Již biliony korun od nás odtekly do zahraničí. Podle ekonomů je to normální

11.06.2014 11:04

Celkem tři sta miliard korun mělo jen v loňském roce odtéct z České republiky ve formě dividend. Zahraniční firmy vyvedly pro své domácí akcionáře dvakrát více, než tomu bylo před pouhými deseti lety. Česká republika je v tomto směru jednou z „nejštědřejších“ zemí v celé EU.

Již biliony korun od nás odtekly do zahraničí. Podle ekonomů je to normální
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dělnice v továrně, ilustrační foto

ospodářské noviny citují z analýzy, kterou si udělala evropská sekce Úřadu vlády. Podle ní Česko v roce 2013 kvůli zahraničním dividendám přišlo o plných osm procent HDP. Tyto peníze přitom mohly zůstat v ekonomice a přispět k vytvoření nových pracovních míst. Celkem se za dvacet let mělo z ekonomiky tímto způsobem „vypařit“ téměř 2,6 bilionu korun.

Nejvíce peněz si v dividendách tradičně stahují nadnárodní banky. Mateřské společnosti Komerční banky, ČSOB, České spořitelny a UniCredit měly vloni zahraničním akcionářům vyplatit přibližně třicet miliard. Odliv peněz je přitom v ČR jeden z nejvyšších v Evropě, hůře je na tom už jen Irsko a Lucembursko. Podle Chmelaře je důvodem fakt, že minulé vlády při výběru zahraničních investorů preferovaly kvantitu před kvalitou.

Zahraniční kapitál tak využíval zejména výhodu levné pracovní síly a investičních pobídek státu. Majitele to tak nenutilo nijak investovat. Díky tomu se například i příjmy zaměstnanců těchto firem přiblížily průměru vyspělých zemí EU za dvacet let o pouhou desetinu procenta. Sousední Slovensko se přitom přiblížilo o plných jedenáct procent.   

Podle ekonomů ale není důvod se těmito fakty znepokojovat. „Je to obvyklý průběh života investice. Nyní vyplácené dividendy do zahraničí jsou cenou za kapitál, který nám investoři poskytli, když česká ekonomika neměla dostatek vlastních zdrojů,“ uvedl David Marek, hlavní analytik Patria Finance.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Čtyři naháči v centru Prahy na solidaritu s Austrálií. Kolemjdoucí nevěřili vlastním očím

13:07 Čtyři naháči v centru Prahy na solidaritu s Austrálií. Kolemjdoucí nevěřili vlastním očím

REPORTÁŽ Ve čtvrtek 16. ledna se na Náměstí republiky v Praze uspořádal menší happening na podporu a…