Lze předpokládat, že sněmovna nedá vládě Jiřího Rusnoka důvěru. Na otázku, zda v případě, že prezident Miloš Zeman ani na druhý pokus nepověří sestavením vlády Miroslavu Němcovou, kterou na post premiérky navrhuje TOP 09 společně s ODS a LIDEM, bude koalice pro rozpuštění Poslanecké sněmovny, ministr odpověděl: „V žádném případě. Dokud budeme mít většinu, budeme bojovat dál. Ne o své ministerské posty, ale o to, že takové chování nesmí panu prezidentovi projít, protože je to nebezpečný precedens. Předčasné volby jsou instrumentem, který se používá jen tehdy, kdy není možné sestavit většinu v Poslanecké sněmovně. Potom jsou volby nutné, aby voliči znovu rozdali karty a pomohli většinu vytvořit. V tomto případě došlo k absurdní situaci, kdy většina ve sněmovně sice je, ale přesto prezident jmenoval libovolnou vládu.“
Miroslav Kalousek položil otázku, kde je při takovém chování záruka, že se nebude po předčasných volbách chovat stejně? „ Volby vytvoří možnost nějaké jiné většiny, pan prezident se zamyslí a řekne: já si stejně myslím, že jiná vláda by byla lepší. A bude se stejně chovat jako teď. Takhle se nesmí chovat prezident republiky a nesmí mu to projít,“ řekl pro Týden.cz Kalousek.
Miroslav Kalousek odpovídal Týdnu.cz i na otázku, jak se dívá na variantu, že by prezident nechal vládnout kabinet Jiřího Rusnoka v demisi. „Samozřejmě, že vláda, která je takovýmto způsobem samozvaná, protože v tomto případě pana prezidenta pokládám za součást té vlády, je to vláda přátel Miloše Zemana, nemůže očekávat žádnou spolupráci se sněmovnou. Stačí si připomenout rozpočtová pravidla republiky, aby ten, kdo se v nich orientuje, pochopil, že žádná vláda nemůže přežít několik měsíců bez spolupráce s parlamentem. To je odpovědnost pana prezidenta i ministrů, kteří přijímají své funkce,“ uvedl Kalousek.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr