Kamarád Langera, Topolánek a další. Ištvan prý chystá mocný úder. Pomohl i Zeman

29.07.2013 10:33

"Začíná sluneční razie", tak nazval týdeník Euro článek, zabývající se údajně přípravou na velké zatýkání kvůli nelegálnímu byznysu v solární energetice. I tento případ mají mít v rukách šéf ÚOOZ Robert Šlachta s Ivo Ištvanem. Kriminalisté prý mají dle informací časopisu prověřovat mezi jinými podnikatele Romana Janouška a bývalé premiéry Mirka Topolánka a Jiřího Paroubka.

Kamarád Langera, Topolánek a další. Ištvan prý chystá mocný úder. Pomohl i Zeman
Foto: Hans Štembera
Popisek: Solární panely

Podle Eura se má chystat velké zatýkání kvůli nelegálnímu byznysu v solární energetice. Akci totiž týdeníku potvrdilo několik důvěryhodných zdrojů z policie a justice.

„Původní předpoklad byl, že se má akce rozjet v půlce srpna. Kvůli tomu se v Nagygate přesunuly výslechy asi dvaceti lidí,“ sdělil Euru zdroj blízký vyšetřování.

Již v minulých dnech údajně Ištvan navštívil Energetický regulační úřad (ERÚ), s nímž jsou žalobci v kontaktu kvůli možným podvodům ve fotovoltaice. „Klíčem jsou podvody a nezákonné výnosy z provozu solárních elektráren,“ píše Euro.

Policisté mají přitom prý v hledáčku zvučná jména, která se kolem solárního byznysu pohybují: podnikatele Romana Janouška,  Michala Zahradníčka (bývalého partnera exministryně informatiky Dany Bérové) či olomouckého podnikatele a přítele exministra vnitra ODS Ivana Langera Ivana Kyselého. V hledáčku zájmu je údajně také Mirek Topolánek, a to kvůli svým možným solárním aktivitám, stejně tak jeho přítel Marek Dalík. Také Jiřího Paroubka zmiňuje z mnoha osob Euro.

Mirek Topolánek

  • BPP
  • Kandidát na prezidenta v roce 2018
  • mimo zastupitelskou funkci

Ing. Jiří Paroubek

  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)

ÚOOZ: Nic neřekneme!

ÚOOZ ale prý vyšetřování popírá. „Útvar pro odhalování organizovaného zločinu nepotvrzuje ani nevyvrací hypotézy, které vytvářejí zástupci jednotlivých médií. ÚOOZ v současné době nepracuje na případu, který by souvisel s ERÚ,“ sdělila Euru mluvčí ÚOOZ Iva Knolová.

Týdeník ovšem uvádí, že kvůli solárnímu byznysu jsou v kontaktu s ředitelkou ERÚ Alenou Vitáskovou jak nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, tak i vrchní státní zástupce Ivo Ištvan a také lidé z vedení české expozitury ÚOOZ a jihomoravské kriminální policie.

„V souvislosti s využíváním vybraných zdrojů energie byla na Policejním prezidiu zřízena pracovní skupina Záření, která pracuje pod vedením náměstka policejního prezidenta pro službu kriminální policie a vyšetřování Václava Kučery. Další podrobnosti, včetně obsazení pracovní skupiny, v současné době poskytovat nebudeme. Trestní řízení je neveřejné,“ potvrdila ovšem pro Euro Zuzana Součková z Policejního prezidia.

Až 15 miliard odchází do zahraničních firem

I sama Alena Vitásková ale spolupráci s policií potvrdila. „ERÚ spolupracuje v rámci koordinačního týmu, jehož vznik inicioval pan prezident Zeman, samozřejmě jak s policií, tak se státními zástupci,“ řekla Vitásková týdeníku. Podle ní již ERÚ svým vlastním šetřením zjistilo, že z 25 miliard korun, které ročně dostávají jako podporu fotovoltaické elektrárny, odchází zhruba 12 až 15 miliard korun zahraničním firmám se skrytými vlastníky. „Podporu ze státního rozpočtu a státní subvence by měly dostávat pouze firmy s jasnou vlastnickou strukturou,“ zdůraznila ale Vitásková.

Klíčovým vodítkem k rozklíčování spletité sítě solárních elektráren a offshorových společností pak mají být právě poznatky ERÚ. Pomoci ale mohou i materiály z Finančního analytického útvaru Ministerstva financí.

Euro nakonec připomíná i fakt, že právě Vitásková má najatou policejní ochranku, třebaže je sama stíhána protikorupční policií kvůli nesrovnalostem při rozhodování ohledně dvou solárních elektráren podnikatele Zdeňka Zemka v areálu chomutovských železáren.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…