Kalousek je letadlo. Po obvinění Pelikána z práce pro Putina to schytává i od serveru Echo

14.02.2016 7:44

Nad tím, že nepříjemné názorové oponenty nebo politické protivníky příliš často označujeme nálepkami typu „ruský agent“, se na serveru Echo24 zamýšlí publicista Daniel Kaiser. Dochází k závěru, že pokud se tak bude postupovat i nadále, zejména pokud to bude vždycky bez důkazů nebo aspoň trochu pádnějších indicií, tak budeme moci bez námahy skandalizovat politické protivníky. Tím se ovšem sami tak trochu poruštíme.

Kalousek je letadlo. Po obvinění Pelikána z práce pro Putina to schytává i od serveru Echo
Foto: kremlin.ru, tan
Popisek: Vladimir Vladimirovič Putin, prezident Ruské federace

Inspirací k zamyšlení byl pro Kaisera nedávný výrok dvou lídrů TOP 09 – jejího předsedy Miroslava Kalouska a místopředsedy Marka Ženíška. Oba totiž víceméně nařkli ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) z práce pro cizí mocnost. Jde o propuštění Alího Fajáda podpisem ministra Pelikána, ačkoliv české soudy předtím schválily vydání Fajáda do USA. Takto prý Kalousek přemýšlel, co asi k tomu Pelikána mohlo vést: „Nebezpečný terorista, který s maximální pravděpodobností byl i agentem ruské zpravodajské služby, byl díky vstřícným spolupracujícím členům české vlády s ruskou zpravodajskou službou propuštěn na svobodu. (…) Ministr spravedlnosti je podle mého názoru aktivní spolupracovník ruských zpravodajských služeb, ale nemůžu to nijak doložit, nebývají na to písemné důkazy. Ale když se někdo tak chová, tak to tak asi bude.“

Celý text je ZDE

Kaisera zaráží lehkost, s níž lze u nás někoho nařknout z práce pro ruské tajné služby, Kreml a Vladimíra Putina jen tak na základě osobního dojmu. Pikantní na Kaiserově názoru je fakt, že server Echo24 je jinak většinou názorově Kalouskovi a celé TOP 09 velmi blízký.

Máme příležitost dívat se na ruský vliv střízlivěji

Komentátor upozorňuje, že Moskva už dávno není sklíčkem, přes které bychom měli posuzovat celou naši zahraniční politiku, jak to dávalo smysl v 90. letech, kdy nás naše politická reprezentace táhla pod deštník NATO. „Právě to, že už na Západě jsme, přinejmenším bezpečnostně a ekonomicky, nám dává příležitost posuzovat ruskou komponentu takových událostí, jako byla Fajádova výměna, střízlivěji,“ domnívá se.

Nikdo zřejmě nepochybuje, že ruská rozvědka v České republice vyvíjí činnost, koneckonců se o tom ve svých výročních zprávách pravidelně zmiňuje BIS. Jde ale o to, kde táhnout čáru naší podezřívavosti.

Poukazuje na to, že nyní se v táboře bývalých zastánců Lisabonské smlouvy bije na poplach, že prý nálady Čechů proti kancléřce Merkelové ženou Českou republiku do náruče Moskvy. „Přitom jedině na základě paragrafů Lisabonu mohla být loni Česká republika spolu s dalšími zeměmi Visegrádu přehlasována v uprchlických kvótách a až posléze se zformovalo české veřejné mínění proti Berlínu a Bruselu,“ píše Kaiser a ironicky dodává: „Jakoukoliv kritikou Evropské unie dnes nahráváme Putinovi, tak radši EU nebudeme kritizovat.“

Za kampaní na podporu MIchalákové prý stojí Kreml

V tomto ohledu nemá podle něj bizarní uvažování žádnou horní hranici. Poukazuje na to, že na Slovensku se organizátoři katolického referenda za rodinu a proti genderové ideologii loni touto dobou od významného publicisty Martina Šimečky dočetli, že po Krymu jsou objektivně spojenci Putina.

U nás zase propagátorka norské sociální služby Monika Elšíková silně naznačuje, že Kreml stojí za českou kampaní na podporu Evy Michalákové a proti odebírání dětí v Norsku.

„A tak podobně a vždycky všechno bez důkazů nebo aspoň trochu pádnějších indicií. Podléhat této představě o vnějším ohrožení z východu (které prý neustále sílí, přestože Rusko je civilizace v úpadku) ale znamená, že z veřejné debaty vyloučíme řadu vážných témat, že budeme moci bez námahy skandalizovat politické protivníky a že se tak trochu sami poruštíme,“ uzavírá svůj komentář Daniel Kaiser.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Z toho se nevykecáte. Krysy vylézaly z kanálů a zabíjely s podporou USA. Tereza Spencerová doplňuje zprávy ze Sýrie a přirovnává Junckera k Brežněvovi... Protože zase navrhoval

8:09 Z toho se nevykecáte. Krysy vylézaly z kanálů a zabíjely s podporou USA. Tereza Spencerová doplňuje zprávy ze Sýrie a přirovnává Junckera k Brežněvovi... Protože zase navrhoval

OKNO DO SVĚTA TEREZY SPENCEROVÉ Turci, naši spojenci z NATO, obsazují severozápadní cíp Sýrie a nejs…