K růstu napětí není důvod, řekl v ČT Dienstbier. Tím důvodem jste vy, kontroval Černoch

02.05.2016 22:38

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) žádá vládu, aby nechala zjistit, jestli nenávist ve společnosti roste. Proč tak činí, vysvětlil v pondělních Událostech, komentářích České televize. Téma okomentovali i ředitelka organizace In Iustitia Klára Kalibová a první místopředseda hnutí Úsvit Marek Černoch. Dienstbier nevidí k nárůstu nenávisti důvod. Černoch konstatoval, že tím důvodem může být sám Dienstbier.

K růstu napětí není důvod, řekl v ČT Dienstbier. Tím důvodem jste vy, kontroval Černoch
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dienstbier v senátní lavici

„Nevím, jestli roste nenávist celkově, ale rozhodně jsou viditelnější její projevy,“ zahájil své vystoupení člen vlády. Prozatím však neví, zda útoků přibývá, nebo se jen přestávají bát zviditelnění lidé, kteří by jinak jednali ve skrytu. Právě to chce nechat prověřit. Hodlá se zabývat i tím, zda máme dost policistů na řešení této situace a jestli snad dokonce někteří policisté s radikály nesouhlasí.

Kalibová kabinet pochválila. „Je dobře, pokud bude vláda útoky z nenávisti detailněji zkoumat. Co se týče nenávistných politických útoků, tak ty rozhodně stoupají,“ prohlásila. Dienstbier v tom dámě dal v podstatě za pravdu. Stačí prý sledovat zprávy a každý to vidí. Ministr pro něj však nevidí důvod. „To napětí ve společnosti je, byť si myslím, že pro něj neexistují nějaké zásadní důvody. Roste ekonomika, společnosti se daří. Někteří to připisují uprchlické krizi, ale já to vidím spíše v tom, že lidé mají strach, že v podstatě cokoliv může oslabit jejich sociální postavení,“ vyjádřil svůj názor ministr.

Hosté se následně shodli na tom, že by měla v této věci razantněji vystupovat i policie a měla by ukázat, že jednou z vyšetřovacích verzí u některých případů mohou být útoky z nenávisti. Občané musejí vědět, že si strážci zákona všímají i tohoto subjektu trestné činnosti. Z úst hostů také zaznělo, že by média měla dávat prostor jen těm politickým hnutím, která ctí liberální principy.

Migrační vlna jistě přináší jistá rizika. Mezi lidmi prchajícími před válkou mohou být i teroristé. To je podle Dienstbiera fakt. „Já se nedivím, že lidé mají strach, pokud jsou o těchto věcech dennodenně informováni. Ale politici mají za povinnost tomuto strachu čelit a dodávat občanům přesné informace,“ apeloval na své kolegy.

K tématu se vyjádřil také člen Úsvitu Marek Černoch. „Když jsem poslouchal pana ministra Dienstbiera, tak si myslím, že tu náladu rozdmýchává právě on,“ zahájil svůj výklad zostra. Stačí se podívat na to, kolik málo lidí stačilo k rozpoutání masakru v Paříži. Bylo to velmi málo lidí, a pokud pan Dienstbier říká, že mezi uprchlíky mohou být i teroristé, pak by měl podle Černocha jako odpovědný politik říci, že v první řadě má chránit své spoluobčany. Tak postupovali např. Maďaři. „Maďarská vláda měla natolik koule, když to tak řeknu, že rychle začala se stavbou plotu,“ zaznělo z jeho úst. Podle Černocha je zkrátka třeba mít se na pozoru např. před prosazováním práva šaría.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

důchodová reforma

Dobrý den, kdy předložíte návrh důchodové reformy? Sliboval jste to v březnu, a už jsme za polovinou. A už jste o ní jednal s opozicí, protože čím déle s ní začnete jednat, tím se celý proces oddaluje nebo hodláte shválit i bez ní a čekat, že až se karty obrátí, zase bude zrušena?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Padající banky: „Domek z karet. Už nevěřím“ Temně z USA

15:00 Padající banky: „Domek z karet. Už nevěřím“ Temně z USA

Z pádu Credit Suisse bude zřejmě profitovat největší švýcarská banka UBS. Už jen proto, že záruky po…