Kalousek navrhl znárodnění Agrofertu

13.06.2018 12:24

Miroslav Kalousek si prý pohrává s myšlenkou, kterou by od něj s jeho všeobecně známým pravicovým zakotvením čekal málokdo. Nebylo by prý špatné za vhodné politické konstalace přijmout ústavní zákon, kterým by byl Andreji Babišovi vyvlastněn koncern Agrofert, následně restrukturalizován a zprivatizován. Mělo by se tak stát ve veřejném zájmu a za účelem „záchrany demokracie“.

Kalousek navrhl znárodnění Agrofertu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek s Jaroslavem Faltýnkem

Kalousek reagoval na tweet svého stranického kolegy, europoslance Luďka Niedermayera. Ten si všiml výroku Andreje Babiše, že církevním restitucím nerozumí, a rozhodl se, že tedy problematiku zdanění restitucí Babišovi vysvětlí v jemu srozumitelných pojmech.

Anketa

Byli byste ochotni bránit Českou republiku se zbraní v ruce?

16%
hlasovalo: 9282 lidí

„Třeba že vznikne dohoda, že první vláda bez ANO, která snad jednou vznikne, prosadí zpětné zdanění všech dotací, které dostal Agrofert,“ vysvětloval. Takový nápad je prý sice absolutní nesmysl, ale ty se dnes podle Niedermayera zjevně stávají normálem.

Jeho myšlenku na zdanění dotací Agrofertu si přečetl Miroslav Kalousek, který zašel ještě dál. Učinil tak pod vlivem své účasti na valné hromadě Asociace soukromého zemědělství, které podle něj sdružuje skutečné sedláky, nikoliv agrobarony.

I když prý Kalousek se svou názorovou výbavou nečekat, že někdy k něčemu takovému dospěje, v tomto případě by zapřel svou pravicovost a podpořil znárodnění.

A jako zkušený politický praktik hned plánoval, že by se to mohlo stát ústavním zákonem a odůvodnit to „veřejným zájmem“.

„Nikdy jsem si nemyslel, že by mě s mojí ideovou výbavou a politickou historií mohlo něco takového napadnout : Občas si pohrávám s myšlenkou na ústavní zákon o vyvlastnění, restrukturalizaci a privatizaci Agrofertu ve veřejném zájmu a pro záchranu demokracie,“ napsal Kalousek na svůj twitter.

Jeho slova mnohé dost překvapila, protože skutečně byla zcela mimo Kalouskovu „politickou historii“ na Ministerstvu financí. Těm, kteří výzvy ke znárodnění nedokázali vydýchat, Kalousek vzkázal, ať si nastudují, co prováděl ve dvacátých letech s půdou pravicový premiér Antonín Švehla.

„Těm, kteří by mě proto chtěli osočit z levičáctví, doporučuji nastudovat Švehlovu pozemkovou reformu 20. let minulého století. Švehla zajisté nebyl levičák, přesto ji provedl. Přitom žádný šlechtický rod neovládal český venkov tak jako dnes šlechta rudá, v čele s Agrofertem,“ dodal Kalousek.

Jeden ze čtenářů mu na jeho vizi pozemkové reformy odepsal: „To už je jen taková labutí píseň, z takovouhle těch 5 % nedáte.“ Kalousek už prý nedokáže nic jiného než psát „hejty na Babiše“.

Kalousek se ohradil, že to není hejt, ale: „To je koncepční úvaha, jak řešit současnou situaci.“ Antonín Švehla podle něj také nehejtoval šlechtu. „Přemýšlel, jak posílit střední třídu na venkově a vyrovnat síly,“ dodal Kalousek.

Čtenáře tím ale stejně příliš neuspokojil.

Myšlenku vyvlastnění se pak pokusil vysvětlit ještě na videu, které natočil. Na něm vysvětloval, že tzv. agrobaroni venkov jen drancují, nežijí na něm a vydělané peníze z dotací pro venkov končí někde úplně jinde. „Za ty peníze jsou nakupovány rezorty v zahraničí či podniky na výrobu dámského prádla,“ vysvětloval Kalousek. Podporu si podle něj zaslouží jen ti, kteří ji využijí ve prospěch venkova, ke kterému cítí odpovědnost.

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Schůzka Václava Havla s lidmi z KGB. Čalfa zamkl dveře a začal vyhrožovat poslancům. Výbušný dokument o Listopadu, vysílaný ČT

10:39 Schůzka Václava Havla s lidmi z KGB. Čalfa zamkl dveře a začal vyhrožovat poslancům. Výbušný dokument o Listopadu, vysílaný ČT

Konspirace 89. Dokument připravený Andreou Sedláčkovou měl divákům České televize vyvrátit různé dez…