Jiří Přibáň varoval Zemana: Prezident může být zbaven úřadu

13.11.2017 12:14

Hostem pořadu moderátorky Emmy Smetany na serveru DVtv.cz byl ústavní právník a profesor na univerzitě v Cardiffu Jiří Přibáň. A ve svých slovech nešetřil ani prezidenta Miloše Zemana, ani šéfa hnutí ANO Andreje Babiše.

Jiří Přibáň varoval Zemana: Prezident může být zbaven úřadu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Přibáň

Tématem rozhovoru bylo pověření Andreje Babiše sestavením vlády, kdy prezident Miloš Zeman mimo jiné nevyloučil ani to, že by nechal Babiše vládnout bez důvěry Sněmovny. Převálcuje mocenský pakt Babiš–Zeman Ústavu? 

Video najdete ZDE.

„To je otázka. Protože jak víme, tak v ústavním právu je to vždycky tak, že moc pravidel a moc těch norem fungují do té chvíle, dokud je politici respektují. Jsme přeci byli svědky hned několika zásadních útoků ze strany Miloše Zemana. A od toho pokusu zavést tady poloprezidentský systém v roce 2013 s Rusnokovou vládou, ten máme ještě v živé paměti. Takže ten pokus nechat tady vládnout vládu dlouhodobě bez důvěry, to je zcela bezprecedentní a to je doslova ústavní převrat,“ uvedl Přibáň. Nechat vládnout vládu bez důvěry je podle jeho slov destruktivní výklad Ústavy. 

„Pokud by skutečně mělo dojít na to, že tady bude vládnout vláda bez důvěry Poslanecké sněmovny, tak by potom musely přijít na řadu jiné ústavní mechanismy, jako je ústavní žaloba a tak dále. V současné době je tedy politická vůle otevřená,“ dodal Přibáň. On sám, být Andrejem Babišem, by se neodvážil vládnout bez důvěry v Poslanecké sněmovně. 

Velmi silnou brzdou v případě protiústavního jednání je podle jeho slov Ústavní soud. „Vím, že česká Ústava má dostatečné pojistky pro to, aby dokázala zabránit takovéto zvůli,“ podotkl. „Česká Ústava by nakonec donutila prezidenta jednat, nebo by jej zbavila úřadu,“ řekl pak ostře Přibáň.

Společnost podle Přibáňa naprosto rezignovala na liberální hodnoty a na hodnoty otevřené společnosti. Čeká na vůdce, který jí dodá směr. „Je to o to závažnější, že se to děje v době prosperity,“ sdělil Přibáň. Došlo k rezignaci na ústavní hodnoty, domnívá se také. 

Závěrem se pak Přibáň vyjádřil k tomu, že si myslel, že Andrej Babiš je tak chytrý, že postaví vládu bez své osoby. „To, že na to nepřistoupil, považuji spíše za důkaz politické slabosti, než vyzrálosti,“ dodal. 

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Když jim muž podrží dveře, to jsou pohotové. Ale když se mají skutečně ozvat, mlčí! Spisovatelka tvrdě udeřila na západní feministky

5:20 Když jim muž podrží dveře, to jsou pohotové. Ale když se mají skutečně ozvat, mlčí! Spisovatelka tvrdě udeřila na západní feministky

Česká prozaička, spisovatelka a překladatelka s bulharskými kořeny Bianca Bellová se pustila do rozb…