Kandidát Trikolóry zařval a rozcupoval na hadry plány EU. Euro je bizarní. Elektromobilita nedůvěryhodná

28.08.2021 19:30

Z Trikolóry zahřmělo. „ŘEV“. Vysokoškolský pedagog a kandidát do Sněmovny za Trikolóru Svobodné Soukromníky (TSS) Zdeněk Říha v sérii Youtube videí roztrhal plány všech bruselských byrokratů a jejich podporovatelů. Euro? „Evropská měnová unie je bizarní projekt. Chudí půjčují chudším!“ A Green Deal? Máme prý raději spoléhat na inovace a volný trh, a nezavádět socialistické manýry.

Kandidát Trikolóry zařval a rozcupoval na hadry plány EU. Euro je bizarní. Elektromobilita nedůvěryhodná
Foto: Archiv ZŘ
Popisek: Docent Zdeněk Říha

Na druhém místě kandidátky Trikolóra Svobodní Soukromníci pro volby do PSP ČR v Ústeckém kraji je vysokoškolský učitel Zdeněk Říha z Děčína, který se svými kolegy z děčínské Trikolóry vytvořil cyklus 27 – přesně tolik je písmen abecedy – videí s názvem „ŘEV“, „Říhův Ekonomický Videoslovníček“, ve kterých stručně vysvětluje některé základní ekonomické pojmy nebo seznamuje širší veřejnost s osobnostmi, které hrály významnou roli v dějinách ekonomie.

Nápad vytvořit sérii videí, ve kterých by ekonom stručně vysvětloval abecedně seřazené ekonomické pojmy, je starý víc než deset let. Původně s ním přišel studentský vůdce z listopadu 1989 a člen Svobodných, Roman Kříž.

S myšlenkou oprášit tento plánovaný, leč neuskutečněný projekt, přišel Miroslav Červenka, který se s Romanem Křížem znal právě ze Svobodných, pro něž byl tento projekt původně plánován. Červenka vymyslel i název „ŘEV“, tedy „Říhův Ekonomický Videoslovníček“.

Zdeňka Říhu nápad zaujal a navrhl, že by videa mohla být koncipována na základě rozhovoru dvou osob. Jako druhého si vybral dalšího člena Trikolóry Děčín, bývalého mluvčího Národního parku České Švýcarsko, Antonína Votápka. Ten mu ve videích klade otázky nebo stručně sděluje své dojmy.

Např. ve videu „E jako euro“ Zdeněk Říha vysvětluje negativní důsledky potenciálního vstupu do Evropské měnové unie. Za nejvýznamnější z nich ekonom považuje další ztrátu suverenity a růst vysokého zadlužení.

„Zmiňme také to, že jakákoliv měnová unie, která zahrnuje ekonomicky, ale i historicky, jazykově a jinak rozdílné země, se časem mění na tzv. transferovou unii. To znamená, že bohatší země poskytují finanční pomoc těm chudším. V Evropské měnové unii to je ještě bizarnější – chudým státům poskytují pomoc země ještě chudší,“ říká Říha.

Další z videí, tentokrát k písmenu G, je věnováno, jak jinak, Green Dealu, tedy Zelenému údělu pro Evropu. Říha v něm zpochybňuje reálnou dosažitelnost deklarovaných cílů, zejména z důvodu rozporu slibů a zákonitostí fungování ekonomik EU, kde klíčovým tahounem rozvoje jsou zejména inovace a svobodné tržní prostředí. Za nedůvěryhodný projekt v tomto směru považuje především zavádění elektromobility, které kritizuje v prvé řadě proto, že je zaváděna diktátem shora, a nikoli na základě poptávky.

reklama

autor: AZy

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Ondřej Benešík byl položen dotaz

EU

Uznáváte, že se vám lidi nepodařilo přesvědčit o výhodách členství v EU. Proč ne? Proč jste nechali odpůrce EU, aby vás takto převálcovali svou rétorikou? A je nepopularita EU u nás důvod, proč tak odmítáte referendum o setrvání v EU?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Istanbulská úmluva: ČT tvrdě napomenuta za Události

17:50 Istanbulská úmluva: ČT tvrdě napomenuta za Události

Reportáž o divadelním představení, které velmi návodně prezentuje politické téma Istanbulské smlouvy…