Kabaret Babiš + Kalousek: Ten první rozesmál Česko VIDEEM, které se bleskově šíří. A druhý si zabral sněmovní „kecpult“ a perlil

15.03.2017 11:09

Sněmovna má dnes projednat bod nazvaný „daňové podvody ministra financí“, který prosadil do programu Miroslav Kalousek. Ten také ovládl sněmovní rozpravu, když několik minut hřímal na adresu ministra Babiše. Ten ve Sněmovně chybí, podle informací, které se objevily v kuloárech, právě ve Středočeském kraji otevírá dálnici. Zato ale ministr „letí“ na internetu, kterým se raketově šíří jeho rozčílená promluva s novináři natočená v úterý.

Kabaret Babiš + Kalousek: Ten první rozesmál Česko VIDEEM, které se bleskově šíří. A druhý si zabral sněmovní „kecpult“ a perlil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek
reklama

Sněmovní diskusi o Babišových daních prosadil v úterý předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek, podle kterého se zveřejněním dokumentů o svých příjmech předseda ANO Andrej Babiš přiznal k daňovým podvodům.

„Není pochyb o daňových podvodech současného ministra financí Andreje Babiše! Vláda nemůže mít ministra financí, který je přeborníkem v oblasti daňových úniků,“ prohlásil k tomu včera Kalousek.

Ministr financí se už proti nařčení ohradil. Podle něj jen půjde o další šaškárnu. Zřejmě se ale této „šaškárny“ ani nechce zúčastnit; pro dnešek se totiž omluvil, podle místopředsedy Sněmovny Jana Bartoška kvůli „pracovním povinnostem“.

„Z členů vlády se dnes omlouvá: pan premiér Bohuslav Sobotka bez udání důvodu, pan vicepremiér Andrej Babiš z pracovních důvodů, pan ministr Richard Brabec z důvodu zahraniční cesty, pan ministr Milan Chovanec z důvodu zahraniční cesty, pan ministr Jan Chvojka z důvodu zahraniční cesty, pan ministr Miloslav Ludvík z osobních důvodů, pan ministr Robert Pelikán z rodinných důvodů, paní ministryně Kateřina Valachová z rodinných důvodů a pan ministr Lubomír Zaorálek z pracovních důvodů,“ přečetl dnes ráno omluvenky ministrů Bartošek.

Anketa

Turecko považuji za ...

hlasovalo: 11195 lidí

Kalousek: Prý to až takový audit není!

Kalousek se do Babiše v úterý před poslanci pustil kvůli auditům o jeho příjmech a korunových dluhopisech holdingu Agrofert. „Samotní auditoři upozorňovali veřejnost, že to zase až takový audit není. Ty informace jsou do značné míry alarmující,“ hřímal Kalousek.

Podle něj audit ukazuje na to, že Babiš prodal dvě firmy, které pořídil z neznámých prostředků, za částku 748 milionů korun společnosti Agrofert.

„Díky tomu ta firma za tuto akvizici mohla o těch 748 milionů snížit daňový základ v odpisech a dávat o to méně státnímu rozpočtu; a těchto 748 milionů ze svých zdrojů vyplatila svému vlastníku, dnes ministru financí, proto, aby měl dost peněz na to, aby si od té firmy koupil dluhopisy za neuvěřitelně vysoký a netržní úrok šest procent – a tím nemusel platit daně. Ale ten šestiprocentní úrok opět si jeho vlastní firma uplatňuje do daňového základu a dává o to méně státnímu rozpočtu,“ vysvětloval v úterý Kalousek a bod k Babišovým dluhopisům nazval „daňové podvody ministra financí“.

Jeho návrh podpořilo 84 poslanců ze 147 přítomných. Kromě opozičních TOP 09, ODS a KSČM zvedli ruku pro i někteří poslanci ČSSD a KDU-ČSL.

Ministr financí včera ale na konto proslovu Kalouska prohlásil, že neví, co je to vlastně za bod. „To jsou daňové podvody kterého ministra financí, pana Kalouska? Nebo kterého?“ tázal se ironicky. Prý by ho zajímalo, z čeho Kalousek žije, když je od devadesátých let státním úředníkem.

Asi navrhnu přerušení, není tady nikdo z vlády...

Ovšem ještě než dnes došlo na diskusi o Babišových daních, tak se poslanci zabývali kromě jiného i předlohou o rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu. Protože je ale bod změnou Ústavy, vzal si k tomu slovo poslanec ODS Marek Benda.

„Opravdu v takovém stavu máme projednávat změnu Ústavy? Jak to, že tady není vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš a ani pan premiér? A další ministři... Podívejte se za mnou, jak je tam prázdno! Chápu, že mají po sjezdech a chtějí si odpočinout, ale přijde mi absurdní, abychom se tady zabývali novelou Ústavy!“ hřímal Benda za debatním pultíkem a ukazoval za sebou na prázdné lavice ministrů.

„Navrhnu zřejmě přerušení, aby tady byla alespoň polovina členů vlády,“ upozorňoval. Jenže tento návrh mu poslanci neodhlasovali.

Mezitím se Sněmovnou rozneslo, že poslanci ANO sami budou chtít, aby bod „daňové podvody ministra financí“ byl odložen na 18:00 hodinu, aby se do Poslanecké sněmovny mohl dostavit Andrej Babiš osobně.

„Mám informace z kuloárů, že tady padne procedurální návrh na přerušení, tedy odložení bodu z důvodu pracovní vytíženosti ministra financí,“ pronesl k tomu šéf TOP 09 Miroslav Kalousek, když se v 10:30 konečně na bod o Babišových daních dostalo. Vzápětí celému jednacímu sálu vysvětlil, kde se to podle jeho informací nyní Babiš vlastně nachází. Prý se účastní slavnostního otevírání úseku dálnice D3 Borek-Ševětín. Podle něj se to nedá nazvat jinak, než volební akce.

„Představte si, dámy a pánové, každý z vás, že jste ministr a že Poslanecká sněmovna zařadí bod, kde chce projednávat důvodné podezření na vaše vlastní protiprávní jednání. Bod tohoto programu vám koliduje s termínem, který se nedá nazvat jinak než osobní prezentace a volební akce. Které z těchto akcí dáte přednost? Z které se omluvíte a na kterou se dostavíte?“ tázal se Kalousek.

Podle něj prý Babiš „pohrdá Sněmovnou“. „Pokud dáte přednost své osobní prezentaci, která vám konec konců ani nepřísluší do portfolia vašeho resortu, a omluvíte se v uvozovkách Poslanecké sněmovně, neděláte nic jiného, než že vyjadřujte pohrdání Poslaneckou sněmovnou, pohrdání parlamentní demokracií.“

Kalousek navíc požádal aparát Poslanecké sněmovny, aby každý z poslanců dostal na lavici usnesení rozpočtového výboru 574 ze dne 8. 3. 2017, protože se na něj chce odvolávat ve svém návrhu usnesení.

Nakonec se ukázaly zvěsti o odložení bodu pravdivé, protože za debatní pultík s touto žádostí přistoupil předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek.

„Ano, kolega Kalousek má pravdu. Já jsem chtěl dát návrh o přerušení bodu do příchodu ministra financí, a to do 17:00 hodin,“ uvedl. To ovšem Sněmovnou neprošlo. Za poslanecký klub ANO pak následně Faltýnek požádal o přestávku pro jednání klubu v délce dvou hodin. Poslanci tak měli ve schůzi pokračovat ve 12:35.

Jenže nepokračovali. Pauzu pro jednání svých poslanců si totiž vzal následně i klub ODS. Poté se Sněmovna zabývala body „Návrh na volbu členů Dozorčí rady Vinařského fondu“ a "Návrh na volbu členů Nejvyššího kontrolního úřadu", následovala polední pauza do 14.00 hodin.

Babiš podle médií do Sněmovny dnes prý dorazí až v 16.30. Podle webu blesk.cz ale naopak tvrdí, že na Kalouskův bod nepřijede, jen údajně nechá kolegy z hnutí ANO přečíst své vyjádření.

Jste natvrdlej? Ať si dělají tiskovku Sobotka s Kalouskem, jo?

Internetem se mezitím šíří video ministra financí, jak čelí novinářům na chodbě Poslanecké sněmovny. Rozčílený ministr místy přeskakuje do své rodné slovenštiny, mává papíry a vyptává se novinářů, jestli nejsou natvrdlí.

„Čím víc toho ukazuju, tým víc nevím, co budu ukazovat. Když jsem chodil do školky a kupoval si lízátko?“ pravil hned na začátek ministr do mikrofonů. Následoval novinářský dotaz, zda by přece jen nebylo vhodné udělat nějaký „pořádný audit“, což předsedu ANO rozpálilo.

„Audit se nedá. Pane Bartoníček, jste natvrdlej, nebo co?“ obořil se na tazatele. „Já nemám účetnictví, tak nemůžu mít audit,“ vysvětloval. Novináři mu namítli, že to byl on sám, kdo jako první začal slibovat, že si audit na své finance nechá udělat. „Ale já jsem se domníval, že audit je nějaká činnost, ale podle rétoriky tých auditorů nemůžu mít audit,“ začal mávat v ruce s příslušnými papíry. „Dohodnuté postupy jsou…, no takže já audit nemůžu mít,“ předčítal z papíru.

Jiný novinář se ptal, jak to bude s tou chybou v daňovém přiznání, kterou Babiš hodil na svou účetní. Babišovi se to nelíbilo. „Prosim vás, chyba účetní je jenom to, že chudinka poprvé to dělala, tak tady napsala ‚po zdanění‘, a to tady nemělo být,“ objasňoval a ukazoval novinářům na kameru příslušnou kolonku. Výše částky prý zcela souhlasí s příjmy před zdaněním. „A to dokazuje to přiznání. Takže iba toto se spletla,“ zakončil výklad.

Další novinář se Babiše ptal, zda by nechtěl udělat velkou tiskovou konferenci, na které by všechny pochybnosti vyvrátil. Ministr jej ujistil, že nechtěl. „Já už jsem udělal víc tiskovku. Udělejte si tiskovku se Sobotkou a s Kalouskem, nechť ukážou jejich příjmy, jo? Nashle,“ zmizel novinářům za dveřmi.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Olga Böhmová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vyřeší se to samo. Profesor Flegr rozsekal TV Nova. I Český lev by prošel

13:05 Vyřeší se to samo. Profesor Flegr rozsekal TV Nova. I Český lev by prošel

Zjednodušte testování na covid. Stačí dva administrativní úkony a o zbytek se postarají firmy, které…