Již brzy u nás? Takto v Německu funguje „strpění cizinců“, kvůli kterému Hamáček vykřikoval ve sněmovně o ruských dezinformacích

25.10.2019 9:25 | Zprávy

V České republice se vede debata o zavedení institutu strpění neúspěšného žadatele o azyl na našem území. Takového neúspěšného žadatele by nebylo možné vykázat z České republiky, i když představuje potenciální riziko pro bezpečnost země. Matematik Marian Kechlibar se rozhodl svým spoluobčanům nastínit, jaké zkušenosti s institutem strpění mají v Německu.

Již brzy u nás? Takto v Německu funguje „strpění cizinců“, kvůli kterému Hamáček vykřikoval ve sněmovně o ruských dezinformacích
Foto: thinkstock.com
Popisek: Uprchlíci z Afriky, ilustrační foto

V Německu se statut strpění – Duldung – týká asi 180 tisíc lidí, což není zanedbatelné číslo. „Jedním z běžných důvodů pro udělení Duldungu je nevyjasněná identita cizince, laicky řečeno, ‚zahozené papíry‘. Bez těch je obvykle nemožné někoho odsunout, protože cílové země rozvojového světa vesměs mají dost pudu sebezáchovy, aby se přísunu neznámých osob bránily,“ napsal matematik na svém webu.

Situaci prý ještě komplikují organizace jako Pro Asyl, které podle Kechlibara usilují o to, aby nebyl z území Německa odsunut, pokud možno, vůbec nikdo.

Žadatelé o azyl prý také rádi tvrdí, že kupříkladu v Afghánistánu spolupracovali s teroristy a teď není pro ně v jejich zemi bezpečno. A protože mezinárodní smlouvy říkají, že není možné člověka vrátit někam kde není v bezpečí, opět se na něj vztahuje institut strpění.

„Tenhle rozpor, kdy zákony a smlouvy inspirované kdysi utrpením Židů vedou k přednostní ochraně dnešních „esesáků“, jako by vůbec nedorážel do některých myslí… Jeden ze zdejších kritických čtenářů mi na fóru psal, že azylové zákony a smlouvy jsou nástrojem boje proti zlu, a tudíž se jich musíme držet. To, že dnes je výhodnější se hlásit k Talibanu než přiznat se, že jsem obyčejný civilista, je snad dobro nebo co?!“ otázal se Kechlibar.

V jedné věci by se ale v Německu přece jen inspiroval. Neúspěšný žadatel o azyl má prvních 15 měsíců nárok jen na základní potraviny, např. v podobě konzerv, mýdlo, ručník a lůžko. K tomu kapesné asi 40 euro měsíčně. V Česku by prý matematik postupoval podobně, jen by nestanovoval hranici 15 měsíců, ale ponechal by tento stav na neurčito. Aby co nejvíce migrantů odradil od cesty do České republiky.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Naše země nevzkvétá

Myslíte, že viníkem toho, proč lidé odchází za lepším na západ je EU? Podle mě jsou na vině tyto vlády a hlavně ti, co tu vládli před rokem 89. A z čeho vychází teze, že bysme byli bez EU bohatší, a poslední, na co se chci na základě toho vašeho článku zeptat je ta kritika dovozu zboží. Nemáte opět...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Ani Babiš nešel proti SÚKL.“ Válek a vakcíny. Očkovalo se proti doporučení

20:25 „Ani Babiš nešel proti SÚKL.“ Válek a vakcíny. Očkovalo se proti doporučení

Markéta Dobiášová s Cecílií Jílkovou o víkendu vyjely s dalším dílem svého podcastu Oč tu běží. V ně…