K růstu napětí není důvod, řekl v ČT Dienstbier. Tím důvodem jste vy, kontroval Černoch

02.05.2016 22:38

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) žádá vládu, aby nechala zjistit, jestli nenávist ve společnosti roste. Proč tak činí, vysvětlil v pondělních Událostech, komentářích České televize. Téma okomentovali i ředitelka organizace In Iustitia Klára Kalibová a první místopředseda hnutí Úsvit Marek Černoch. Dienstbier nevidí k nárůstu nenávisti důvod. Černoch konstatoval, že tím důvodem může být sám Dienstbier.

K růstu napětí není důvod, řekl v ČT Dienstbier. Tím důvodem jste vy, kontroval Černoch
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dienstbier v senátní lavici

„Nevím, jestli roste nenávist celkově, ale rozhodně jsou viditelnější její projevy,“ zahájil své vystoupení člen vlády. Prozatím však neví, zda útoků přibývá, nebo se jen přestávají bát zviditelnění lidé, kteří by jinak jednali ve skrytu. Právě to chce nechat prověřit. Hodlá se zabývat i tím, zda máme dost policistů na řešení této situace a jestli snad dokonce někteří policisté s radikály nesouhlasí.

Kalibová kabinet pochválila. „Je dobře, pokud bude vláda útoky z nenávisti detailněji zkoumat. Co se týče nenávistných politických útoků, tak ty rozhodně stoupají,“ prohlásila. Dienstbier v tom dámě dal v podstatě za pravdu. Stačí prý sledovat zprávy a každý to vidí. Ministr pro něj však nevidí důvod. „To napětí ve společnosti je, byť si myslím, že pro něj neexistují nějaké zásadní důvody. Roste ekonomika, společnosti se daří. Někteří to připisují uprchlické krizi, ale já to vidím spíše v tom, že lidé mají strach, že v podstatě cokoliv může oslabit jejich sociální postavení,“ vyjádřil svůj názor ministr.

Hosté se následně shodli na tom, že by měla v této věci razantněji vystupovat i policie a měla by ukázat, že jednou z vyšetřovacích verzí u některých případů mohou být útoky z nenávisti. Občané musejí vědět, že si strážci zákona všímají i tohoto subjektu trestné činnosti. Z úst hostů také zaznělo, že by média měla dávat prostor jen těm politickým hnutím, která ctí liberální principy.

Migrační vlna jistě přináší jistá rizika. Mezi lidmi prchajícími před válkou mohou být i teroristé. To je podle Dienstbiera fakt. „Já se nedivím, že lidé mají strach, pokud jsou o těchto věcech dennodenně informováni. Ale politici mají za povinnost tomuto strachu čelit a dodávat občanům přesné informace,“ apeloval na své kolegy.

K tématu se vyjádřil také člen Úsvitu Marek Černoch. „Když jsem poslouchal pana ministra Dienstbiera, tak si myslím, že tu náladu rozdmýchává právě on,“ zahájil svůj výklad zostra. Stačí se podívat na to, kolik málo lidí stačilo k rozpoutání masakru v Paříži. Bylo to velmi málo lidí, a pokud pan Dienstbier říká, že mezi uprchlíky mohou být i teroristé, pak by měl podle Černocha jako odpovědný politik říci, že v první řadě má chránit své spoluobčany. Tak postupovali např. Maďaři. „Maďarská vláda měla natolik koule, když to tak řeknu, že rychle začala se stavbou plotu,“ zaznělo z jeho úst. Podle Černocha je zkrátka třeba mít se na pozoru např. před prosazováním práva šaría.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hasil průšvih? Lipavský na fotce, která Zemana potěší. I s Pekarovou

10:40 Hasil průšvih? Lipavský na fotce, která Zemana potěší. I s Pekarovou

Zdálo se, že právě izraelská otázka bude jedním z důvodů, proč prezident Miloš Zeman, nebude chtít j…