Jurečkovy vidle na Mikuláše Mináře. Komentátor se dobře baví

01.02.2020 20:21

Komentátor Petr Holec se na serveru Info.cz zamýšlí nad tím, jak opozice, podle něj, hází vidle do diktátu prosazovaného spolkem Milion chvilek.

Jurečkovy vidle na Mikuláše Mináře. Komentátor se dobře baví
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace Milionu chvilek pro demokracii na pražské Letné

Spolek Milion chvilek pod vedením šéfa Mikuláše Mináře rozdal minulý rok na Letné hned několik úkolů opozici – například nutnost změny volebního zákona, aby pomohl malým stranám. „Jenže po sjezdech ODS a lidovců se zdá, že volební zákon zůstane tak, jak ho kdysi v době opoziční smlouvy s ČSSD napsala právě ODS, když obě strany zjistily, že se u nás nedá téměř vládnout,“ uvádí Holec. 

A připomíná například slova lídra ODS Petra Fialy, jenž nevidí reálnou šanci prosadit změny. Lidovci však pod šéfem Marianem Jurečkou oponují, že chce-li ODS dokázat, že své odstřižení od minulosti myslí vážně, novelu zákona podpoří. 

„Lidovecká novela volebního zákona ale nechce měnit jen přepočet hlasů na poslanecké mandáty. Chce malé strany navíc zbavit i strachu z deficitu voličů, a proto ruší tzv. načítací kvórum pro koalice. To znamená, že každá strana nese do případné koalice i ‚věno‘ dalších pěti procent, které musí takové uskupení získat, aby se dostalo do Sněmovny. A znovu tu máme lidovce: ti se před sněmovními volbami v roce 2017 takhle zkusili spojit se STAN, jenže pak se víc než sebe lekli party starostů a z koalice zůstaly jen billboardy. A taky slavný chlapecký videoklip, kde spolu tehdejší šéfové obou partají kráčí polem a drží se za ruce...“ vzpomíná Holec. 

Ironie podle něj pak je, že ani změna volebního zákona ve prospěch větších stran nezastavila tříštění politické scény, ale spíš naopak. „Ve Sněmovně dnes sedí deset partají, tedy jestli umím počítat. Z ODS se totiž odloupla Trikolóra a od SPD ‚malá SPD‘, zatímco poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna opakovaně říká, že je mu bližší Trikolóra... A lidovci, STAN a TOP 09 se pro změnu kanibalizují na pětiprocentním prahu volitelnosti, pod nímž už zbývá jen politická zoo,“ připomněl. 

Závěrem pak dodal, že měnit volební zákon jen proto, že několika stranám prostě chybějí voliči a protože jim Minář nakázal porazit Babiše – to je zhruba stejné jako zvětšit fotbalovou bránu, protože se pořád nemůžete trefit. „Ano, Babiše ohrozí jen sjednocená opozice, měla by ho ale porazit ve volbách. Ne změnou volebního zákona,“ uzavřel Holec.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česko podléhá tlaku lékových firem, varuje Okamura. Temná slova

21:15 Česko podléhá tlaku lékových firem, varuje Okamura. Temná slova

Chování vlády premiéra Andreje Babiše (ANO) je za hranou právního státu, míní předseda hnutí SPD Tom…