KSČM bude strážcem ústavnosti. Rádi bychom vyhráli, uvedl šéf komunistů Filip

20.10.2017 20:04

Předseda KSČM Vojtěch Filip odvolil dnes před 17:00 v Českých Budějovicích. Čeká, že KSČM obhájí pozice, v jižních Čechách by byl rád za tři poslanecké mandáty. Podle něj je důležité, aby ČR nesklouzla k tomu, co se děje v Polsku, tedy k příliš jednobarevnému uvažování nad společenským životem. Filip to řekl ČTK poté, co odvolil v základní škole Bezdrevská. Volební výsledek netipuje, napsala ČTK.

KSČM bude strážcem ústavnosti. Rádi bychom vyhráli, uvedl šéf komunistů Filip
Foto: Archiv KSČM
Popisek: Vojtěch Filip
reklama

„Myslím si, že je důležité, aby Česká republika zůstala parlamentní demokracií. Komunistická strana Čech a Moravy v tomto ohledu může garantovat, že bude stejným strážcem ústavnosti, jako byla po celých 25 let existence České republiky. Budeme trvat na tom, aby byla rovnost vlastnických forem, kterou tady narušil registr smluv, který dává solárním baronům více práv než městské teplárně,“ řekl Filip.

Očekává, že věci, které se v tomto volebním období nepodařilo řešit, jako zákon o referendu či změnu daňového systému, bude možné řešit po těchto volbách.

Ohrožení parlamentní demokracie v ČR vidí ve dvou věcech. „Posun České republiky ať už k prezidentskému systému, nebo k systému vlády oligarchické, by byl v úplném rozporu s politickým programem KSČM, protože naší prioritou je svobodná soutěž politických stran. Té se ovšem ne úplně daří, vzhledem k tomu, kolik oligarchů a kolika prostředky se zapojili do volebních kampaní,“ řekl Filip. Myslí tím nejen současné parlamentní strany a hnutí, ale i ty nově kandidující. Je podle něj evidentní, že některé subjekty jsou uměle vytvořené.

Kritizoval i to, jak se před volbami strany vymezovaly, s kým nebudou nikdy spolupracovat. To podle něj v politice dost dobře nejde, protože je třeba hledat společný zájem České republiky.

V jižních Čechách by chtěl získat tři mandáty oproti dvěma při volbách v roce 2013. „Rádi bychom jako každá strana vyhráli, jsem ale realisticky uvažující politik, takže vím, že preference jsou nakloněny spíše hnutí ANO, které se vymezilo vůči tradičním politickým stranám. My jsme vymezeni proti klientelismu stejně jako oni, ale jsme přesvědčeni, že není možné podsouvat tradičním politickým stranám, že jsou něco špatného. Náš ústavní systém stojí na svobodné soutěži politických stran, a to odmítání politického stranictví je ku škodě parlamentní demokracie,“ řekl Filip.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Janek Ledecký a parazité z Evropských hodnot. Takoví morální ubožáci, že o jejich omluvu nestojí

15:54 Janek Ledecký a parazité z Evropských hodnot. Takoví morální ubožáci, že o jejich omluvu nestojí

Kdo je tu dezinformátor, ptá se řečnicky zpěvák Janek Ledecký, kterého Evropské hodnoty zařadily rov…