Jourová přiznala v ČT: Zelená politika EU zdraží energie, dopadne to na domácnosti

19.07.2021 18:57

Hostem 20 minut Radiožurnálu byla evropská komisařka pro hodnoty a transparentnost Věra Jourová. Peníze z Bruselu půjdou hlavně na zelené projekty a digitalizaci. Komise bere covid prý jako příležitost. Česká republika musí vyřešit střet zájmů premiéra Babiše. Zdražování energií dopadne na všechny. Pro nejchudší EU zřídí fond.

Jourová přiznala v ČT: Zelená politika EU zdraží energie, dopadne to na domácnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Věra Jourová

Anketa

Jedete letos na zahraniční letní dovolenou?

hlasovalo: 8351 lidí
Podle plánu obnovy, který schválila Evropská komise a který přijela do Prahy odprezentovat šéfka Komise Ursula von der Leyenová, by měla Česká republika z „bruselských“ peněz obdržet až 180 miliard korun. Leyenová se nechala slyšet, že většina z těchto peněz půjde na boj s klimatem, digitalizaci a zdravotnictví. Co plán obnovy znamená podle Jourové? „Cílem je dostat se z covidové krize a proinvestovat se z ní,“ prohlásila sebevědomě politička. Zelená a digitální transformace by podle představitelky evropského establishmentu měly přinést větší konkurenceschopnost Evropy proti zbytku světa.

Komise při rozdělování peněz daňových poplatníků chce podle Jourové záruky a robustní kontrolní mechanismus, aby nedocházelo ke střetu zájmů a nečistému přerozdělování peněz. Evropská komise se podle političky drží názoru auditu, který říká, že premiér Babiš je ve střetu zájmů. EU by si podle ní měla vůbec definovat, co to střet zájmů je.

Česká republika by podle Evropské komise měla také nějakým způsobem tento Babišův střet zájmů vyřešit, aby neměla do budoucna problém s inkasováním peněz z Bruselu. Má jít hlavně o zavedení různých kontrolních mechanismů, které umožní kontrolovat, komu finance jdou a jak jsou využity.  V případě, že by Česká republika tyto mechanismy, ke kterým se zavázala, nezavedla, peníze nebudou vyplaceny.

„Zelenou politiku potřebujeme. Já myslím, že i když se podíváme na počasí, tak každý vidí, že musíme zastavit některé ty negativní procesy, abychom chránili ty budoucí generace,“ prohlásila Jourová starostlivě, když komentovala klimatické cíle EU. „Já když se koukám na lesy na Vysočině, kde jsem doma, to by člověk zaplakal. Tam to potřebuje rychlou a velkou investici,“ vyprávěla dále politička.

Masivních dotací by se měly dočkat také některé konkrétní kraje, které se v souvislosti se zelenou transformací a koncem těžby uhlí mohou potýkat s velkými hospodářskými problémy. Jourová zmínila zejména Ostravsko, Ústecký a Karlovarský kraj.

Největšími příjemci peněz v rámci Bruselského plánu obnovy v rámci Evropy by měly být Španělsko a Itálie. Podle eurokomisařky hlavním kritériem při přidělování peněz byl stupeň postiženosti covidem. Problémy se schválením evropských peněz má hlavně Maďarsko. Podle Jourové se při jednáních dolaďují podobné problémy jako v případě České republiky, tedy nastavování kontrolních mechanismů, aby „bruselské“ peníze šly tam, kam mají, a nebyly zatíženy kriminální činností. „Čím víc peněz se rozděluje, tím víc musíme být opatrnější,“ uvedla.

„Ještě jsme tu moc nemluvili o digitalizaci. Komise chce covid vzít skutečně jako příležitost k novému startu.“ Zelená politika podle Jourové povede k výraznému zdražování energií pro domácnosti. Aby se opatření evropských elit nedotkla těch nejchudších, měl by být zaveden sociální fond na podporu právě lidí, kteří budou zdražováním postiženi nejvíce.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: AZy

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…