Kalousek promluvil o největším Babišově zločinu. A vzpomínal, co mu kdysi premiér nabízel, on se ale nedal

11.03.2020 21:52

Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek zavítal do pořadu StandaShow youtubera Stanislava Hrušky. Jeho hlavním tématem byl premiér Andrej Babiš (ANO). „Bývalý bolševický prominent s náskokem,“ vzpomínal, jak Babiše vnímal, když jej potkal úplně poprvé. Uvedl také, že si spolu tykají a že za „za všechno může Kalousek“ může Babiš.

Kalousek promluvil o největším Babišově zločinu. A vzpomínal, co mu kdysi premiér nabízel, on se ale nedal
Foto: screen: Twitter M. Kalouska
Popisek: Miroslav Kalousek (TOP 09)

Na úvod předseda poslaneckého klubu TOP 09 přiblížil, jak vznikla Babišova oblíbené rčení „za všechno může Kalousek“. „To je babišovská propaganda, která byla velmi účinná. Je zde režim, který se snaží být autoritativní. Ten potřebuje dvě zásadní figury: moudrého vůdce, který zařídí vše dobré, co máte. A úhlavního nepřítele, který může za všechno ‚špatné‘,“ dodává Kalousek.

Anketa

Jak se zatím Babišova vláda zhostila boje proti koronaviru? (Hlasování od 11.3.2020)

95%
hlasovalo: 41351 lidí

Že se „babišovská propaganda“ zaměřila právě na něj, není nic příjemného. Na druhou stranu je to pro Kalouska prý jisté vyznamenání. „Protože logicky se vždy zaměříte na toho nejnebezpečnějšího nepřítele,“ pousmál se.

Vyjádřil se k obrázku, který sdílel Babiš na sociálních sítích, jde o graf ukazující, který z ministrů financí zadlužil Česko nejvíce. Samozřejmě první příčka patří Kalouskovi. „Byla největší světová krize od druhé světové války. Kdyby se to ale předělalo na relativní čísla, tedy výdaje k HDP, tak by se naopak ukázalo, že já jsem byl nejodpovědnější ministr financí,“ zdůraznil.

Poukázal na to, jak „nestoudná babišovská propaganda“ je: „Ona vás na jednu stranu neváhá špinit, když říká, že byly nesmyslné škrty a úspory, a stejnými ústy říká, že byly nesmyslné deficity,“ podotkl s tím, že kdyby úspory nebyly tak důsledné, tak by deficity za jeho ministrování byly ještě vyšší.

Na argument, že od té doby, co se Babiš dostal do vlády, má Česko rozpočet s přebytkem, podotkl: „Až přijde prudké ochlazení ekonomiky a Babiš bude mít v rozpočtu deficit, tak já budu ten poslední, kdo ho za tu krizi bude vinit. On za to nebude moct, tak jako jsme za ni nemohli my.“ Úplně stejně podle Kalouska nemohl ani za „dobrá léta“, kdy mu do zad foukal dobrý vítr a ekonomika rostla.

Babišovi a celkově rozpočtové politice vlády vyčítá, že těch šest „tučných“ let promarnili a nevyužili je k tomu, aby rozpočet byl odolnější vůči budoucí krizi. „Neinvestovali peníze do modernizace a konkurenceschopnosti té ekonomiky,“ poukázal na to, že rozpočet má velmi špatně nastavené priority.

Poznámce, že Babiš má svůj investiční plán, se pak začal Kalousek s kroutící hlavou hlasitě smát. „Babiš bohužel pracuje s totální neodpovědností, co bude zítra,“ zopakoval.


 

„Kdy jste měl první styk s Andrejem Babišem?“ zajímal se moderátor Hruška. „Poslyšte, já chápu, že je po osmé hodině, ale přece jenom první styk s Andrejem Babišem... opravdu jste to myslel vážně?“ převedl Kalousek se smíchem otázku do dvojsmyslu. „Je to déle než dvacet let, co jsem ho zaznamenal, nikdy jsme nebyli přátelé ani nepřátelé. Dokonce jsme si při nějaké příležitosti začali tykat,“ řekl už vážně.

„Než vstoupil Babiš do politiky, vnímal jsem ho jako jednoho z mnoha bývalých bolševických prominentů, kteří měli v roce 1990 náskok, který dokázali využít k tomu, aby začali bohatnout,“ doplnil Kalousek.

V roce 2004 se Kalousek setkal s Babišem, který mu nabízel politickou spolupráci. „Na tento oběd si pamatuji, byl jsem předseda KDU-ČSL. Babiš chtěl mít i v KDU-ČSL své želízko v ohni. Chtěl stálou politickou podporu kvůli státním dotacím a aby legislativní úpravy vyhovovaly jeho podnikání. Slíbil, že za úzkou spolupráci nabízí dostatek nástrojů na pozitivní politické PR. Dopadlo to tak, že jsem si svůj oběd zaplatil, a od té doby jsme se neměli rádi,“ přiblížil.

„Já totiž nemám rád těsno u krku. Babiš tenkrát pořád jen říkal ‚my bychom potřebovali‘. Tak jsem mu říkal: Počkej, kdo je to my? My StB, nebo my KGB? Chápete asi, že oběd skončil velmi chladně,“ doplnil Kalousek.

„Největší kšeft Babišova života byl, když získal Unipetrol na 11 měsíců, mohl tam dělat, cokoli chtěl, a pak ho státu zase jen tak vrátil. Byla to nejnevyhodnější operace pro český stát. Byl to jeden z největších ekonomických zločinů, které se v Česku staly,“ připomněl na závěr Kalousek.


 


 


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

16:34 „Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

V Budapešti od čtvrtka již potřetí probíhá maďarská verze Konference konzervativní politické akce (C…