Kalousek se v ČT naštval: Holešovská výzva je protestem proti systému

18.03.2012 18:54

Ministr financí se během polední diskuze na ČT naštval na organizátory Holešovské výzvy. "To je proti demokratickému systému," uvedl Miroslav Kalousek.

Kalousek se v ČT naštval: Holešovská výzva je protestem proti systému
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Ministr financí Miroslav Kalousek v České televizi
reklama

Podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) nejsou současné protesty, které organizují lidé sdružení kolem Holešovské výzvy, výtkami proti vládě, nebo reformám. "Jedná se o protesty, které jsou proti celému demokratickému systému," varoval Kalousek v ČT s tím, že lidé na ulici požadují i odvolávání soudců.

Vše o Holešovské výzvě ZDE

Protestující každopádně požadují demisi vlády i prezidenta a tvrdí, že reformy jsou asociální. S tím v ČT souhlasil i první místopředseda ČSSD Michal Hašek. "Tady se škrtá na obyčejných lidech a přitom vláda rozdává statisícové odměny," zlobil se ve studiu Hašek. Dodal, aby vláda rezignovala. Lidé by pak mohli na podzim běhěm krajských voleb rozhodnout i o novém složení sněmovny, navrhl.Kalousek odmítl i výtky, že vláda může za to, že byly pozastaveny dotace z Bruselu. "Neznám ani jednu informaci, že by pan ministr Drábek udělal jakoukoliv chybu," zdůraznil ministr.

Babák: Ohrožení pro demokracii

Poslanec VV Michal Babák postup vlády hájí a fakticky tvrdí to samé jako Kalousek. Také podle něj Holešovská výzva ohrožuje demokracii.

"Demokracie patří do voleb a těch je skoro každý rok několik. Tito lidé chtějí změnu systému, tedy vadí jim demokracie a s tím se nemohu ztotožnit. Ani tisíce lidí v ulicích nejsou více než statisíce hlasů lidí u volebních uren," řekl ParlamentnímListům.cz poslanec.

"Žijeme ve svobodné a demokratické společnosti. VV také nebyly spokojené se situací a dostaly se do Sněmovny a nyní mohou měnit věci k lepšímu," přiřál si véčkařskou polívčičku.

Za škrtformami si stojí také TOPkař Jaroslav Eček. Trochu populisticky ale doráží na Čechy s tím, že snad nejsou tak hloupí jako jejich slovenští kolegové.

Slovensko jako odstrašující případ

"Když se juknu na Slovensko, mám strach. Věřím, že máme cyhtřejší voliče. Spousta kroků, které dělá současná vláda, jsou naprostou nutností. V budoucnu to oceníme," řekl ParlamentnímListům.cz poslanec a člen sociálního výboru.

Šťastný: Opasky se utahovat musí

Také podle Borise Šťastného z ODS jsou vládní reformy nezbytné. "Lidé si musí uvědomit, že reformy a určité utahování opasků jsou nezbytné předpoklady ekonomické stability země v globální krizi," řekl redakci s tím, že naše země v rámci EU stále patří k těm ekonomicky nejstabilnějším. "Pokud levice nebude podobné protestní akce populisticky podněcovat, neobávám se jejich eskalace," vzkázal poslanec.

Narazil ale také na Zdeňka Ponerta, pražského taxikáře, který účtuje nebývale vysoké taxy. Právě od něho se coby člena iniciativy Skutečná demokracie Holešovská výzva distancovala. Vyzýval totiž občany k násilí. Ten prý působí v této souvislosti groteskně. "Nestydí se proti předpisům vybírat stovku za kilometr a udělat si štáfl z místa pro invalidy, jen aby byl nejblíž turistům," dodal pro redakci.

Vydra kroutí hlavou: Do ulic? Proč?

Protivládní protesty v uplynulém týdnu pro ParlamentníListy.cz zhodnotil třeba i herec Václav Vydra. Ten jejich smysl absolutně nechápe. "Nevím, co lidi vůbec žene k tomu, aby vycházeli do ulic, zda mají takovou hmotnou nouzi nebo jestli je k tomu žene zhnusení různými „kauzami“. Ale pokud mají tu potřebu – je to jejich právo. Ale mám pocit, že se opravdu neděje nic, co by bylo proti zájmu státu nebo proti zájmu lidí. Že se zdražila vajíčka? To je opravdu „strašné“. To je na úrovni 30 korun za návštěvu u doktora. Jestli tohle dokáže vyvolat takové vášně, tak mě to opravdu mrzí a nevím, co vlastně lidé od státu čekají," řekl ParlamentnímListům.cz populární umělec.

Nečas: Protestujte. Stejně je Vám to k ničemu

Podle premiéra Petra  Nečase (ODS) mají lidé  sice právo vyjádřit svůj názor, neboť žijeme v demokratické zemi, víc toho ale nezmůžou. Vláda bude dále pokračovat v reformách, které stabilizují veřejné finance. „Je to klíčový úkol, musela by to dělat jakákoliv vláda v jakémkoli stranickém nebo politickém složení,“ řekl Nečas Týdnu.cz

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09)  zase upozornil, že stěžovat si umí každý, druhá věc ale je přijít s řešením. „Ti, kteří usilují o změnu toho, co prosazuje tato politická reprezentace, by měli také říct jak postupovat dál,“ upozornil.

„Tato vláda nedělá populární kroky, to je prostě fakt. Pokud bychom ale ta nutná, nezbytná opatření nedělali, tak se dostaneme do situace, kdy za několik málo let budeme řešit ještě mnohem horší situaci,“ vysvětlil ministr. I Kalousek tvrdí, že bez reforem bude do několika let Čechům mnohem hůře.Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ann, jas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co Reportéři ČT nedořekli: Developer Sekyra, lidovecký ministr, církevní miliardy. A za vším „restituční biskup“

21:45 Co Reportéři ČT nedořekli: Developer Sekyra, lidovecký ministr, církevní miliardy. A za vším „restituční biskup“

Developer Luděk Sekyra staví novou čtvrť bytů a kanceláří v Praze na Smíchově. Jeden z největších de…