K Ústavnímu soudu míří stížnost na prezidentské volby. Jde i o Topolánka

27.12.2017 18:14

Neúspěšná prezidentská kandidátka Terezie Holovská, která už dříve zpochybnila pětici kandidátů na prezidenta s vícenásobnými podpisy, sepsala stížnost adresovanou Ústavnímu soudu. Ten ji ve středu zveřejnil na svém webu. Holovská již dříve se svou stížností neuspěla u Nejvyššího správního soudu. Nyní po Ústavním soudu žádá, aby usnesení Nejvyššího správního soudu z poloviny prosince zrušil.

K Ústavnímu soudu míří stížnost na prezidentské volby. Jde i o Topolánka
Foto: Nejvyšší správní soud
Popisek: Nejvyšší správní soud
reklama

„Stížností se bude zabývat celé plénum a soudci jsou si dobře vědomi termínu prezidentských voleb,“ uvedl vedoucí analytického odboru Lubomír Majerčík a dodal, že stížnost přišla již na Štědrý den.

Nejvyšší správní soud podnět Holovské odmítl z formálních důvodů. Zkritizoval ale ministerstvo vnitra za nesprávný právní názor a přislíbil, že každý poslanec či senátor může napříště podpořit jen jednoho kandidáta, který se bude ucházet o politickou podporu.

Řádně registrovaní tak zůstávají Petr Hannig, Marek Hilšer, Jiří Hynek, Vratislav Kulhánek a Mirek Topolánek, a to i přestože někteří zákonodárci podpořili dva, anebo dokonce tři z nich. Server Novinky.cz informoval, že nikdo z těch, kteří k tomu měli pravomoc, totiž registraci kandidátů řádně a včas nenapadl.

Předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa při kritice vnitra poukázal na letitou ústavní praxi, kterou nezpřetrhala ani změna volby z nepřímé na přímou. Nikdy v novodobé české politice nenavrhoval jeden zákonodárce, případně jeden klub nebo strana, více kandidátů na prezidenta. Kdyby neexistovaly žádné limity pro podpisy, mohli by zákonodárci v překrývajících se skupinách vyslat do boje o Hrad obrovské množství kandidátů.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„K*ndy.“ Jde o Zemana. Tvrdá dohra tiskovky Babiše

15:42 „K*ndy.“ Jde o Zemana. Tvrdá dohra tiskovky Babiše

Česká republika snižuje počet ruských diplomatů na pražské ambasádě podle té české v Rusku. Novinář …