Kalousek: Zeman tvrdil, že mě nechá strčit do tepláků

4. 12. 2014 12:36

Velký rozhovor bývalého ministra financí Miroslava Kalouska pro týdeník Ekonom zmiňuje jednu historickou postavu, které se prý začíná blížit současný strážce státní kasy Andrej Babiš. Je to někdejší italský vůdce Benito Mussolini, který prý začínal s úplně stejnými argumenty. Kalousek si našel pro Babišovo chování i příměr z oblasti fotbalu.

Kalousek: Zeman tvrdil, že mě nechá strčit do tepláků
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Miroslav Kalousek

Rozpočet, který na příští rok připravil jeho nástupce Andrej Babiš, je podle Kalouska „typicky projídací“. S předvídaným růstem podle něj dává na investice mnohem méně, než dával on sám za krize, ale zato přidává na provozních výdajích státu. A navíc veřejnost vehementně přesvědčuje, že je to přesně naopak. Podle Kalouska tak tvrdí, že černá zeď je bílá.

Podnikatelé podle něj Babiše podporují proto, že detaily státního rozpočtu jdou mimo ně, a navíc si naivně myslí, že když byl Babiš taky podnikatel, bude dělat politiku, která pro ně bude příznivá. „Není ale žádných pochyb o tom, že král je nahý. Je jen otázka, jak dlouho bude trvat, než to lidé uvidí,“ dodává první místopředseda TOP 09.

Babiš mu prý připomíná ruské oligarchy a trochu také Benita Mussoliniho. Zejména tím, že přichází do velmi podobných podmínek a plánuje provést podobný scénář. „Vždy to začínalo a začíná obrovskou, dlouhodobou a cílenou dehonestací politických stran, poukazováním na jejich zkorumpovanost. A pokračuje tvrzením, že volná soutěž politických stran je přežitý systém,“ dodává.

Podobný autokratický přístup podle něj vyhovuje i nadnárodnímu kapitálu, který se s autokratem, nelimitovaným demokratickými procedurami, vždy dohodne mnohem snáz. Rozdíl mezi politikem a oligarchou je podle něj v tom, že politik je „správce hřiště“, který je nalajnuje a pak na něm nechá lidi hrát. Oligarcha si hřiště nalajnuje po svém a pak na ně sám jde hrát.

Andrej Babiš chce podle něj dosáhnout právě toho. A k tomu potřebuje demontovat současný systém. „Pokud je jeho rétorika založena na tom, že tu 25 let zpátky bylo všechno špatně a je potřeba vše dělat úplně jinak, tak to znamená jediné: dělat to jinak než v systému liberální parlamentní demokracie,“ zdůrazňuje Kalousek.

Bohužel zde prý existuje veřejná poptávka po někom, kdo všechno zařídí. Něco podobného se prý stávalo i ve zmíněné Itálii před Mussolinim. A Kalousek varuje, že tento systém skutečně jistou dobu funguje. „Kdyby nepřišla druhá světová válka, tak by tam Mussolini byl nejúspěšnějším a nejoblíbenějším politikem 20. století,“ připomíná. Mussolini prý totiž jako jediný z italských politiků dokázal zatočit se sicilskou mafií. Nedělal si totiž prý starosti s tím, že potrestá nevinného. A připravovaný zákon ministra Babiše, přenášející důkazní břemeno na podezřelého, je prý krok stejným směrem.

Sám prý strach nemá, i když mu ministr Babiš ve sněmovně radil, ať si přesune účet z Rakouska, neboť tam bude prolomeno bankovní tajemství a kontrolní orgány se mu budou moct na účet podívat. „Různé skupiny se mě snaží kriminalizovat ne poslední dva roky, ale 20 let. Miloš Zeman už v roce 2000 mluvil o tom, že zařídí, aby mě strčili do tepláků, a tak by mě zajímalo, zda je v této zemi prověřenější člověk než já,“ odpovídá mu s klidem Kalousek. Navíc prý v Rakousku žádný účet nemá, takže nechápe, jak na to Babiš přišel.

V době, kdy on byl ministrem, prý různé protikorupční organizace neustále vykřikovaly, jaké je tu korupční prostředí a jaké hrozí průšvihy. Nyní, když je to ještě mnohem horší, tak mlčí. To podle Kalouska dokazuje, že jim šlo o něco úplně jiného. „Kdyby se to, co je dnes skutečností, odehrávalo před pěti lety, tak by se tehdejší média a společnost zbláznily a vyšlo by se do ulic,“ myslí si.

Jeho TOP 09 se prý z porážky, kterou utrpěla v podzimních volbách, musí vzpamatovat. A to za předsednictví svého dosavadního šéfa Karla Schwarzenberga. „Karel Schwarzenberg chce kandidovat. Dovolím si připomenout, že nejúspěšnější poválečný evropský premiér Konrád Adenauer vykonával svůj úřad ve věku mezi 76 až 84 lety,“ říká. Až nebude kandidovat Schwarzenberg, je prý připraven se o čelo strany ucházet sám.

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Prasata!“ „Lháři!“ Vodičkův svaz a pravice jedou na krev: Přilétlo lejstro

14:05 „Prasata!“ „Lháři!“ Vodičkův svaz a pravice jedou na krev: Přilétlo lejstro

Pamětníci, vojáci a představitelé Parlamentu ČR i města si dnes na Prašném mostě v Praze 6 připomeno…