K ministru Jurečkovi prý chodí mnoho lidí. Podívejte se, proč

19.04.2014 14:14

Ministr zemědělství Marián Jurečka vyhlásil v rozhovoru pro sobotní Právo jasné ultimátum obchodním řetězcům, buď se změní, nebo vypukne válka. To ale není jediná věc, kterou musí šéf resortu řešit. Je prý pod obrovským tlakem kvůli eurodotacím pro zemědělce. Vyčinil i ministru financí Andreji Babišovi (ANO), za něco ho však také pochválil.

K ministru Jurečkovi prý chodí mnoho lidí. Podívejte se, proč
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Marian Jurečka, 1. místopředseda KDU-ČSL a kandidát na hejtmana v Olomouckém kraji
reklama

Ministr zemědělství Marián Jurečka je přesvědčen, že se velké obchodní řetězce nechovají tak, jak mají. Ministr chce vědět, jak přispívají českým zemědělcům a jak dbají o kvalitu potravin. Pokud opakovaná kontrola zjistí, že v konkrétní prodejně nedodržují hygienické normy, nelze podle Jurečky vyloučit ani to, že by takovému řetězci byla na území ČR zakázána činnost. „Buď se shodneme na nápravě, anebo budeme válčit,“ shrnuje svůj postoj šéf resortu.

Jsem z Babiše překvapený, možná i příjemně, prozrazuje Jurečka

To ale není ani zdaleka jediná věc, se kterou se musí místopředseda KDU-ČSL potýkat. Pod obrovským tlakem je také kvůli eurodotacím pro zemědělce. „V této věci jsem pod obrovským tlakem všech. Z nevládní zemědělské veřejnosti sem chodí spousty lidí na schůzky a mají naprosto protichůdné argumenty,“ prozradil ministr. On sám prý usiluje o to, aby malé, střední i velké podniky měly srovnatelné šance na získání finanční pomoci.

Za pozornost přitom stojí, jak hodnotí ministra financí a zároveň majitele největší agrární společnosti v ČR Andreje Babiše. Prý spolu o zemědělství nediskutují, čímž se Babiš snaží vyhnout jakýmkoli úvahám o střetu zájmů v této oblasti. V zemědělských otázkách se ve vládě zdržuje hlasování. „Jsem z toho překvapený, možná i příjemně,“ podotýká Jurečka.

Na druhé straně šéfovi státní kasy vyčinil za to, jak velké škrty v resortu zemědělství požaduje. Pokud bude rozpočet resortu zkrácen o 40%, jak Babiš požaduje, v zemědělství budou paralyzovány jakékoli investice. Zatím však šlo jen o první nástřel rozpočtu a Jurečka doufá, že ještě dozná změn. Na ministerstvu se zároveň pokouší šetřit - došlo např. k ukončení smlouvy s poradci, kteří za dva roky obdrželi od resortu 35 milionů korun, dalších 60 milionů korun bylo uspořeno ukončením smluv o spolupráci s externími právníky.

Lesy ČR

Hodně si Jurečka slibuje i od nového šéfa Lesů ČR. Na jedné straně chce udržet vysokou ziskovost podniku a na straně druhé ministr volá po vytvoření nových pracovních míst. Zákon o zadávání veřejných zakázek to podle Jurečky umožňuje. Požaduje také transparentní zadávání zakázek na právní služby, IT a jiné.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec lhal. Takhle už ne! Kauza Prymula nabrala směrem k ČT obrátky

12:53 Moravec lhal. Takhle už ne! Kauza Prymula nabrala směrem k ČT obrátky

Václav Moravec ve svém pořadu tvrdil, že na vyšehradské schůzce byl i náměstek VZP Šmehlík. Ten to p…