Kardinál Dominik Duka o islámu: Pokud nezvítězíme, budeme otroky, řekl kazatel roku 1683. On to věděl

03.04.2017 7:32

„Zvítězíme, nebo budeme otroky,“ míní v rozhovoru pro slovenský Konzervatívny denník Postoj český kardinál Dominik Duka. Mimo jiné také pohovořil o přístupu k islámu i o vztazích s politickou mocí.

Kardinál Dominik Duka o islámu: Pokud nezvítězíme, budeme otroky, řekl kazatel roku 1683. On to věděl
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kardinál Dominik Duka
reklama

Duka také úvodem rozhovoru vzpomněl na nedávno zesnulého kardinála Miloslava Vlka. „Vždy jsme pěstovali společné přátelství a jako svobodní lidé jsme respektovali, že přátelé nemusí mít na některé otázky stejný pohled. Jeho životní zkušenost byla jiná, přežil i nacistickou okupaci, nejen komunistickou diktaturu, proto byl někdy uzavřenější a ne vždy měl důvěru k některým skupinám,“ řekl Duka. 

Následovalo Dukovo vyjádření, jak vycházet s politickou mocí. Především zdůdraznil, že církev není stoupencem anarchismu, ale vždy je součástí historie. „Všechny evropské státy od pádu Západořímské říše na západě Evropy vznikají na půdě diskuse, dialogu a střetávání se církví a státu, jde o kooperační model,“ míní Duka. Byla to podle něj církev, která musela zastoupit místo autority, když se celý stát rozložil. 

Anketa

Jak dopadne ČSSD ve volbách do sněmovny?

5%
20%
56%
13%
hlasovalo: 10836 lidí

Zároveň podotkl, že přichází společnosti sloužit, ne otročit. „Služba je svobodné rozhodnutí, otroctví ne. Služba předpokládá jistou rovnost, partnerství,“ dodal. Církev by podle jeho názoru neměla zasahovat do kompetencí státu a stát by neměl zasahovat do vnitřního života a kompetencí náboženského života.

Původní text ZDE.

„Nepřísluší mi, abych se vyjadřoval k tomu, kdo je hejtmanem nebo koho má prezident jmenovat ministrem. Nemám posuzovat záležitosti jaderných elektráren a podobně,“ zmínil. „My nemáme vstupovat do různých jednání na ministerstvech, ani to není možné. Mou úlohou je zajišťovat chod instituce a samozřejmě, společensky se vyjadřovat.“ 

 A řeč přišla i na islám. „Jsme část světa, která se se světem islámu střetla. Od středověku do 19. století jsme součástí světa, který se přímo střetl s útvary, které vyznávaly islám. Před bitvou o Vídeň v roce 1683 kazatel-františkán řekl, že pokud nezvítězíme, budeme otroky. On to věděl,“ řekl Duka. 

Dále uvedl, že je naší povinností pomoci Západu, neboť oni jsou vlastně zajatci. K integraci muslimů nedošlo. „Západní představitelé musí jednat tak, aby se nezvyšovalo napětí. Proto říkám, že jsou do jisté míry zajatci,“ podotkl.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Připosr*ný Milion chvilek. My tam stejně půjdem.“ Minář něco vzkázal. Chvilkaři to slyšet nechtějí

11:05 „Připosr*ný Milion chvilek. My tam stejně půjdem.“ Minář něco vzkázal. Chvilkaři to slyšet nechtějí

Mikuláš Minář má problém. Včera prohlásil, že dodrží nařízení vlády a úterní demonstrace bude mít je…

reklama