Kalousek hovořil o kriminále, totalitě a sociálních jistotách. Čtěte

26.08.2013 7:51

Velký rozhovor místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska pro magazín Týden přinesl kromě ujišťování, že skutečně bojuje za svobodu a demokracii, především další útoky na prezidenta Miloše Zemana. Jeho chování podle Kalouska není rozdílné od chování Klementa Gottwalda v roce 1948 a vůbec prý není přehnané dnes hovořit o totalitě. Kalousek zároveň varoval všechny, kteří věří, že jim něco přinese to, pokud se vzdají svobody ve prospěch sociálních jistot.

Kalousek hovořil o kriminále, totalitě a sociálních jistotách. Čtěte
Foto: Hans Štembera
Popisek: Také se Kalousek omluvil přítomným novinářům za svou občasnou prchlivost

Hned v úvodu rozhovoru Kalousek opět zopakoval, že říjnové předčasné volby budou klíčové a výrazně jiné než všechny předcházející. „Nepůjde jen o levicové či pravicové priority na šachovnici ustáleného systému, ale o systém sám,“ varuje. Rozhodovat se prý bude o tom, zda v této zemi zůstane parlamentní demokracie, nebo se posuneme k autokratickému systému.

Jeho strana chce proto v kampani oslovit každého, pro něhož má svoboda nejvyšší význam, i když si uvědomuje, že značná část české společnosti je ochotna vyměnit ji za sociální jistoty a vládu pevné ruky. „Neuvědomují si, že skutečné sociální jistoty, po nichž touží, jim nenabídne ani vláda silné ruky,“ říká Miroslav Kalousek. „Koneckonců nejvíc jistot máte v kriminále. Tam máte jistotu, že se každý den osm hodin vyspíte a dostanete třikrát denně najíst,“ dodává. On sám prý většinu života prožil v totalitě a už ji rozhodně nechce znovu zažít.

Dnes přitom podle něj jednoznačně k totalitě směřujeme. „Totalita je totální moc na jednom místě. To dnes nejsou žádná přehnaná slova,“ varuje Kalousek. „Máme tu jednu sjednocenou levici, kde se uvnitř vlády SPOZ prolnuly KSČ a ČSSD v jeden sjednocený levicový blok, jehož faktickým lídrem je Miloš Zeman, a netvařte se, prosím, že to nevidíte,“ oslovil redaktory magazínu Týden.

Pokud jde o samotného Miloše Zemana, tak Kalouskovi skutečně připomíná Klementa Gottwalda v únoru 1948. „Přečtěte si Ústavu z roku 1948 a podívejte se, jak to dělal Klement Gottwald. A pak si přečtěte Ústavu z roku 2013 a podívejte se, jak to dělá Miloš Zeman. A pak si zahrajte známou společenskou hru `najdi pět rozdílů`,“ doporučuje místopředseda TOP 09 čtenářům.

Miloš Zeman se podle něj zhlédl v autoritářském režimu putinovského ražení. „Začal spolupracovat si lidmi, kteří se kolem něho pohybují a které opravdu nepodezírám z příliš demokratického myšlení,“ hledá příčiny změny Zemanova chování. Dlouhé roky prý přitom měl s prezidentem téměř přátelský vztah.  

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

aktivistická politika STAN

To jste zhodnotil přesně, i já jsem z vývoje hnutí jako její (nyní už bývalý) volič zklamaný. Čím ale mslíte, že to je, že se tak odchílila od svých kořenů? Je za tím nové vedení?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala by ho měl poslat do... Síkela pod palbou. „Neotvírejte složenky,“ padlo raději doporučení

17:56 Fiala by ho měl poslat do... Síkela pod palbou. „Neotvírejte složenky,“ padlo raději doporučení

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela nejdříve v neděli, tedy den po volbách, v pořadu Otázky Václ…