Ještě před tím ale musel obžalovaný Marek Dalík před soudem odkrýt jak své současné příjmy, tak okolnosti svého podnikání. „V současné době se zabývám několika oblastmi. Za vlastní i cizí peníze stavím byty a kanceláře, mám několik firem. Také dlouhodobě spolupracuji s firmami pana Mašína a prodáváme lodě. Příležitostně také obchoduji s uměleckými díly a z poloviny vlastním velký tenisový areál u Prahy, kde mám kryté haly i hotel,“ přiznal neochotně Dalík. Jak také dodal, zabývá se vymáháním, resp. uplatňováním dlužných pohledávek. „Měsíčně mám průměrně tento rok až 400 tisíc korun,“ uvedl Dalík, který v některých okamžicích dokonce opravoval i soudkyni za formulace otázek. Až dosud se přitom Dalík vždy hájil tím, že nepodniká a nemá žádné příjmy. Sám Dalík vzápětí na dotaz žalobce navíc potvrdil, že ani v jedné z těchto firem, které jsou jeho, nefiguruje oficiálně navenek.
Dalík pak požádal soud, aby se mohl vzdálit a aby další líčení proběhlo bez jeho přítomnosti. Po souhlasu soudkyně pak odešel na chodbu, kde čekal expremiér Mirek Topolánek. Když státní zástupce protestoval, že se tam mohou domlouvat na tom, co a jak má Topolánek před soudem vypovídat, soudkyně opáčila, že se to stejně už děje. Dalíka však upozornila, že nemůže vyloučit překlasifikování jeho údajného zločinu podvodu na úplatkářství. To s sebou nese změnu trestní sazby, protože Dalíkovi v případě tzv. nepřímého úplatkářství hrozí jen tři roky vězení, u přijetí úplatku naopak o čtyři roky více než dosud. Tedy až 14 let za mřížemi.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Blahuš