Kancléř Mynář: Zaplať pánbůh, že má Zeman koule

03.07.2013 10:16

Pravice by klidně mohla protahovat stav vlády v demisi až do řádných voleb v příštím roce. Proto je jen dobře, že prezident Miloš Zeman „má koule“ a tyto ambice jim utnul. Nejspíš proto prý politické strany a některá média nenávidí premiéra Jiří Rusnoka a vládu, kterou sestavuje. Toto, i mnohé další, prohlásil kancléř prezidenta republiky Vojtěch Mynář v rozhovoru pro server Česká pozice.

Kancléř Mynář: Zaplať pánbůh, že má Zeman koule
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vedoucí kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář
reklama

Kancléř hned v úvodu rozhovoru odmítl myšlenku, že by se Hrad snažil prostřednictvím Rusnokovy vlády nabourávat a rozvracet ČSSD. „Možná hraje roli fakt, že pan Rusnok je spíše levicově než pravicově smýšlející politik,“ myslí si kancléř. Proto také podle něj hledá mezi levicově smýšlejícími odborníky, což nevyhnutelně vede k tomu, že narazí i na členy ČSSD. Rozhodně však prý není záměrem rozvracet tuto stranu.

Poté Mynář popřel i obavy, že by se prezident snažil ovládnout politický systém a třeba podobně svévolně postupovat i po volbách. „To bude úplně jiná situace než dnes,“ ujistil. Miloš Zeman podle něj musel dostát svým slovům po zvolení, že mu Nečasova vláda není po chuti. „To, že mu pravice dala dárek v podobě demise, to bych řekl, že je snad až neopakovatelná věc. Prezident rozhodně nebude budovat žádný prezidentský systém,“ ujistil.

Na druhou stranu je podle něj dobře, že v takto mimořádných situacích dokáže hlava státu najít odvahu. „Když vládě věřilo devět procent a ze skříně vyskakovali kostlivci, zaplať pánbůh, že máme prezidenta, který, vulgárně řečeno, má koule a dělá dobrou politiku,“ uvedl.

Důvodem jmenování nové vlády podle Mynáře bylo i to, že se prezident obával, že by pravicová koalice záměrně protahovala stav, kdy by úřadovala Nečasova vláda v demisi. „Kdybychom nechali u moci vládu Petra Nečase, našla by si sto tisíc důvodů, aby dovládla až do řádných voleb,“ prohlašuje ostře. Zde podle něj leží i důvody nenávisti politických stran a některých médií vůči Rusnokově vládě.

Mynář zároveň odmítl, že by vliv na sestavování vlády měli někteří lobbisté, například Jaroslav Tvrdík nebo pražský podnikatel Tomáš Hrdlička. „Pana Tvrdíka jsem naposledy viděl asi před čtyřmi měsíci,“ ujistil Mynář a při dotazu na Hrdličku se od srdce zasmál. „To si ze mě děláte srandu. Pan Hrdlička, jak ten by se mohl dostat k premiérovi či prezidentovi,“ nechápe.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„A už je brání ČT.“ Babiš proti Pirátům: Vytáhl i milostný život

19:15 „A už je brání ČT.“ Babiš proti Pirátům: Vytáhl i milostný život

I v neděli se premiér Andrej Babiš (ANO) vymezil proti Pirátům. ,,Česká vláda by měla mít odvahu pro…