John: Chceme vyšetřovací komisi ke CASA, jinak budeme blokovat církevní restituce

13.07.2012 16:30

Věci veřejné na tiskové konferenci podobně jako ČSSD vyjádřily obavy z dalšího vývoje demokracie a právního státu kvůli nejnovější aféře ministra financí Moroslava Kalouska. Jeho údajný nátlak na policejní vyšetřovatele je podle Véček zásadním ohrožením policejní nezávislosti. Proto žádají zřízení vyšetřovací komise. Do té doby budou VV blokovat hlasování o církevních restitucích.

John: Chceme vyšetřovací komisi ke CASA, jinak budeme blokovat církevní restituce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Radek John a Vít Bárta během jednání Poslanecké sněmovny

„Poslanecký klub VV jednal dneska několikrát a objevovaly se názory, že demokracie tohoto státu je ohrožena. Z řad poslanců se objevily obavy z nátlaku na policii v kauze CASA,“ oznámil na tiskové konferenci předseda strany Radek John. „Jsme z toho velmi zneklidněni a je třeba udělat vše pro to, abychom se nevrátili do stavu, kdy se policie bála vyšetřovat velké kauzy,“ obávají se Véčka.

Strana požaduje vznik vyšetřovací komise, která vyšetří vliv politiků na vyšetřování kauzy CASA. Do doby, než bude komise ustavena, odmítají hlasovat o církevních restitucích. I za cenu blokace majetku. Naznačil, že véčkařští poslanci jsou připraveni se dlouhými poslaneckými vystoupeními podílet na protahování jednání, které by znemožnilo o restitucích hlasovat.

Věci veřejné navíc ústy předsedy Radka Johna navíc řekly, že v případném hlasování o nedůvěře vládě podpoří ČSSD.

John: Kaskáda útoků na policii

K otázce ovlivňování policistů později v rozhovoru pro Českou televizi vyjádřil předseda strany Radek John i svůj soukromý názor.

„Tady jsou čtrnáct dní zastrašování policisté,“ rozčiloval se bývalý ministr vnitra. Začal to podle něj už premiér svým výrokem o policejních plukovnících, kteří nemají co rozhodovat o podobě vlády. „Naopak- policie musí zasahovat, aby v té vládě neseděl zloděj,“ myslí si John. A pak podle něj následovala kaskáda útoků pana Kalouska, které zcela zjevně měly zastrašit konkrétní vyšetřovatele.

„Je třeba zjistit, zda policie nebyla ovlivňována lidmi mimo policii,“ myslí si John. To podle něj nemůže řešit Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), která vyšetřuje pouze trestnou činnost příslušníků bezpečnostních sborů. „Toto může být řešeno jen vyšetřovací komisí poslanecké sněmovny,“ myslí si John.

Podle něj potřebujeme zjistit, jaký ten tlak byl. „Musíme vědět, kdo volal, čí to byl prostředník, a tak dále. A GIBS by nebyl schopen tohle zjistit,“ obává se John.

I policejní prezident podle něj dnes na bezpečnostním výboru Sněmovny mluvil o tlacích, až když byl tázán. Takto bychom měli vyzpovídat i další. „Před vyšetřovací komisí musí každý mluvit pravdu, takže by se to dalo rozkrýt,“ myslí si předseda Věcí veřejných.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

21:33 „Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

Ruským tankům nazývaným „blyatmobiles“ nebo „želví tanky“ či „bitevní stodoly“ se dostává pozornosti…