Jiří Pehe: Čtyřicet procent žen je pořád málo

16.12.2012 8:14

V rubrice Názory a petice na serveru ParlamentníListy.cz se objevil text politologa Jiřího Pehe, který se rozepsal o rovných příležitostech mužů a žen a reakcích na direktivu Evropské unie, přikazující čtyřicetiprocentní zastoupení žen ve vedení společností. Podle něj je evidentní, že ženy jsou oproti mužům znevýhodněny a argumenty proti jsou vedeny mužským šovinismem.

Jiří Pehe: Čtyřicet procent žen je pořád málo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pehe

V České republice si podle Pehe lze odpor k evropské iniciativě vysvětlit především strachem z rozbití „chlapské“ podnikatelské praxe, vedoucí k parazitování na státních zakázkách. V obecnější rovině pak zpochybňuje „liberální“ argumenty“ rovnosti šancí.

S takto důsledně liberálním přístupem bychom tu prý možná ještě dnes měli otroctví a různé menšiny by rozhodně nebyly v takové pozici, jako nyní, protože oproti privilegovaným skupinám zkrátka rovnou pozici nemají. I teoretici liberalismu, kterých se odpůrci kvót obvykle dovolávají, prý žili v patriarchálním světě, kde se pod pojmem „člověk“ myslelo „muž“.

„Všichni, včetně celých sociálních skupin, si totiž na pomyslné startovací čáře rovni nejsou. Pokud to s liberální demokracií myslíme vážně, nezbývá než společnost k rovnějším šancím pro co největší počet lidí občas „neliberálně“ postrčit,“ píše Pehe.

Ženy jsou podle něj permanentně znevýhodňovány nejen péčí o děti, která ulpívá v převážné části na nich, ale rovněž tím, že manažeři při vybírání zaměstnanců dávají průchod svým podvědomým obavám, že by dítě mít mohly. Mezi absolventy vysokých škol je dnes již více žen než mužů. Vysvětlení, proč se v byznysu více prosazují muži, je prý těžké nalézt bez šovinistických předsudků.

Proto Pehe vnímá čtyřicetiprocentní kvóty jako logické. Úplně spokojen s nimi však není - jsou podle něj příliš nízké. Měly by prý odpovídat percentuálnímu podílu žen ve společnosti. Stejné by to prý mělo být i v politice. Nejdále jsou v tomto směru severské země a Pehe se domnívá, že je průkazné, že tyto země si počínají mnohem lépe než ty, kde je to naopak. 

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…