Jurečka chce upravit podmínky EET a zlepšit dostupnost bydlení

22.03.2019 16:50

Především na malé živnostníky míří pozměňovací návrhy k podmínkám elektronické evidence tržeb (EET), které podal sněmovnímu hospodářskému výboru a rozpočtovému výboru první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Spolu s úpravami daní vztahujícími se na nákup bydlení dnes navrhované změny představil celostátnímu výboru lidovců.

Jurečka chce upravit podmínky EET a zlepšit dostupnost bydlení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marian Jurečka

Jurečka chce podle návrhů, které má ČTK k dispozici, vyjmout z EET neplátce DPH. Argumentuje snížením administrativy a kontrolní zátěže pro malé živnostníky. Pokud by tento návrh nebyl přijat, chtěl by z EET vyřadit subjekty s tržbami do 750 000 korun. Do EET by podle něj neměli spadat také poplatníci, kteří mají OSVČ jako vedlejší výdělečnou činnost a roční tržby do 200 000 korun. Stejně tak by se evidence podle jeho návrhu neměla vztahovat na sezónní prodej ryb.

Pokud nebude provedena analýza dopadů první a druhé vlny a nebudou vyčíslené efekty na subjekty ve třetí a čtvrté vlně EET, nechce Jurečka EET rozšiřovat. Náběh třetí a čtvrté vlny řeší novela zákona o EET, která prošla v únoru na osmý pokus prvním čtením v Poslanecké sněmovně.

Prvního dne sedmého měsíce od nabytí účinnosti novely se má evidence tržeb rozšířit i na ty obory, které jí dosud nepodléhaly. Třetí vlna EET se měla od loňského března týkat stánkového prodeje občerstvení bez stolů a židlí, farmářských trhů, dále služeb účetních, advokátů či lékařů. Od loňského června se do systému měli zapojit vybraní řemeslníci.

Místopředseda lidovců by dále chtěl zvýšit limit pro plátcovství DPH z jednoho milionu korun na 1,5, případně dva miliony. Podle Jurečky se milionový limit s ohledem na inflaci dotýká mnohem většího počtu malých podnikatelů než v době jeho zavedení. Návrhem chce vrátit původní smysl hranice, jež umožňovala živnostníkům a malým podnikatelům mít nižší administrativní zátěž.

Pro zlepšení dostupnosti bydlení Jurečka navrhl snížení DPH v případě výstavby sociálních bytů, tedy bytů do 120 metrů čtverečních a bytových domů do 350 metrů čtverečních, z 15 na 10 procent, a snížení DPH u nákupu nových bytů ze sazby 21 procent na 15 procent.

„Může to být částka 200 až 400 tisíc korun, o co se nemusejí kupující zadlužovat, postupovat riziko, že to neustojí, že spadnou do dluhové pasti,“ uvedl. Tato dvě opatření sníží podle Jurečky cenu bydlení především pro mladé rodiny. Vládní opatření má přitom místopředseda KDU-ČSL za nedostatečná.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…