Kalousek usvědčil koalici z pokrytectví. Pak se v ČT rozesmál

16.04.2014 23:04

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek měl v Událostech, komentářích na ČT dobrou náladu. Usvědčil totiž podle svých slov koalici z pokrytectví – před volbami vládní strany tvrdily, že je zvýšení DPH zločin, a nyní prý vidí, že tento krok byl nezbytný.

Kalousek usvědčil koalici z pokrytectví. Pak se v ČT rozesmál
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek

Koalice se ve středu shodla, že DPH na léky, knihy nebo na nezbytnou dětskou výživu bude od příštího roku deset procent. „Mít tři sazby DPH není žádný experiment. Řada zemí ve světě má tři sazby,“ hájil koalici předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák.

Jenže s třetí sazbou daně z přidané hodnoty výrazně nesouhlasí opozice, především pak TOP 09. „Zavádět třetí sazbu DPH je administrativně nákladný krok,“ uvedl 1. místopředseda Miroslav Kalousek. Navíc podle něj takový krok umožňuje prostor k daňovým únikům.

Podle vlády ale převažují pozitiva nad negativy. Například místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek v kroku vidí projev sociálně citlivé politiky – třeba seniorům přijde vhod, když cena léků bude nižší. „Části obyvatel této země to pomůže,“ byl si jist lidovec.

To se do něj ale pustil exministr a bývalý předseda KDU-ČSL Kalousek. „Pro sociální politiku je výdajová stránka rozpočtu,“ vysvětloval mu finance. Systém třetí sazby DPH podle něj bude jednoduše nákladný, nesrozumitelný a vhodný pro daňové úniky. „Já si vás jen všechny tři dovoluji usvědčit z pokrytectví,“ pokračoval Kalousek a ukázal při tom i na zástupce hnutí ANO Martina Stropnického. „Všichni tvrdili, že zvýšení DPH je zločin, ale teď sami vidí, že tento krok je nezbytně nutný,“ řekl bývalý ministr financí a rozesmál se.

„Já jenom žasnu, že jste potom nevyhráli volby…“ rýpnul si vzápětí ministr obrany Stropnický. Kalousek však pokračoval. Ukázal i na předsedu hnutí ANO Andreje Babiše. „Je tam otevřené sdělení pana ministra Babiše, že předpokládá zvyšovat strukturální zadlužení ČR,“ řekl Kalousek. „Já myslím, že je to to poslední, co by si pan ministr financí přál,“ odvětil Stropnický.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pan

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman zklamal Bakalovy novináře. Také ty z ČT, kvůli penězům. „Naprdne“ i Rychetského

22:41 Zeman zklamal Bakalovy novináře. Také ty z ČT, kvůli penězům. „Naprdne“ i Rychetského

„Turecko se podle mého názoru dopustilo válečných zločinů a v každém případě si myslím, že by minimá…