Kalouskův zákon to není. Je jen jeho stoupencem

02.08.2010 9:26

Nálepku autora zákona, který armádě nařizuje nakupovat vojenský materiál přes zprostředkovatele, odmítl ministr financí Kalousek. A tak týdeník Reflex zapátral, jak to s jeho vznikem bylo.

Kalouskův zákon to není. Je jen jeho stoupencem

Pro letitý zákon, který armádě přikazuje nakupovat vojenský materiál pouze přes soukromé zprostředkovatele, se vžilo používat označení „Kalouskův zákon". Když toto spojení nedávno použil týdeník Respekt v souvislosti s tím, že se nový ministr obrany Alexandr Vondra chystá tento zákon zrušit, šéf resortu Miroslav Kalousek se proti autorství zákona velice rázně ohradil.

Připomněl, že zákon předložilo v roce 1994 ministerstvo průmyslu, zatímco on tehdy pracoval jako náměstek ministra obrany. A tak se týdeník Respekt po stopách tohoto zákona vydal. Při zajímavé cestě časem narazil v desítkách různých vyjádření politiků, expertů, ministrů i médií na vyjádření, že jde o „Kalouskův zákon".

Proti připisování autorství zákona nikdy nic nenamítal. Až letos

Zároveň z pátrání také vyplynulo, že kdykoli se objevil nápad na zrušení tohoto zákona, tak byl Kalousek proti. Třeba jako letos, nebo už v roce 1999, kdy se měnil zákon o veřejných zakázkách. Použil vždy stejný argument - i když zrušíte prostředníka, bude si ho muset prodávající najmout, protože nemá v Česku pobočku.

Při putování časem se stále objevovalo označení „Kalouskův zákon," ale nakonec musel dát Respekt Kalouskovi za pravdu, neboť zjistil, že návrh zákona opravdu předložilo ministerstvo průmyslu. Týdeník se ministru financí omluvil, ale zároveň konstatoval, že se Kalousek proti autorství zákona ohradil poprvé až letos. Podle Respektu je tak příjemné vidět, že časy se mění a že pro politiky je lepší být „jen" stoupencem špatného zákona než jeho autorem.

Čtěte také:

Kalouskovi se před prací usídlil neodstanitelný karavan 

I v příštích letech bude obrana vypisovat tendry. Opět nejasně? 

Rath: Kalousek má jméno Kapsch „vytetováno na čele"

Foto: Zbyněk Pecák

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jih

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Milion chvilek: Jak to dopadne? Po Ovčáčkovi promluvili i jiní. Nastane prý zvrat

10:40 Milion chvilek: Jak to dopadne? Po Ovčáčkovi promluvili i jiní. Nastane prý zvrat

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz konstatoval, že demonstrace na Letné …