Kalousek chce přiškrtit živnostníky. Platí prý moc nízké daně

25.07.2011 11:23 | Zprávy
autor:

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) chce upravit takzvané výdajové paušály, které osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) využívají k výpočtu své daňové povinnosti. Podle dnešních Hospodářských novin (HN) totiž ministerstvo financí (MF) usoudilo, že živnostníci a další OSVČ platí příliš nízké daně. Rozdíl mezi tím, co od nich stát vybral a co jim vrátil, se za první půlrok dostal do minus 1,2 miliardy korun.

Kalousek chce přiškrtit živnostníky. Platí prý moc nízké daně
Deník připomněl, že Kalousek před necelými čtyřmi měsíci při představování daňové reformy sliboval, že se paušály nesníží. Mimo jiné i proto, aby neohrozil křehký růst české ekonomiky.

"Dlouhodobě to pokládám za neudržitelné. Daňový paušál má především zjednodušit administrativu. Logika ale velí, že za to pohodlí, že nemusíte vést účetnictví, zaplatíte na daních o něco málo více. Ne o mnoho, ale nesmí to být výhodnější," řekl listu ministr.

Řemeslníky stát místo daní dotuje

Podle MF se přitom často stává, že jsou paušály výhodnější. Například 80procentní výdajový paušál umožňuje řemeslníkům i při relativně vysokých tržbách platit daně jen minimální, nebo žádné. Takový člověk má sice velké tržby, ale místo daní ho stát vlastně dotuje, řekl HN Kalouskův náměstek pro daně a cla Ladislav Minčič.

"Ukazuje se, že výnos z daní živnostníků, tedy z daně z příjmu fyzických osob z přiznání, je záporný. To znamená, že prostředky finanční úřady vracejí. Dobrá polovina daňových přiznání podaných k prvnímu dubnu letošního roku obsahovala negativní povinnost, tedy vratku," dodal Minčič.

Zvýšení daní je kontraproduktivní

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Mgr. Filip Turek byl položen dotaz

Podle Babiše je vaše nejmenování uzavřená věc.

Co vy na to? Je uzavřená i pro vás nebo co uděláte? A co říkáte na to, že vás tak vlastně i premiér hodil přes palubu? Čekali jste něco jiného, když ani nechtěl podal žalobu a vy jste s tím neměli problém? Neudělali jste chybu? Je koalice po tomto rozhodnutí dál jednotná?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Milion chvilek, 33,5 milionu korun. Dva účty a čarování s pojmy

20:40 Milion chvilek, 33,5 milionu korun. Dva účty a čarování s pojmy

Milionové náklady na vytváření dopadu. Výroční zprávy Milionu chvilek jsou přehlídkou kreativní prác…