Trump pravidelně prohlašuje, že chce, aby se Kanada stala státem USA, a diskutuje o získání Grónska a Panamského průplavu z bezpečnostních důvodů. Podle Carneyho však tato záležitost není otevřená k jednání. „Poté, co jsem se v průběhu kampaně v posledních několika měsících setkal s majiteli Kanady, není na prodej,“ řekl Carney v úterý v Bílém domě.
„Nebude na prodej nikdy, ale příležitost je v partnerství a v tom, co můžeme společně vybudovat. To jsme již v minulosti udělali a součást toho, jak právě řekl prezident, je s ohledem na naši bezpečnost a naše vláda se zavázala k zásadní změně našich investic do kanadské bezpečnosti a našeho partnerství,“ doplnil.
Trump podle serveru Politico souhlasil s tím, že „na tango jsou potřeba dva“, ale pokračoval v mírné prodejní kampani a opakoval frázi „nikdy neříkej nikdy“, když vyzdvihoval výhody, které by Kanada měla, kdyby se připojila k USA jako 51. stát – například možné snížení daní pro kanadské občany. „Měl jsem mnoho, mnoho věcí, které nebyly uskutečnitelné, a nakonec byly uskutečnitelné,“ řekl Trump.
Později Carney uvedl, že postoj Kanady k této otázce se nezmění. „Při vší úctě, názor Kanaďanů na 51. stát se nezmění,“ řekl Carney.
Tato interakce přichází poté, co Trump v dubnovém rozhovoru pro časopis Time uvedl, že při diskusi o možnosti připojení Kanady k USA nešlo o „trolling“. Trump řekl, že USA „ztrácejí“ peníze na podporu Kanady a jediným řešením, které je na stole, je, aby se Kanada stala státem USA.
„Postaráme se o jejich armádu,“ řekl Trump časopisu. „Staráme se o všechny aspekty jejich života a nepotřebujeme, aby pro nás vyráběli auta. Ve skutečnosti nechceme, aby pro nás vyráběli auta. Chceme si auta vyrábět sami. Nepotřebujeme jejich dřevo. Nepotřebujeme jejich energii. Nepotřebujeme nic z Kanady. A já říkám, že jediný způsob, jak to skutečně funguje, je, aby se Kanada stala státem USA,“ prohlásil.
Carney a Trump se při schůzce v Oválné pracovně věnovali obchodu, kanadské suverenitě a vztahům obou zemí v oblasti obrany.
Trump prohlásil, že neexistuje nic, čím by ho Carney mohl přesvědčit o zrušení cel, zatímco Carney označil CUSMA za „základ pro širší jednání“, uvedla televize CBC.
Oba lídři se poté zúčastnili oběda s americkými a kanadskými představiteli.
Carney opustil Bílý dům krátce po 14.00 SELČ a zamířil na nedaleké kanadské velvyslanectví, kde promluví k médiím.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská