Jourová prozradila, že může vést sněmovnu. Jednání s ČSSD ale ještě neskončilo

23.11.2013 14:40

Dnes pokračuje v Průhonicích jednání ČSSD a babišovců. Diskutuje se především o daňových otázkách a o obsazení postů ve vedení sněmovny a v čele ministerstev. O resort financí mají zájem obě strany, píše iDnes.cz.

Jourová prozradila, že může vést sněmovnu. Jednání s ČSSD ale ještě neskončilo
Foto: Hans Štembera
Popisek: 1. místopředsedkyně hnutí ANO Věra Jourová

Babiš se už nechal slyšet, že pokud finance nedostane, bude si hledat jiné partnery. V čele sněmovny by za sociální demokracii mohl zasednout Lubomír Zaorálek či Jan Hamáček. V případě, že křeslo připadne babišovcům, obsadí ho nejspíš Věra Jourová. „Pokud prosadíme našeho kandidáta do vedení sněmovny, na místo předsedy sněmovny, tak bych to měla být já, protože takto to odsouhlasil poslanecký klub," řekla Jourová před jednáním s ČSSD.

Potravinová soběstačnost jako priorita státu

Shoda mezi oběma stranami nepanuje v otázkách daňových. Babišovci už sice připustili možnost zachování „solidární přirážky“ pro vysokopříjmové skupiny, ale rozhodně odmítají zvýšení daní pro firmy. "Každý má nejzazší hranici kompromisu, včetně sociální demokracíe. Já myslím, že by bylo dobře, kdybychom začali věci nazývat pravými jmény, kdybychom si na nic nehráli. Solidární přirážka je fakticky druhé pásmo daně z příjmu fyzických osob a určitě ČSSD usiluje o to, aby se změnil systém zdanění, vrátili jsme se ke zdanění hrubé mzdy. Aby se ze solidární přirážky stala dvě standardní pásma daně z příjmu fyzických osob," řekl iDNES.cz Bohuslav Sobotka.

ČSSD přišla na sobotní jednání i s návrhem zavedení tzv. kurzarbeitu. "U zaměstnanců, kterým kvůli ekonomickým problémům firem hrozí v nejbližší době propouštění z práce, připravit a zavést systém sdílení práce (tzv. kurzarbeit) ve standardní formě osvědčené v řadě vyspělých zemí," píše se v dokumentu, který sociální demokraté představují během dnešní schůzky.

V něm se dále píše, že prioritou našeho zemědělství je zvýšení podílu tuzemských potravin na spotřebě až na 90 procent. "Otázka soběstačnosti ve výrobě potravin se v příštích letech stává klíčovou pro bezpečnost státu," píše ČSSD v dokumentu. Důraz sociální demokraté kladou i na sociální bydlení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: lze

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Práskat vlastní zemi do Bruselu! Bašta se pustil do Pirátů tak, že musel zasáhnout Železný

22:06 Práskat vlastní zemi do Bruselu! Bašta se pustil do Pirátů tak, že musel zasáhnout Železný

Lídři Pardubického kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčas…