John láká Michálka i proto, aby nadzvedl premiéra

05.05.2011 10:16

Jiří Leschtina si v Hospodářských novinách bere na mušku Radka Johna. Kritizuje ho za zo, že si chce vzít k svému boku pro boj s korupcí Libora Michálka, bývalého šéfa Státního fondu životního prostředí. Počin autor charakterizuje jako "další past na Michálka".

John láká Michálka i proto, aby nadzvedl premiéra

Vicepremiér bez pravomocí Radek John vyzval Libora Michálka, ať se mu postaví po bok v boji s korupcí. Možná, že jde o jistý druh satisfakce. Bývalý šéf Státního fondu životbího prostředí, který odhalil plány na vykrádání jemu svěřené instituce, by však podle komentátora Jiřího Leschtiny svým vstupem do Johnova úřadu promrhal kredit, jejž získal.

"Tato vláda totiž nechce potírat úplatkářství o nic rozhodněji než kabinety předchozí," myslí si dále Leschtina.

Zaregistruj se a vyhraj. Více informací zde


Ruce pryč

Podle něj je toho živým důkazem Michálek. Rozpoutáním aféry kolem exministra Drobila zachránil státu sice nejméně tři miliardy korun za předraženou opravu čistírny odpadních vod v Praze. Místo pochvaly byl však odvolán. "Nový ministr Chalupa ho mohl vrátit do funkce a předvést, že si vláda cení odvážných úředníků. Jenže to neudělal, a tak vyslal výhrůžné poselství do všech státních úřadů: Ruce pryč od korupčníků," píše Leschtina.

Pomsta za whistleblowera

A upozorňuje na to, že již sám vznik Johnovy kanceláře pro zdvihání obočí nad korupcí jen dále diskredituje jakýkoli boj s úplatkářstvím. A pokud k němu Michálek nastoupí, mělo by to být vnímáno jako završení pomsty. "Muž, který se stal nejznámějším českým whistleblowerem, byl za svůj pískot na poplach uklizen, do polstrované místnosti, kde si může pískat do roztrhání těla," uvádí dále v komentáři Leschtina.

Dodává, že se také nelze ubránit dojmu, že John láká Michálka i proto, aby nazvedl premiéra, který ho vypudil z křesla ministra vnitra. "Jak by asi reagovala ODS, kdyby se zaměstnancem Úřadu vlády stal člověk, jenž odrovnal jejich místopředsedu? To všechno jsou zakuklené hry, jež veřejnost už nechápe a pochopit ani nechce. Proto by měl Michálek zvážit, zda se stát jejich součástí," myslí si komentátor.

Podle něj je smutné, že se do zakuklených he vlastně nechává vtáhnout i Radek John. "Místo toho, aby uznal, že se nechal napálit, když se stal reklamní tváří Věcí veřejných, místo aby práskl dveřmi Strakovky, rozpomněl se na literární řemeslo a sepsal otevřenou zpověď o svých prožitcích v politice, včetně Michálkovy story, což by mohlo být inspirativní čtení i pro jeho nástupce na ministerstvu vnitra," uzavírá komentář v HN Leschtina.


Psali jsme:
Nečas ho chtěl vyhodit, John ho bere k sobě. Bez ptaní
John bere Michálka do týmu. Smích z ODS: Radku, nahraje si tě
John dostane na vládní boj s korupcí 21,5 milionu
John chce v nové funkci pravomoci. K tomu ale chybí zákon

reklama

autor: ahe, olb

změny ve smlouvách

Dobrý den, nechápu, jak piráti mohou podpořit pro nás tak nevýhodné změny zakládajících smluv EU. Nebo myslíte, že jsou pro nás výhodné? A kdyby byly změny schváleny, neměli bysme jako občané mít pak možnost rozhodnout, zda chceme v EU nadále zůstávat? Myslíte, že změny projdou?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Atentát na Fialu. Kdo ho spáchal? „Tohle snad není možný,“ žasne Holec

12:34 Atentát na Fialu. Kdo ho spáchal? „Tohle snad není možný,“ žasne Holec

Na Petra Fialu spáchali v poslední době hned dva atentáty, oznámil komentátor Petr Holec. A pořádně …