Joe Biden složil slib a je 46. prezidentem USA. S viceprezidentkou Harrisovou

20.01.2021 17:50

Joe Biden je oficiálně 46. hlavou Spojených států amerických. Dnes totiž proběhla ve Washingtonu slavnostní inaugurace. Viceprezidentkou se stala Kamala Harrisová.

Joe Biden složil slib a je 46. prezidentem USA. S viceprezidentkou Harrisovou
Foto: Repro Youtube
Popisek: Joe Biden a Kamala Harrisová

Ještě před tím, než složil přísahu Joe Biden, ji složila Kamala Harrisová. Je první viceprezidentkou v historii Spojených států. Složila slib do rukou členky Nejvyššího soudu Soni Sotomayorové. 

"Já, Kamala Harrisová, slavnostně přísahám, že budu podporovat a bránit ústavu Spojených států proti všem nepřátelům, cizím i domácím, že budu mít pravou víru a oddanost k tomu, že jsem tuto povinnost přijala svobodně, bez mentální výhrady, a že budu dobře a věrně plnit povinnosti úřadu, do kterého se chystám nastoupit. K tomu mi dopomáhej bůh," uvedla. 

Předtím zazpívala americkou hymnu hudební superstar Lady Gaga. Na pódium přišla v rudých šatech se zlatou broží ve tvaru holubice. Inaugurace se zúčastnila také zpěvačka Jennifer Lopezová, která vystoupila před vlastní inaugurací Joea Bidena. 

Ten složil prezidentský slib do rukou předsedy Nejvyššího soudu. "Slavnostně přísahám, že budu čestně vykonávat funkci prezidenta Spojených států a podle svých sil budu zachovávat, střežit a bránit Ústavu Spojených států," řekl. Po jeho levé ruce stála jeho manželka, ruku měl Biden na Bibli, kterou ona držela. Oficiálně se tak ujímá úřadu prezidenta Spojených států.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Reportáž ve frontě na testování. Nepřejte si slyšet, co jsme vyslechli

22:01 Reportáž ve frontě na testování. Nepřejte si slyšet, co jsme vyslechli

„Všichni rozzuření doběla!“ Ve frontách na covid testy lidé nadávají na opatření i nekonečné čekání.…