Jsem zásadně proti dodávkám zbraní na Ukrajinu, říká šéfka OVV ČSSD Nový Jičín Váhalová

04.03.2015 8:51

38. SJEZD ČSSD V pořadí 38. sjezd sociální demokracie se koná 13. a 14. března, takže už doslova klepe na dveře. V souvislosti se sjezdem poslankyně ČSSD a také předsedkyně OVV ČSSD Nový Jičín Dana Váhalová pro ParlamentníListy.cz zhodnotila postavení strany ve vládě a výsledky plnění jejího programu. Je vládní agenda podle jejího soudu dost levicová? A kteří členové vlády dělají sociálně demokratické myšlence čest a kteří na svou práci nestačí? I na to Váhalová odpovídala.

Jsem zásadně proti dodávkám zbraní na Ukrajinu, říká šéfka OVV ČSSD Nový Jičín Váhalová
Foto: facebook
Popisek: Poslankyně za ČSSD Dana Váhalová
reklama

Co vás napadá, když se zamýšlíte nad úspěchy a neúspěchy ČSSD v období od posledního sjezdu? V čem strana uspěla, případně v čem neuspěla? Kteří její na sjezdu zvolení funkcionáři se osvědčili a kteří za poslední dva roky selhali?

Bylo to období velmi hektické, ve kterém se uskutečnily volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, volby do Evropského parlamentu, volby do Senátu ČR a také komunální volby. V některých jsme uspěli lépe, v některých hůře, než jsme očekávali. Rozhodující však byly volby do Sněmovny, ve kterých jsme zvítězili a podařilo se nám po složitých jednáních vytvořit fungující koaliční vládu. To bylo základem pro zastavení hospodářského propadu, zbrzdění asociálních opatření a celkové nekompetentnosti sedmiletého vládnutí pravicových stran.

Jak hodnotíte postavení ČSSD ve vládě a výsledky plnění jejího programu v rámci vlády? Je vládní agenda dost levicová? Kteří členové vlády podle vašeho mínění dělají čest ČSSD a kteří na svou práci nestačí? Je premiér dost důrazný vůči koaličním partnerům? Jaká témata a jakou agendu by měla dle vás strana ve vládě víc „tlačit“ a co se musí změnit ve fungování vládního kabinetu?

ČSSD sestavila koaliční vládu, a to vyžaduje vzájemné kompromisy. Věřím, že tato vláda bude vládnout do konce volebního období. V rámci koalice se nám podařilo realizovat značné množství priorit z našeho volebního programu: zvýšení minimální mzdy, valorizace penzí, zrušení poplatků u lékaře, znovuzavedení základní daňové slevy pro pracující důchodce a zavedení snížené sazby daně na léky, knihy a dětskou výživu. V naplňování našeho volebního programu budeme pokračovat i letos. Chystá se zákon o sociálním bydlení, a navíc i zákon o prokazování původu majetku a další.

Jak hodnotíte prezidenta republiky, který je bývalým předsedou ČSSD? V čem s ním souhlasíte a co mu vyčítáte? Slyšíte vůči prezidentovi na svém okrese spíše podpůrné, nebo odmítavé hlasy, přičemž se ptáme jak na hlasy z členské základny, tak širší veřejnosti?

Miloš Zeman je první prezident volený v přímém hlasování a ve svém úřadu je pouze dva roky, takže na hodnocení je ještě brzy.

Pokud se vrátíme do období tzv. lánského puče... Jak tuto událost zpětně reflektujete?

Jako jisté politováníhodné zaváhání a emotivní povolební reakci. Tato událost však zmobilizovala stranickou základnu a s jejím přispěním se situaci podařilo stabilizovat.

V posledním roce se široce debatuje o zahraniční politice, zejména v souvislosti s ukrajinskou krizí. Terčem kritiky bývá ministr zahraničí Lubomír Zaorálek za svou dle některých členů ČSSD příliš prozápadní pozici. Někteří představitelé ČSSD si přejí vyváženější pozici vůči Rusku. Pravicová opozice současně kritizovala Bohuslava Sobotku za „mnichovanství“, když si přál vyjednávat o výjimkách ze sankcí proti Rusku. Jak Vy hodnotíte všechny tyto i jiné aspekty politiky, kterou prosazovala, nebo by dle Vás měla prosazovat ČSSD v rámci krize na Ukrajině? Jak hodnotíte Sobotku i Zaorálka?

Situace na Ukrajině je nesmírně složitá a vyhrocená. Právě proto je potřeba vyvarovat se zjednodušeného a jednostranného pohledu. Potřebné je uplatňování diplomatických postojů a jednání, nikoli nálepkování. Postoj naší vlády považuji za vyvážený. Oceňuji jak pozici vlády, tak konkrétně ministerstva zahraničí. Jde nám především o mír a řešení konfliktu na Ukrajině cestou vzájemných kompromisů. Jsem zásadně proti dodávkám zbraní na Ukrajinu.

Jak posuzujete práci hejtmanů, primátorů a dalších krajských a komunálních představitelů ČSSD? Které z nich považujete za dobře pracující a které ne?

Nemohu objektivně hodnotit práci hejtmanů – to mohou jen občané v jejich krajích a ti vystaví své hodnocení v dalších volbách do krajských zastupitelstev v roce 2016. Výsledek pro sociální demokracii v komunálních volbách nelze vydávat za úspěch. Někde jsme neuspěli, ale pokud budu hovořit za svůj okres, podařilo se nám získat více mandátů než v roce 2010. A například v okresním městě Novém Jičíně se radnici podařilo nejen udržet, ale dokonce jsme získali dvojnásobný počet zastupitelů.

Prezident Zeman není pozván na sjezd ČSSD. Je to chyba? Měl by být pozván dodatečně? Případně, jste pro to, aby byl vznesen přímo na sjezdu požadavek na účast prezidenta?

Není pravidlem zvát prezidenty na stranické sjezdy či sněmy. Akceptuji výběr hostů sjezdu vedením strany a ÚVV.

Kteří kandidáti mají jistý váš osobní hlas při boji o funkce místopředsedů a 1. místopředsedy? A které kandidáty podpoří vaše okresní organizace? Podpora Bohuslavu Sobotkovi, coby jedinému kandidátovi na předsedu, je z řad delegátů vašeho okresu bezvýhradná?

Volby do funkcí probíhají na sjezdu v režimu tajného hlasování, což platí i pro mne jako řádného delegáta sjezdu.

Které věci se dle vašeho soudu musí v ČSSD změnit, aby strana fungovala lépe? Dokáže při současném kurzu udržet svou pozici dominantní politické síly v České republice? Které hrozby jí tuto pozici mohou sebrat a jak se s nimi má strana vypořádat?

ČSSD je stranou s historií a je pevně zakotvenou stranou na české politické scéně. Není překotně utvořeným hnutím na jedno použití bez ideologie. Prioritou ČSSD je udržení sociálně spravedlivé společnosti. To lidé oceňují, a proto má ČSSD nejenom minulost, ale i budoucnost. Rozhodně by však ČSSD měla usilovně pracovat na zlepšení svého mediálního obrazu, na personální politice a oslovování mladší generace.


 


 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Olga Böhmová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Téměř holohlavý Babiš dnes udeřil ještě jednou: Připravte se na tři týdny pekla!

16:58 Téměř holohlavý Babiš dnes udeřil ještě jednou: Připravte se na tři týdny pekla!

Když premiér Andrej Babiš dorazil do vysílání CNN Prima News, by ostříhán velmi na krátko, takřka do…