, nebo nejmenoval ani jednoho soudce a podobně. Podrobně jsem se seznámil se všemi pěti body, které byly součástí žaloby. Vše jsem zvážil a nakonec jsem se pro žalobu nevyslovil. Ano, Václav Klaus se choval v mnoha ohledech jako monarcha. V řadě věcí bych s ním polemizoval, v určitých záležitostech s ním nesouhlasím. Ale příčí se mi dělat z něj štvanou zvěř poté, co opustil prezidentské křeslo. Pravdou ale je, že co zasel, to také sklízí, demokracie v jeho podání vzbuzuje spíše rozpaky…

Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky jde v případě žaloby o to znovu veřejně upozornit na kroky, které Václav Klaus ve funkci vykonal, vyvolat společenskou debatu a vytvořit napříště takovou situaci, aby se překračování či nedodržování pravomoci prezidenta neopakovalo. Do jaké míry se ale podle Vás toto prohlášení shoduje s tím, že byl prezident obviněn z velezrady?

Ano, společenská debata je krok správným směrem. Ani prezident nesmí překračovat své pravomoci, nesmí se dopouštět jednání, které směřuje proti svrchovanosti republiky i proti jejímu demokratickému řádu. Ale, jak už jsem řekl, velezrada – tedy delikt, spočívající v jednání proti státu – to je silné slovo. S tím se neztotožňuji. Kdybych to tak necítil, zcela jistě bych se pod žalobu podepsal. Nejde z mé strany o alibismus, ale přesvědčení.

8. března proběhla inaugurace nového prezidenta. V takovémto duchu proběhla inaugurace poprvé. Jak byste ji, ale i nově zvoleného prezidenta hodnotil? Co od něj očekáváte?

Samotná inaugurace byla důstojná, celý akt se mi líbil, zanechal ve mně pozitivní emoce. Jsem se ale přesvědčený, že při tak výjimečné příležitosti měl Miloš Zeman volit jinou rétoriku. Trochu mě jeho proslov zaskočil. Nevím, jestli bylo vhodné, aby v tak slavnostní chvíli otevřel „své téma“ – kritiku na adresu novinářů. Mluvil o vymývání mozků, mediální masáži, manipulaci s veřejným míněním. Ale napadat novináře – a potažmo média – v rámci inaugurace nebylo dle mne vhodné a diplomatické. Stejně tak jeho slova o kmotrovské mafii a neonacistických bojůvkách vzbudila u velké části veřejnosti spíše rozpaky. Nejde o to, že by neměl v mnoha ohledech pravdu, ale myslím, že úvodní projev nového prezidenta měl přinést spíše jeho vizi České republiky, směřování země, rozvoji, plánům a podobně. Vždyť jeho jmenování a jeho slova sledovala celá Evropa! Ale abych to uzavřel – jeho přístup byl zkrátka originální, stejně jako je originální Miloš Zeman. A co od nového prezidenta očekávám?  Aktivnější kontakt s parlamentem, vládou, krajem, obcemi... Miloš Zeman doslova řekl: Chci být hlasem deseti milionů neprivilegovaných občanů. Pokud se mu to podaří, bude to skvělé.

Miloš Zeman se již v jedné z prezidentských debat zmínil, že kdyby mohl, změnil by Ústavu tak, aby se posílila pravomoc Senátu. Mnozí upozorňují, že v současné podobě je totiž nadbytečný. Souhlasíte?

Myslím, že senátoři dokázali, že jejich práce není zbytečná. V poslední době jsme dostali řadu nedokonalých, narychlo vytvořených novel zákon, různých přílepků, které jsme museli v hektické krátké době třiceti dnů upravovat anebo vracet… Myslím, že díky našemu úsilí se předešlo řadě zásadních problémů. Takže - jednoznačně souhlasím s posílením pravomocí Senátu.

Obyvatele Přerova trápí špatná doprava. Jak jste uvedl pro naše stránky loni v létě, vypadá to, že po více jak deseti letech snahy by mohl být řešen průtah městem, a to za předpokladu, že by město do přípravy této stavby výrazně vstoupilo. Jak se situace vyvíjí nyní? A jak velkou částku bude město letos investovat do infrastruktury?

Je to, bohužel, tak - nevyřešená doprava je velkou bolestí Přerova. Za dobu, kdy tuto problematiku řešíme, jsem už vyjednával s osmi ministry dopravy – a to jak o dostavbě dálnice, tak o průtahu městem. Každý z nich něco slíbil, pak to nedotáhl. Přišel další nástupce a scénář se opakoval. Je to už únavné. Ale pojďme k faktům. Realizace přeložky „silnice I/55 Přerov-průtah centrem“ není v současné chvíli jako investice státu schválena. Navrhl jsem Memorandum  o vzájemné spolupráci a podpoře při vybudování zmiňované stavby, kde je nastíněno i možné spolufinancování  mezi Městem Přerovem, Olomouckým krajem a Ředitelstvím silnic a dálnic. Město Přerov již v podstatě do spolufinancování  vstoupilo, když vykoupilo část dotčených pozemků, pětkrát přepracovalo investiční záměr, zafinancovalo dokumentaci pro územní řízení a zajistilo územní rozhodnutí. Navíc je schválen záměr spolufinancování ve výši 25 264 000 korun. Město dále navrhlo, že by zajistilo i dokumentaci pro stavební povolení a bezúplatně by převedlo i své pozemky. Nevzdáváme se a vyvíjíme úsilí, aby i tato stavba byla připravována a v dohledné době vybudována, byť v současné chvíli to nijak optimisticky nevypadá. Pokud ovšem nebude memorandum důsledně naplňováno, budu se dožadovat nápravy.

V Přerově byla otevřena nová lékárna s pohotovostní dobou, v důsledku čehož nebudou muset občané dojíždět o víkendu pro léky až do Olomouce. Jak byste ale hodnotil dostupnost zdravotní péče v Přerově?

Lékařská služba je v Přerově na dobré úrovni, dostupnost zdravotnické péče je v tomto ohledu bezproblémová. Vítám, že je tu nová lékárna, která je pro Přerovany dostupná i o víkendech. Podporovali jsme jako město finančně lékárny, které měly víkendové služby. Lidé si ale museli zjišťovat, které lékárna má v daný den pohotovost. Takhle to je jednodušší a přehlednější. Dojíždět si pro léky až do Olomouce také není řešením. Ne každý má auto, pro rodiny s malými dětmi nebo pro starší lidi to znamenalo komplikaci.

O kolumbárium mají občané Přerova velký zájem. Kdy by mohla být stavba dokončena? A na co dalšího se mohou občané v nejbližší době těšit?

Kolumbárium má být dokončeno k 30. červnu letošního roku, jeho výstavba nás přišla na tři miliony korun. O 605 schránek pro uložení uren, které tu budou k dispozici, je už teď mezi lidmi velký zájem. A na co se mohou lidé těšit? Chceme letos například dobudovat cyklostezku u Žebračky. V plánu je i zateplení Základní školy U tenisu, opravovat budeme rovněž severní fasádu Základní školy Za mlýnem. A těšit se mohou nejen na investice - letos v dubnu například plánujeme svého druhu největší akci v historii Přerova. V průběhu všech dubnových sobot bude u nás Den otevřených dveří. Lidé se mohou těšit na atraktivní program, který se uskuteční celkem v pětašedesáti budovách města. Přerov nikdy žádnou takovou akci nezažil, připravíme výstavy, kulturu, prohlídky škol, školek, jídelen, knihovny i úřadu. Myslím, že se lidé mají opravdu na co těšit. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Katka Synková

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Strašné věci! vybalil Okamura na Daniela Hermana. Šel do historie

7:14 Strašné věci! vybalil Okamura na Daniela Hermana. Šel do historie

Někdejší lidovecký ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) usedne v Radě vlády pro lidská práva, kt…