Kalouskova velká obhajoba Drábka: Chtěl rozbít nevýhodné smlouvy pro stát

25. 1. 2014 14:01

Miroslav Kalousek z TOP 09 odpovídal pro deník Právo na řadu otázek. Týkaly se i působení Jaromíra Drábka rovněž z TOP 09 na Ministerstvu práce a sociálních věcí. Z odpovědi bývalého ministra financí v Nečasově vládě vyplývá, že Drábka považuje za oběť „starých zlodějů“.

Kalouskova velká obhajoba Drábka: Chtěl rozbít nevýhodné smlouvy pro stát
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek hovoří na sněmu TOP 09
reklama

V rozhovoru pro deník Právo mluví Miroslav Kalousek mimo jiných témat i o svém pohledu na konec Nečasovy vlády a také výsledky bývalých koaličních stran ve sněmovních volbách. Deník Právo zajímalo, zda například nebylo chybou nechat na ministerstvu práce působit technokrata, jakým byl Jaromír Drábek rovněž z TOP 09. To ovšem Miroslav Kalousek nepřipustil.

Podle něj se nejednalo o chybu, když tam TOP 09 vyslala právě jeho. „Považuji za chybu, že jsme si neuvědomili, že když pan Drábek bude chtít dát věci do pořádku, tak že tím rozbourá dvacetileté vazby těch, kteří kdysi získali miliardové zakázky bez výběrového řízení a pokládali to za svou věčně propachtovanou licenci. Tím myslím hlavně OK Systém a pana Procházku,“ říká Kalousek na otázku, která v sobě nese odkaz na rozvrat úřadů práce.

„Ten (Procházka) se někdy v 90. letech dohodl s ČSSD a ODS, že za zhruba půl miliardy ročně, což je asi pětkrát předraženo, bude zařizovat servis pro ministerstvo práce. Nikdy neprošel výběrovým řízením, prostě to dostal od Zemana a Klause jako léno.“

V Kalouskových vyjádřeních vyznívá Jaromír Drábek jako ten, kdo chtěl vše napravit. „Pan Drábek chtěl tyto dávno zavedené a pro stát nevýhodné vztahy rozbít. Za chybu považuji, že si neuvědomil, na jakého sršně šlape. Kdo chtěl na ministerstvu zavést pořádek, byl označen za zloděje, aby se mu něco takového nemohlo povést a aby se pan Procházka a jeho OK Systém mohl vrátit zpátky k nevýhodným kšeftům pro stát,“ tvrdí neochvějně Miroslav Kalousek v rozhovoru pro Právo.

Šiškovy chyby jsou zástupným důvodem pro návrat zlodějů

Avšak právě Právo trefně klade otázku: "Vy chcete říct, že nevýhodné smlouvy pro stát se ruší způsobem, jakým se Drábkův náměstek Šiška dostal do vazby?“ Miroslav Kalousek však dále trval na svém pohledu. „Nechci říct, že se pan Šiška nedopustil řady chyb, ale chyby jsou buď od toho, aby se napravily, nebo od toho, aby se staly zástupným důvodem pro to, aby staří zloději mohli krást dál,“ říká tvrdě Miroslav Kalousek.

Jak je možné, že za mřížemi místo starých zlodějů je ten, kdo jim v tom chtěl zabránit, Kalousek uvedl, že jde o problém dnešního dne. „Staří zloději nejsou za mřížemi a staří estébáci se vracejí k vládním postům,“ řekl Kalousek a opakovaně se tak vrátil k problému Andreje Babiše, který nemůže  získat čisté lustrační osvědčení.

Dnes a denně zpytuji svědomí

Miroslav Kalousek ujistil čtenáře Práva, že on dnes a denně zpytuje svědomí. „Trýzním se chybami, které jsem učinil, ale o tyto pocity se s Vámi nechci dělit,“ řekl na otázku, zda u sebe také vidí nějaké pochybení. Svých chyb si je prý vědom a nehodlá je opakovat, ale zveřejňovat je nechce, protože by je populistická vláda zcela překroutila.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdyby to Zeman třeba nevydržel, ale i kdyby ano... Zase Drahoš? A co Pavel? Marek Eben ne! Fendrych spekuluje, koho poslat na Hrad

15:24 Kdyby to Zeman třeba nevydržel, ale i kdyby ano... Zase Drahoš? A co Pavel? Marek Eben ne! Fendrych spekuluje, koho poslat na Hrad

Komentátor serveru Aktuálně.cz Martin Fendrych se zlobí na demokratickou opozici. Pokud spolu Piráti…