„První takovou nášlapnou minou je zákon 458/ 2011 Sb. “O změně zákonů souvisejících se zřízením jednoho inkasního místa a dalších změnách daňových a pojistných zákonů“. Jinak označovaný pod zkratkou JIM. Základní myšlenky JIMu (zjednodušení daňového systému a správy daní a pojistného) však jako koalice podporujeme. Pokud by ale nedošlo ke zrušení klíčových pasáží tohoto zákona, především v oblasti daně z příjmu fyzických osob a sociálního a zdravotního pojištění, ve veřejných financích v roce 2015 by to znamenalo propad minimálně 20 mld. Kč. Jde o kumulovaný vliv poklesu zdanění u daně z příjmu fyzických osob – sazba se při zrušení systému superhrubé mzdy zvyšuje pouze na 19 % a výrazné snížení sociálního pojistného hrazeného OSVČ. Navíc tento zákon zásadním způsobem dále deformuje daňové prostředí v porovnání mezi OSVČ a zaměstnanci,“ upozorňuje Votava.
Kalousek prý chystal úlevy zaměstnavatelům a zdražení základních životních potřeb
Ale těch min je prý mnohem víc. Zákon prý původně počítal i s navýšením zdravotního pojištění pro zaměstnance o 2 procenta a stejným snížením o 2 procenta pro zaměstnavatele. Koalice tím údajně chtěla usnadnit zaměstnávání nových pracovních sil, ale v praxi by tím podle poslance přispěla především k poklesu reálných mezd.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp