Josef Váňa: „Řekl jsem manželce, že půjde do důchodu v 67. Málem mě vyhnala z baráku.“ Podstatná otázka k reformě

11.11.2024 14:59 | Zprávy

Důchodová reforma, která zvyšuje věk odchodu do penze, budí vášně. Zejména u těch, kteří pracují v náročné profesi. Koalice už dohody ohledně náročných profesí dosáhla. Otázku z oboru měl ale poslanec Josef Váňa, osminásobný vítěz Velké pardubické. Totiž kam budou zařazeni ti, kdo se starají o koně. „Dneska v šedesáti neznám jediného člověka, který by pracoval u koní a nebyl invalidní důchodce nebo prostě neměl zdravotní problémy,“ svěřil se. A doplnil: „Moje paní má 57 let a když jsem přišel domů a řekl jsem jí, že půjde za deset let do důchodu, tak mě málem vyhnala z baráku.“

Josef Váňa: „Řekl jsem manželce, že půjde do důchodu v 67. Málem mě vyhnala z baráku.“ Podstatná otázka k reformě
Foto: Repro Youtube
Popisek: Žokej a osminásobný vítěz Velké pardubické, Josef Váňa

Jak je známo, vláda připravuje důchodovou reformu, která zvedne věk odchodu do důchodu na 67 let. Otázkou ale stále je řešení odchodu do důchodu u náročných profesí, které není možné ve vysokém věku vykonávat a jejichž výkon člověka poškozuje. Koalice se prý na řešení dohodla, protože hrozilo, že reforma neprojde.

„Zaměstnavatelé budou ze zákona povinni odvádět příslušným profesím čtyři procenta (hrubé mzdy – pozn. red.) na jejich penzijní připojištění ve třetím pilíři,“ uvedl Marian Jurečka, lidovecký ministr práce a sociálních věcí. Z hrubé mzdy již teď zaměstnavatelé odvádějí 21,5 %, u náročných profesí se tato částka zvýší o další 4 %. Toto zvýšení odvodů by údajně nemělo snížit čistou mzdu. Týká se zaměstnání v třetí kategorii rizik. Dohodou se chlubí například hnutí STAN.

„Do třetí kategorie jsou zařazeny práce, při nichž jsou trvale překračovány hygienické limity, a práce naplňující další kritéria pro zařazení práce do kategorie třetí, přičemž expozice fyzických osob, které práce vykonávají, není spolehlivě snížena technickými opatřeními pod úroveň těchto limitů, a pro zajištění ochrany zdraví osob je proto nezbytné využívat osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP), organizační a jiná ochranná opatření, a dále práce, při nichž se vyskytují opakovaně nemoci z povolání nebo statisticky významně častěji nemoci, jež lze pokládat za nemoci související s prací,“ definuje tato povolání informační portál Bezpečnost práce.

Dotaz k tomu, kam bude jaká profese zařazena, vznesl novopečený poslanec Josef Váňa na schůzi parlamentu 8. listopadu. A to z oboru. „Já bych se chtěl zeptat: Ti, co navrhli tady tohle, kam jste zařadili koňaře?“ ptal se koaličních poslanců.

Začal vysvětlovat náročnost této profese. „Prosím vás, tady tohle je povolání, které může dělat jenom blázen, to znamená soboty, neděle, 12 hodin denně. A řeknu vám hroznou skutečnost – dneska v 60 neznám jediného člověka, který by pracoval u koní a nebyl invalidní důchodce nebo prostě neměl zdravotní problémy,“ prozradil.

A pokračoval: „Moje paní má 57 let a když jsem přišel domů a řekl jsem jí, že půjde za deset let do důchodu, tak mě málem vyhnala z baráku.“ Na závěr osminásobný vítěz Velké pardubické k reformě poznamenal, že se mu „vůbec nelíbí“.

Pády z koně jsou skutečně součástí práce každého, kdo na nich jezdí. „Každý rok jsem alespoň měsíc nebo dva zraněný. Nevím, proč to tak je, možná tím vyšším počtem dostihů,“ uvedl v rozhovoru žokej Josef Bartoš a doplnil: „Po každém zranění bych nejraději skončil, ale pak jak se dávám dohromady, tak by hlava zase jela. Pokud mám tak dobré koně, jaké jezdím a mám šanci jezdit velké dostihy a vyhrávat je, tak ta chuť tam pořád je.“

„Asi ta pánev byla nejhorší, ale jinak to mám s páteří složitější. Měl jsem zlomený vaz, druhý obratel, ten mám přišroubovaný a zároveň mám přišroubovaný hrudní osmý obratel, tam mám nějaké železo a šest šroubů,“ svěřil se Bartoš s tím, jaká zranění utrpěl. Ta se ale nevyhýbají ani trenérům.

 

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Šebesta

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. et Ing. Miloš Nový byl položen dotaz

německé platy

Pokud vás dobře chápu, tak ani Vy nevěříte Fialově slibu, že můžeme mít za 5 let platy jako Němci. Ale tvrdíte, že nám pomůže přijetí Eura. Kdy bysme tedy mohli mít platy jako v Německu? Tvrdíte, že je to z dlouhodobého hlediska, což je dost široký pojem. A pomůže nám Euro nějak v tom, že čím dál ví...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Ještě někdo pochybuje, že socialistická ekonomika byla a je silnější než kapitalistická?, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseFeryna2 , 11.11.2024 17:12:41
Do dochodu v 60. letech, ženy podle oštu dětí v 53 letech, náročná povolání v 55 letech. A dnes? Hanba plut.

|  9 |  0

Další články z rubriky

Dominik Hašek vyrazil na Ukrajinu

20:56 Dominik Hašek vyrazil na Ukrajinu

Bývalý hokejový brankář Dominik Hašek navštívil Ukrajinu, kde se sešel s mladými sportovci a sportov…