Jurečka v přestřelce u kecpultu: Pane Okamuro, vy jste hloupý poslanec, nebo ubohý lhář

24.06.2022 19:31 | Zprávy

Při dnešním jednání Poslanecké sněmovny o státní sociální podpoře, o pomoci v hmotné nouzi, došlo ke slovní přestřelce mezi ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) a lídrem SPD Tomio Okamurou.

Jurečka v přestřelce u kecpultu: Pane Okamuro, vy jste hloupý poslanec, nebo ubohý lhář
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda hnutí SPD Tomio Okamura

„Snažíme se řešit komplikovanou situaci, která byla v posledních měsících opakovaně zmiňována, to je poměrně velká složitost administrativních nároků při žádosti o příspěvek na bydlení, to znamená, jdeme opravdu tou cestou, abychom dokázali zjednodušit to prostředí pro ty, kteří žádají. Nemusí předkládat každoročně novou žádost, nemusí dokládat všechny informace každé čtvrtletí, stačí to dělat v půlročním taktu, pokud samozřejmě v té domácnosti se změní něco, například narostou náklady na bydlení, tak logicky mohou tito žadatelé přijít v tom půlročním období, zaktualizovat informace a tím pádem získat případně vyšší nárok příspěvku,“ obhajoval mimo jiné počátkem schůze Jurečka. 

Na jeho slova téměř vzápětí reagoval lídr SPD tím, že jeho hnutí dlouhodobě prosazuje snižování byrokracie a administrativní zátěže. „Takže podpoříme i snížení administrativní zátěže související s uplatňováním a prokazováním nároku na sociální dávku,“ poznamenal Okamura.

Byrokracie je dle jeho slov pro mnohé potřebné lidi nepřekročitelná bariéra. „Denně se na mě nebo na SPD obracejí lidé v nouzi a zoufale volají po jakékoliv pomoci. Vláda Petra Fialy, která na jedné straně dokáže dát ukrajinské rodině až 12 tisíc příspěvek na bydlení, 12 tisíc korun, tak na druhé straně odmítá přispět na smrt nemocnému českému invalidovi nebo okradené důchodkyni. Několikrát jsem tu zmiňoval případ důchodkyně Vlasty Bartošové. Ta se dodnes, opakuji dodnes, nedomohla příspěvku na bydlení, kdy poté, co byla okradena podvodem o byt a má důchod nižší než je nájem na ubytovně. A přestože má žebrácký důchod kolem 8500, tak stát, tedy vláda, jí odmítá jakkoli pomoci. To je jaký signál pro občany? Na normální české občany, kteří celý život makali, tak na ně vláda kašle, protože peníze a vstřícnost má vláda hlavně pro menšiny a pro migranty. Že se nestydíte konkrétně vy, pane ministře Jurečko z KDU-ČSL,“ řekl Okamura.

„Tento vládní zákon na snížení administrativy u dávek, jakkoli je přínosný, je jen mizerná záplata, protože to, co je třeba řešit teď, inflaci a drahotu, to nejen neřeší, ale naopak, pokud budete řešit drahotu jen almužnami, a to je váš styl, pak inflaci budete nadále zvyšovat,“ dodal, že je například třeba snižovat ceny energií, nikoliv se podvolovat drahotě. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Blackout Česka: Věděli to 11 let. Před tímhle varoval generál Šándor

20:26 Blackout Česka: Věděli to 11 let. Před tímhle varoval generál Šándor

Před jedenácti lety proběhlo v Praze a části Středočeského kraje rozsáhlé simulační cvičení blackout…