Jsme jako chartisté, vykládal aktivista za klima. Ale naproti seděl Macinka...

26.05.2023 8:26

Klimatický aktivista a zakladatel českého spolku Poslední generace Arne Springorum v pořadu 360° na CNN Prima NEW k blokádě silnic uvedl, že jejich aktivismus je stejně extrémní, jako bylo v minulosti považováno podepsání Charty 77, vždy záleží na kontextu. Takové přirovnání naprosto zvedlo ze židle předsedu strany Motoristé sobě Petra Macinku. „Extremista uráží lidi, kteří Chartu 77 za totality podepsali, já zírám,“ reagoval a dodal: „Kdyby svět byl řízen ekologickými teroristy, jako jste vy, tak zahyneme.“

Jsme jako chartisté, vykládal aktivista za klima. Ale naproti seděl Macinka...
Foto: Repro XTV
Popisek: Politolog, mluvčí IVK Petr Macinka

Arne Springorum působí v organizacích, jsou známé tím, že se jejich členové na protest přilepují na silnice, blokují provoz a pořádají pochody za klima. Vysvětloval, že jejich cílem je, aby lidstvo bralo klimatickou krizi vážně.

Petr Macinka chování těchto klimatických aktivistů označil za extrémní. „Není možné dělat násilné akce a brát si veřejnost jako rukojmí. Shoduji se s těmi názory, že Last Generation a Letzte Generation jsou zločinecké organizace. Před 14 dny se ve Vídni stalo, že sanitka v důsledku blokády podobných šílenců nemohla projet. Když dojela za pacientem, byl již mrtvý. To je prostě zločin,“ opřel se do aktivisty v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Springorum vzápětí tvrzení, že je takové chování aktivistů extrémní důrazně odmítl a nabídl přirovnání k chartistům. „Myslím, že náš aktivismus je stejně extrémní, jako bylo v minulosti považováno podepsání Charty 77. Vždy záleží na kontextu. Tenkrát šli do lochu za jejich aktivismus. My počítáme s tím, že to bude mít následky. Postavíme se k tomu čelem. Když nám za to chtějí dát pokutu, tak klidně. Jsme v situaci, kdy vědci říkají, že nám zbývá pár let, kdy můžeme ještě něco dělat, než se spustí klimatické procesy, které už pak budou nezvratné. Kvůli tomu jsme v ulicích,“ uvedl.

Macinka byl z takového přirovnání doslova šokován. „Já opravdu zírám. Extremista tady uráží lidi, kteří za komunismu a totality podepisovali Chartu 77. Zírám, když se tady vyvyšuje a uráží. Nežijeme v totalitě, není tady žádná klimatická nouze, kvůli které bychom za rok uhořeli. Tohle není v civilizované společnosti možné dělat,“ kontroval Macinka, který Springoruma nazval zločincem a teroristou. „Tyto organizace jsou normálně teroristické. Kdyby svět byl řízen ekologickými teroristy, jako jste vy, tak zahyneme,“ komentoval postoje Springoruma.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený příspěvek

Dobré nápady mají občas i Němci, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseBorowitz , 26.05.2023 10:00:08
tak proč se neinspirovat u berlínského starosty. Podle něj jsou tito aktivisti organizovanou zločineckou organizací a jako s takovými s nimi budou jednat. Německá policie nechala zablokovat jejich bankovní účty. A pražská radnice? Ta tvrdí, že se s tím nedá nic dělat a primátor s nimi chtěl pořádat besedy!

| 8 | 0

Další články z rubriky

„Černochová jela do USA políbit prsten. Srab!“ Křičelo se proti obranné smlouvě s USA

22:05 „Černochová jela do USA políbit prsten. Srab!“ Křičelo se proti obranné smlouvě s USA

„My ty poslance a senátory chceme konfrontovat. Mají v rukou smlouvu a buď ji podpoří, nebo ne. Také…