„Ráda bych se bavila o podstatě věci. Rámec, kde členské státy mají být, je dohodnut všemi členskými státy,“ řekla Jourová a dodala, že jedním z těchto dohodnutých principů je i právní stát, a právě proto Polsko vyvolalo mnohé obavy v Evropské komisi, jelikož je tento princip nyní na pochybách.
Jourová následně dodala, že si všichni plně uvědomují, že je Polsko demokratickou zemí. Nutnost inspekce polské vlády vychází z toho, že Evropská komise potřebuje zjistit, zda je demokratická i její nová vláda a jaký vztah má k Evropské unii.
Evropská komise má svoje „mechanismy“, které jí umožňují zakročit, sáhnout k nim však není prvním řešením, které je nasnadě. Nejdříve je totiž třeba zhodnotit, jak je na tom současná polská vláda. „Nám nejde o nějaké mentorování,“ řekla Jourová s tím, že si je plně vědoma, jak citlivé na vměšování se do vnitrostátní politiky země Visegrádské čtyřky jsou.
„Členské státy si sami řeknou, jak vidí situaci v Polsku,“ vysvětlila Jourová a dodala, že rozhodování pak bude na premiérech jednotlivých zemí, samozřejmě pouze v případě, že Evropská komise dojde k závěru, že v Polsku dochází k porušování principů právního státu.
„My plníme svoji povinnost, ač to mnozí vnímají jako nepopulární, jako zasahování do záležitostí státu,“ řekla Jourová a dodala, že hlavními problémy jsou nenaplnění verdiktu polského ústavního soudu a také krize v polských médiích.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa