Jsme popelnicí Evropy. Změna v EU neprojde, ty supermarkety totiž patří Němcům. Zklamaná Konečná o boji za kvalitu potravin

26.04.2019 21:13

Hostem pořadu Štrunc! na serveru Info.cz byla europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM). Hovořila o pravomocích, které mají v Evropském parlamentu, vyjmenovala, co se jí podařilo prosadit, a věnovala se i možnosti referenda o vystoupení České republiky z Evropské unie. „Čeští politici se naučili všechno na unii svádět,“ říká Konečná k pesimistickému názoru Čechů na Evropskou unii. A v závěru zmínila hojně debatovanou dvojí kvalitu potravin a poměry v české vládní koalici.

Jsme popelnicí Evropy. Změna v EU neprojde, ty supermarkety totiž patří Němcům. Zklamaná Konečná o boji za kvalitu potravin
Foto: Archiv KK
Popisek: Kateřina Konečná
reklama

Anketa

Jste spokojeni s našimi vztahy s Čínou?

68%
hlasovalo: 10625 lidí
Na úvodní dotaz moderátora Pavla Štrunce, proč by právě Kateřina Konečná měla být zvolena do Evropského parlamentu, uvedla: „Záleží, koho tam chcete, buď tam budete chtít ty, kteří zvolili Jeana-Clauda Junckera...“ řekla k předsedovi Evropské komise, s tím, že právě činnost této komise mnoha lidem příliš nevyhovuje a navíc podpořila současný stav dvojí kvality potravin. „Anebo tam budete mít člověka, který se za vás opravdu bude bít, bude velmi otevřeně říkat, co si myslí, a to nejen svým voličům, ale i svým kolegům a prostě bude bojovat za tu republiku, a to jsem já,“ prohlásila Konečná, načež její slova označil Štrunc za „hezké PR“.

Ing. Kateřina Konečná

  • KSČM
  • Jsem poslankyne - díky Vám, pro Vás, s Vámi
  • europoslankyně

„A to se neděje?“ tázal se jí Štrunc. Dle Konečné především frakce lidovců a socialistů, společně s hnutím ANO, volí staré hodnoty Evropské unie v čele s Junckerem, a nedávají možnost změnám.

Na dotaz, co konkrétně udělala Konečná během svého působení v Evropském parlamentu odpovídá: „Já jsem ve výboru pro životní prostředí, bojovala jsem za to, aby nám v České republice nezrušili teplárenství a ‚nevypli‘ nám teplo, bojovala jsem za práva pacientů a vybojovala jsme téma palmového oleje,“ shrnuje své úspěchy Konečná. Dodala, že kromě palmového oleje a vypalování pralesů kvůli němu, je špatný i pro využití v biopalivech, a s tím spojila i téma řepky v Česku.

Na Evropské komisi Konečné vadí i samotné pravomoci, komise má prý ve svých rukách „neskutečné nástroje“, kterých zneužívá i k lobbingu. Konečná podotkla, že se stydí i za to, že ona sama nemá žádné pravomoci v souvislosti s chybějící legislativní iniciativou, kterou má jen samotná komise a Evropský parlament, takže jednotlivý europoslanec nemůže demokraticky podávat nové návrhy.

Fotogalerie: - KSČM s Olivií

DARINKA Rolincová revival /Olivie Žižková/ na před...
Předvolební setkání KSČM ve Frýdku-Místku
Zpěvačka Lenka Krainová na předvolebním setkání KS...
Na předvolebním setkání KSČM ve Frýdku-Místku
Zpěvačka Lenka Krainová na předvolebním setkání KS...
Na předvolebním setkání KSČM ve Frýdku-Místku

K otázce referenda o vystoupení z Evropské unie řekla, že se ho nebojí, pokud by si ho občané skutečně přáli. Následně ale podotkla, že Evropská unie má mnoho výhod a je potřeba ji spíše reformovat. „Musíme si říct, zdali chceme federalistickou unii, jak navrhuje Macron, v níž bych za žádnou cenu žít nechtěla, protože nechci, aby mě tu ovládali lidé typu Macrona nebo některých německých politiků,“ upřesnila Konečná první z možností a jako příklad dala společnou evropskou armádu, s jejímž zřízením by nesouhlasila.

Poté vyřkla druhou z možností: „Anebo tu Evropskou unii můžeme uchopit tak, že to bude společenství, vrátíme část kompetencí národním parlamentům a dáme část pravomocí Evropskému parlamentu.“

„Čeští politici se naučili všechno na tu unii svádět,“ míní Konečná k pesimistickému názoru Čechů na ní. Tento názor je prý i kvůli tomu, že si v unii žádnou pozici nedokážeme ani vybojovat. „My jsme se nenaučili, že tam se nefunguje tak, že tam přiběhne Chovanec na poslední chvíli před schválením zbraňové směrnice a řekne „ne, ne, ne, my jí nechceme‘... Ale takhle to prostě v Evropské unii nefunguje.“

Konečná dodala, že pak od českých představitelů slýcháme tezi, jako že „za to může Brusel“. „To je přesně to, že ti politici, kteří selhali v Česku, ve chvíli, kdy na ně zaútočí novináři, řeknou „ne, to my ne, to ten Brusel‘,“ připomíná. O normách z Evropské unie prý máme možnost vyjednávat, to však neděláme.

Fotogalerie: - Protesty proti Zemanovi a KSČM

Protesty proti Miloši Zemanovi a KSČM v Nymburku
Protesty proti Miloši Zemanovi a KSČM v Nymburku
Protesty proti Miloši Zemanovi a KSČM v Nymburku
Protesty proti Miloši Zemanovi a KSČM v Nymburku
Protesty proti Miloši Zemanovi a KSČM v Nymburku
Tomasz Peszynski na protestu proti Miloši Zemanovi...

A pak se řeč stočila i na dvojí kvalitu potravin, ke které Konečná již dříve prohlásila, že jsme „popelnicí Evropy“. Mluvila o tom, že si v Evropě nejsme rovni – a netýká se to pouze potravin.

„Pozitivně jsme doufali, že se to podaří vyřešit... a ona nám do toho před čtrnácti dny Evropská komise ‚prostě hodila vidle‘ a donutila členské státy, že musí hlasovat jednomyslně, pokud to chtějí. A věděli jsme, že to Němci nikdy nepodpoří, protože komu patří ty supermarkety v Česku a řada dalších zpracovatelských podniků...“ vysvětlila Konečná, co se stalo v kauze dvojí kvality potravin. Načež připomněla, že by při hlasování stačila kvalifikovaná většina, kterou by na ukončení těchto praktik měli. Za hlavního viníka označila Evropskou komisi. Prý nemá jiné vysvětlení, než že to bylo na nátlak výdělečných subjektů, a to hlavně z Německa.

Zbývají nám teď dle Konečné dvě cesty – zpřísníme normy na kontrolu potravin a budeme je tvrdě vyžadovat.

Fotogalerie: - Vlajka EU v plamenech

Akce válečného veterána Martina Zapletala před Pra...
Akce válečného veterána Martina Zapletala před Pra...
Akce válečného veterána Martina Zapletala před Pra...
Akce válečného veterána Martina Zapletala před Pra...
Akce válečného veterána Martina Zapletala před Pra...
Akce válečného veterána Martina Zapletala před Pra...

V závěru došlo i na samotnou komunistickou stranu a moderátor Pavel Štrunc v této souvislosti připomenul i výrok bývalého prezidenta Václava Klause z loňského roku: „Považuji nějaké Piráty a Zelené za větší zlo než tu dnešní vyčpělou, bezbarvou, ideologicky naprosto prázdnou, zbytkovou komunistickou stranu.“

„Jsme strana, která je složena ze starších lidí,“ přiznala Konečná. A pak něco prozradila i ze spolupráce KSČM s vládou premiéra Andreje Babiše: „My jsme Andreje Babiše naučili být levicovým,“ zmínila, ale netajila se tím, že se Babiš „bude umět lehce přetočit zpátky, když se mu to bude hodit“.

„Ano, Andrej Babiš nám bere hlasy a my to víme, ale chci, aby si řada občanů uvědomila, že se stane tím podnikatelem, kterým byl vždycky a bude se chovat tak jako ve svých firmách,“ dodala a zmínila i platy v jeho firmách. A na úplný závěr Konečná vyřkla: „Koalice Babiše s komunisty byla pro občany České republiky menším zlem než koalice Babiše s pravicí.“

Celý díl pořadu můžete zhlédnout ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

FOTO Zemanovi nadávají za konzumaci s rouškami. A takto zachytila kamera Ivana Bartoše...

14:16 FOTO Zemanovi nadávají za konzumaci s rouškami. A takto zachytila kamera Ivana Bartoše...

Český internet žije celý víkend fotografií z porady prezidenta Zemana s experty. Rozebírá zejména fa…