Jsem poslední spravedlivý hlupák, řekl u soudu Mirek Topolánek. S advokátem Sokolem huboval novináře a nařkl ČSSD

21.08.2014 13:02 | Zprávy

Na takovou roli, za pultíkem u soudu, není věru expremiér a bouřlivák Mirek Topolánek příliš zvyklý. Dnes však nepříliš pokorně čelil kvůli kauze předražených pandurů, za které hrozí jeho bývalé pravé ruce Marku Dalíkovi až 10 let kriminálu, sérii dotazů senátu pod vedením soudkyně Veroniky Čeplové.

Jsem poslední spravedlivý hlupák, řekl u soudu Mirek Topolánek. S advokátem Sokolem huboval novináře a nařkl ČSSD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mirek Topolánek u soudu

Ještě před tím ale musel obžalovaný Marek Dalík před soudem odkrýt jak své současné příjmy, tak okolnosti svého podnikání. „V současné době se zabývám několika oblastmi. Za vlastní i cizí peníze stavím byty a kanceláře, mám několik firem. Také dlouhodobě spolupracuji s firmami pana Mašína a prodáváme lodě. Příležitostně také obchoduji s uměleckými díly a z poloviny vlastním velký tenisový areál u Prahy, kde mám kryté haly i hotel,“ přiznal neochotně Dalík. Jak také dodal, zabývá se vymáháním, resp. uplatňováním dlužných pohledávek. „Měsíčně mám průměrně tento rok až 400 tisíc korun,“ uvedl Dalík, který v některých okamžicích dokonce opravoval i soudkyni za formulace otázek. Až dosud se přitom Dalík vždy hájil tím, že nepodniká a nemá žádné příjmy. Sám Dalík vzápětí na dotaz žalobce navíc potvrdil, že ani v jedné z těchto firem, které jsou jeho, nefiguruje oficiálně navenek.

Dalík pak požádal soud, aby se mohl vzdálit a aby další líčení proběhlo bez jeho přítomnosti. Po souhlasu soudkyně pak odešel na chodbu, kde čekal expremiér Mirek Topolánek. Když státní zástupce protestoval, že se tam mohou domlouvat na tom, co a jak má Topolánek před soudem vypovídat, soudkyně opáčila, že se to stejně už děje. Dalíka však upozornila, že nemůže vyloučit překlasifikování jeho údajného zločinu podvodu na úplatkářství. To s sebou nese změnu trestní sazby, protože Dalíkovi v případě tzv. nepřímého úplatkářství hrozí jen tři roky vězení, u přijetí úplatku naopak o čtyři roky více než dosud. Tedy až 14 let za mřížemi.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Blahuš

Klára Kocmanová byl položen dotaz

Kocmanová (Piráti): Peníze z trestné činnosti mají pomáhat obětem, ne mizet ve státní kase

Kam přesně ty peníze mizí? A uznáváte tedy, že stát je špatný hospodář? Protože mě to tak často přijde. Platíme daně a ne malé, a přesto tu pak nejsou peníze na pomoc potřebným nebo třeba na platy ve státní správě, na stavbu kvalitních silnic atd. atd.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

V Děčíně tlačili do dětí transgender. A přišlo se na to. Je zle

4:44 V Děčíně tlačili do dětí transgender. A přišlo se na to. Je zle

Mají mít města a rodiče právo kontrolovat, co se učí ve školách? Tuto otázku budou řešit v Děčíně, k…